Fall sports: Bel Air beats C.M. Wright in girls soccer

Dulaney boys, girls regional champs in 4A cross country

November 01, 2013|Baltimore Sun Media Group

Bel Air junior forward Kayla Klock scored twice Thursday to lead the No. 11 Bobcats past host No. 10 C. Milton Wright, 3-1, in the Class 3A North Section II girls soccer final.

Klock broke a scoreless tie a little more than 12 minutes into the first half, taking a cross from Juliana Portera and putting the ball past C.M. Wright goalie Stacy Venanzi.

The Mustangs evened the score with 38seconds left in the half when Angela Kuhn got her head on a corner kick and put the ball into the goal.

Klock added her second goal with 15 minutes left to play. Senior Brooke Tauber controlled a loose ball and fed it to Klock, who finished.

Natalie Decker put the finishing touch on 51/2 minutes later, scoring on a header off a cross from Portera.

Bel Air goalie Andrea Sipos made seven saves, and Venanzi had five.

The Bobcats will play at Towson or Westminster on Tuesday for the regional championship.

No. 1 McDonogh 2, Severn 0: Bridgette Andrzejewski scored both goals and the host Eagles (13-2-2) shut out the Admirals (12-9) in an Interscholastic Athletic Association of Maryland A Conference semifinal.

McDonogh faces No. 4 Archbishop Spalding in Saturday's championship at 6 p.m.

No. 4 Archbishop Spalding 7, John Carroll 1: Marissa Brown scored twice and Sarah Ensor had a goal and two assists to lead the host Cavaliers (13-2) past the Patriots (7-8) in an IAAM A Conference semifinal.

No. 8 Severna Park d. Old Mill, 3-0: Morgan Kline had 28 assists and went 25-for-25 serving, and Sophie Hoekstra had seven kills and two aces to lead the host Falcons (13-2) past the Patriots in the first round of the Class 4A East tournament.

No. 10 St. Paul's d. McDonogh, 3-0: The host Gators (13-5) won in straight sets to advance to Saturday's championship at 7 p.m. at Roland Park.

Cassidy Crossland had nine kills and Amanda Blank had 27 assists for St. Paul's, which awaits the winner of No. 2 Notre Dame Prep vs. Mount de Sales.

Cross country

Class 4A North: Dulaney swept the regional championships with the No. 2 boys winning with 33 points and the No. 9 girls with 45.

The Lions had the top two finishers in the boys, Eric Walz and Adolfo Carvalho, and the girls had the top finisher, Isabel Griffith, with a time of 18 minutes, 17.60 seconds.

Class 3A East: No. 3 Mount Hebron boys and No. 1 Centennial girls each claimed regional titles.

The Vikings finished first with 49 points. The top five boys finishers were (in order): David Eisenhauer (Wilde Lake), 16:40; Chris Heydrick (River Hill), 16:50; Ben Weinstein (Mount Hebron), 16:54; Hutson Barmann (Centennial), 16:56; and Alex Font (Centennial), 17:05.

The Eagles tied No. 5 River Hill with 35 points, but won the tiebreaker. The top five girls were: Shreya Nalubola (Centennial), 19:03; Allison Krein (River Hill), 19:34; Karli Smiraglia (Reservoir), 19:36; Devon McIntyre (Centennial), 20:12; and Julia Nardone (Glenelg), 20:26.

Baltimore Sun staff contributed to this article.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.