Best of Howard County 2011

  • Teachers and students at Arthur Murray Dance Studio in Columbia demonstrate various styles of dance that are taught at the studio. The dancers are (clockwise from front right) Emily Hutchison and Daniel Burke dancing salsa, Carolina Bonilla and Brandon Jones dancing tango, Jennifer and Von Rawley dancing rhumba, Lynn Nulton and Stephen Fragapane dancing waltz, and studio owners Joe and Leisa Howard dancing lindy hop.
Teachers and students at Arthur Murray Dance Studio in Columbia… (Photo illustration by Sarah…)
December 08, 2011

What better honor than to be voted the best of the best by your customers and colleagues?

In August, we asked Howard Magazine readers to tell us the most notable businesses, people and places from Marriottsville to Savage and from Elkridge to Clarksville. Here are the results of how our readers voted.

Annual Festival Event
Winner: Wine in the Woods
Honorable mention:
Columbia Festival of the Arts
Howard County Fair
Highland Days
Symphony of Lights

 

Place to Buy Antiques
Winner: Historic Savage Mill
Honorable mention:
Westwood Antiques
Historic Ellicott City
Abode

 

Art Gallery
Winner: Gallery 44
Honorable mention:
Artists' Gallery
Bernice Kish Gallery at Slayton House
Howard County Center for the Arts

 

Place for Auto Repair
Winner: Hillmuth Certified Automotive
Honorable mention:
British American Auto Care
O'Donnell Honda
Ken's Service Center

 

Bakery
Winner: Touche Touchet Bakery & Pastry Shoppe
Honorable mention:
Great Harvest Bread Co.
Panera Bread
Oh, What A Cake!

 

Blog
Winner: HoCo Rising (hocorising.com by Tom Coale)
Honorable mention:
HowChow (howchow.blogspot.com)

 

Place to Buy Books
Winner: Barnes & Noble Booksellers
Honorable mention:
Daedalus Books
Second Edition
Amazon.com

 

Car Dealership
Winner: Apple Ford
Honorable mention:
O'Donnell Honda
Antwerpen
Win Kelly Chevrolet Buick GMC

 

Caterer
Winner: Putting on the Ritz Catering
Honorable mention:
Rehm's Catering
Absolutely Perfect Catering
Zeffert and Gold Catering

 

Charity/Nonprofit
Winner: Neighbor Ride
Honorable mention:
Grassroots
Ulman Cancer Fund for Young Adults
The ARC of Howard County
Claudia Mayer Cancer Resource Center

 

Child Care
Winner: Bet Yeladim
Honorable mention:
Little Builders
The Young School
Columbia Academy
Cradlerock Children's Center

 

Chiropractor
Winner: Dabbs Rehab Center of Maryland (Vaughan Dabbs)
Honorable mention:
Howard County Chiropractic Spine & Sports Rehabilitation (Russel & Veronica Antico)
Elite Chiropractic & Sport (Josh Bross)
Morrison Chiropractic (Brian Morrison)

 

Clergyperson
Winner: The Rev. Paige Getty, Unitarian Universalist Congregation of Columbia
Honorable mention:
Rabbi Mark Panoff, Temple Isaiah Congregation
Rabbi Susan Grossman, Beth Shalom Congregation
The Rev. Heather Kirk-Davidoff, Kittamaqundi Community Church
Monsignor Joseph L. Luca, St. Louis Church

 

Clothing Boutique (3-way tie):
Winners: Chico's, Serendipity and Simply Divine
Honorable mention:
Bra-la-la
Liquid Blue Denim Boutique
Nordstrom

 

Place for Dance Lessons
Winner: Arthur Murray
Honorable mention:
Misako Ballet
Studio Dans
Arabesque Dance Studio
Backstage Dance Studio

 

Day Spa (including massage)
Winner: Skin Care Institute
Honorable mention:
Mason & Friends Hair, Skin & Nail Salon
Massage Envy
Lynn's Day Spa

 

Dental Practice
Winner: Columbia Smiles Family Dentistry (Dr. David Halpern)
Honorable mention:
Dobbin Dental
Katkow Dentistry
Dr. Henry Fasteau

 

Doggie Day Care
Winner: Club Pooche
Honorable mention:
The Coventry School Inc. for Dogs and Their People
Dogtopia
PetSmart

 

Dry Cleaner
Winner: Zips Dry Cleaners
Honorable mention:
Wilde Lake Cleaners
Wardrobe Valet Cleaners
Oakland Mills Cleaners

 

Elected Official
Winner: County Executive Ken Ulman
Honorable mention:
Del. Elizabeth Bobo
Del. Guy Guzzone
County Council member Mary Kay Sigaty

 

Financial Institution
Winner: Columbia Bank
Honorable mention:
Wachovia/Wells Fargo
Bank of America
M&T Bank

 

Place for a First Date
Winner: Clyde's
Honorable mention:
Iron Bridge Wine Co.
Lakefront activities
The Kings Contrivance Restaurant

 

Flooring & Carpeting
Winner: Bode Flooring
Honorable mention:
The Vertical Connection Carpet One
Andy Breeden Floors
Home Depot

 

Florist
Winner: Wilhide's
Honorable mention:
Raimondi's Florist
Wessel's Florist & Weddings
Clarksville Flower Station

 

Furniture Store
Winner: Oak Tree
Honorable mention:
Havertys
Indoor Furniture
Room Store

 

Garden Center/Nursery
Winner: River Hill Garden Center
Honorable mention:
Grandfather's Garden Center & Nursery
Sun Nurseries
Home Depot

 

Golf Course
Winner: Hobbit's Glen Golf Club
Honorable mention:
Timbers at Troy Golf Course
Fairway Hills Golf Club
Turf Valley

 

Gym/Health Club
Winner: Columbia Athletic Club
Honorable mention:
Supreme Sports Club
Columbia Gym
Life Time Fitness

 

Hair Salon
Winner: Mason & Friends Hair, Skin & Nail Salon
Honorable mention:
Looks Salon & Spa
Victoria & Albert Hair Studio
Patrick's Hair Design

 

Place to Buy Health Food/Supplements
Winner: David's Natural Market
Honorable mention:
Roots Market
MOM's Organic Market
Trader Joe's

 

Heating/Air Conditioning Repair
Winner: Environmental Systems Associates
Honorable mention:
BGE
Ron Air
B & B Air Conditioning & Heating

 

Homebuilder
Winner: Columbia Builders
Honorable mention:
Williamsburg Builders
Toll Brothers
NVHomes

 

Housecleaning Service
Winner: Merry Maids
Honorable mention:
Cleaning Authority
Pioneer Custom Cleaning
Clean As A Whistle

 

Jeweler
Winner: Edward Arthur Jewelers
Honorable mention:
Everett Designers of Fine Jewelry
Smyth Jewelers
Sergio's

 

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.