MPSSAA cross country state championship results

November 12, 2011

State Championships

(Saturday at Hereford)

BOYS

Class 1A

Team scores (top 5): 1. Bohemia Manor, 65; 2. North Carroll, 109; 3. Southern-Garrett, 110; 4. Pikesville, 123; 5. Perryville, 124.

Individuals (top 10): 1. Pfarr (BOM), 17:14.8; 2. Daigneault (SMI), 17:44.6; 3. Andresson (MR), 17:45.8; 4. Wilson (NC), 17:54.3; 5. Solomon (PIK), 17:56.9; 6. Sterling (PIK), 17:57.2; 7. Barton (PER), 18:03.1; 8. Trybus (BOM), 18:04.4; 9. Afework (NWB), 18:11.0; 10. Higham (BOM), 18:12.7.

Class 2A

Team scores (top 5): 1. Winters Mill, 61; 2. Williamsport, 110; 3. Poolesville, 121; 4. Century, 128; 5. Oakland Mills, 133.

Individuals (top 10): 1. McGinley (RIS), 16:20.9; 2. Hardy (WIL), 16:34.7; 3. Carvalho (WM), 16:56.8; 4. Weaverling (POO), 17:05.9; 5. Hopkins (WM), 17:06.5; 6. Rinehart (LIB), 17:12.0; 7. Anske (CEN), 17:16.6; 8. Dorsey (CAT), 17:21.6; 9. Cox (WM), 17:23.1; 10. Andrews  (OAK),  17:28.9.

Class 3A

Team scores (top 5): 1. Hereford, 72; 2. Linganore, 75; 3. Wilde Lake, 153; 4. T. Johnson, 158; 5. Annapolis, 181.

Individuals (top 10): 1. Bruning (LIN), 16:20.8; 2. Omar (TJ), 16:22.7; 3. Duboyce (LIN), 16:32.5; 4. Hayslett (URB), 16:44.6; 5. Luckin (HER), 16:50.5; 6. Virostek (WL), 16:55.2; 7. Freed (TJ), 16:58.7; 8. J. Rivera (HER), 17:02.6; 9. Bullen (ANN), 17:03.9; 10. Simpson (EIN), 17:08.6.

Class 4A

Team scores (top 5): 1. W. Johnson, 71; 2. Severna Park, 101; 3. Churchill, 115; 4. Quince Orchard, 170; 5. Wootton, 175.

Individuals (top 10): 1. Sheehan (WJ), 16:28.4; 2. Laratta (QO), 16:35.8; 3. Ellis (WJ), 16:37.2; 4. Conway (CHU), 16:43.1; 5. Love (CHE), 16:47.0; 6. Ahalt (ER), 16:55.1; 7. Ciattei (PH), 16:58.0; 8. Adams (WHI), 17:01.8; 9. Jones (NP), 17:05.2; 10. Forsyth (SPK), 17:06.2.

GIRLS

Class 1A

Team scores (top 5): 1. Bohemia Manor, 53; 2. Boonsboro, 69; 3. Mountain Ridge, 99; 4. Perryville, 107; 5. Southern-Garrett, 110.

Individuals (top 10): 1. Dodson (PER), 19:55.8; 2. Zielinski (BOO), 20:32.8; 3. Curtis (BOM), 20:57.1; 4. DeVault (MR), 20:57.6; 5. Johnson (SMI), 21:04.3; 6. Krakowski (BOM), 21:30.4; 7. Haberkam (PER), 21:35.5; 8. Cunningham (BOO), 21:40.7; 9. Culp (MV), 21:40.9; 10. Krakowski (BOM), 21:45.4.

Class 2A

Team scores (top 5): 1. Century, 112; 2. South Carroll, 113; 3. Walkersville, 117; 4. Winters Mill, 121; 5. Liberty, 136.

Individuals (top 10): 1. Oneda (WM), 18:28.3; 2. Lang (OAK), 19:47.9; 3. Ruppel (LR), 20:01. 2; 4. Pennello (POO), 20:10.7; 5. Nardone (GLE), 20:23.0; 6. Rutherford (WM), 20:42.9; 7. Rinehart (LIB), 20:43.5; 8. Mattson (CAL), 20:48.6; 9. Todd (CEN), 20:53.8; 10. Bingaman (SC), 20:54.8.

Class 3A

Team scores (top 5): 1. Hereford, 48; 2. River Hill, 114; 3. Urbana, 120; 4. Bel Air, 166; 5. Mount Hebron, 168.

Individiuals (top 10): 1. Mulhern (URB), 19:53.3; 2. Carter (HER), 19:58.6; 3. Askine (URB), 20:08.5; 4. Ward (NHG), 20:19.5; 5. Causey (HER), 20:23.4; 6. Young (RH), 20:25.7; 7. Dawson (HAM), 20:33.7; 8. Yep (MH), 20:44.5; 9. Winklbauer (URB), 20:56.8; 10. Anderson (HER), 21:01.2.

Class 4A

Team scores (top 5): 1. B-CC, 103; 2. Whitman, 111; 3. Severna Park, 114; 4. Dulaney, 117; 5. Wootton, 119.

Individuals (top 10): 1. Guiot (WHI), 19:27.5; 2. Srour (CHU), 19:36.3; 3. Griffith (DUL), 19:40.7; 4. Ryba (WHI), 19:48.8; 5. Barnes (BOW), 19:57.4; 6. Hayes (SPK), 20:08.2; 7. Daley (CLK), 20:15.3; 8. McCumber (BCC), 20:18.3; 9. Rico (WOO), 20:26.4; 10. Naom (NW), 20:34.1.

-- Compiled by Jeff Seidel

NOTE: For the full story, click here.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.