High school football playoff matchups and schedule

November 08, 2011|By Katherine Dunn

State football playoffs

Regional semifinals

Class 4A North

Perry Hall (8-2) at Poly (10-0), Friday, 7

Paint Branch (9-1) at Catonsville (10-0), Friday, 7

Class 4A East

South River (6-4) at Old Mill (10-0), Friday, 7

North Point (8-2) at Arundel (9-1), Friday, 7

Class 4A South

Flowers (7-3) at Eleanor Roosevelt (10-0), Saturday, 1

Suitland (9-1) at Wise (9-1), Saturday, 1 p.m.

Class 4A West

Bethesda-CC (6-4) at Quince Orchard (10-0), Friday, 7

Gaithersburg (5-5) at Churchill (9-1), Friday, 7

Class 3A North

Digital Harbor (7-3) at North Harford (8-2), Friday, 7

Franklin (7-3) at Aberdeen (8-2), Friday, 7

Class 3A South

Chopticon (7-3) at Huntingtown (9-1), Friday, 7

Westlatke (7-3) at Potomac (8-2), Saturday, 1

Class 3A East

Stephen Decatur (7-3) at Atholton (9-1), Friday, 7

Howard (7-3) at River Hill (8-2), Friday, 7

Class 3A West

Thomas Johnson (7-3) at Seneca Valley (9-1), Friday, 7

Linganore (7-3) at Damascus (8-2), Friday, 7

Class 2A North

Dundalk (5-5) vs. Edmondson (6-4) at Poly, Saturday, 6

Lake Clifton (6-4) vs. Chesapeake-B (7-3) at CCBC-Essex, Friday, 7

Class 2A South

Douglass-PG (8-2) at Patuxent (9-1), Friday, 7

Gwynn Park (8-2) at Glenelg (8-2), Friday, 7

Class 2A East

Patterson Mill (9-1) at Kent Island (9-1), Friday, 7

Fallston (9-1) vs. Wicomico (9-1) at Wicomico Co. Stadium, Friday, 7

Class 2A West

Williamsport (5-5) at Middletown (9-1), Friday, 7

South Carroll (6-4) at Walkersville (9-1), Friday, 7

Class 1A North

Lewis (8-1) at Overlea (10-0), Friday, 7

Northwestern (8-1) vs. New Town (9-1) at Woodlawn, Friday, 7

Class 1A South

Southside (5-5) vs. Dunbar (8-2) at Poly, Saturday, noon

Surrattsville (5-5) vs. Du Bois (7-3) at Poly, Saturday, 3

Class 1A East

Havre de Grace (4-6) at Perryville (10-0), Friday, 7

Snow Hill (6-4) at Cambridge-SD (7-3), Friday, 7

Class 1A West

Brunswick (7-3) vs. Fort Hill (10-0) at Greenway Stadium, Friday, 7

Mountain Ridge (9-1) at Boonsboro (9-1), Friday, 7

MIAA semifinals

A Conference

Archbishop Spalding (6-4) at Gilman (8-1), Friday, 1:30

McDonogh (6-4) at Calvert Hall (8-1), Friday, 7

B Conference

John Carroll (6-3) vs. Annapolis Area Christian (8-2) at Meade, Friday, 7

Boys’ Latin (4-6) at Archbishop Curley (7-3), Saturday, 1:15

C Conference

St. John’s-CP (3-7) at Severn (7-1), Saturday, 2

Lutheran (6-4) vs. St. Frances (7-2) at Mount St. Joseph, noon

Mid-Atlantic Christian Conference Championship

Maryland Christian vs. Frederick County HomeSchool at McDaniel College, Saturday, 7

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.