Free State Trophy Meet Results

July 26, 2011

Pine Ridge (6th, 371 points) was the top finisher among local teams in the nine-team Free State Trophy Meet on July 18 at Hillcrest Swim Club. Woodcroft (7th, 339) and Hillcrest (8th, 308) followed the leader.

Top 10 individual finishers from Woodcroft and Hillcrest at the meet were:

Woodcroft

15-18 girls-Shelby Kestler, 9th, 100 free; Tara Deisher, 3rd 100 free; Mary Ellen Mangione, 1st 50 breast, 2nd 100 IM. Alison Smith, 6th 100 IM; Aimee Petrides, 9th 50 breast; Alison Smith, 6th 50 fly.

13-14 girls-Michaela Commodari, 9th 100;

11-12 girls- Katie Cohen, 9th 50 breast; Emily Finnessy, 6th 100 IM, 7th 50 fly; Carly Maytas, 10th 100 IM; Katelyn Ziegler, 4th 50 fly

8-and-under girls- Isabella Silvis, 8th 25 breast

15-18 boys- Matthew Rothman, 5th 50 breast, 5th 100 free; Jamie Cohen, 8th 50 breast; Danny Furman, 5th 100 IM, 8th 50 fly

13-14 boys-Michael Madani, 5th 50 breast; Ean Roche, 7th 100 IM, 7th 50 fly

13-14 girls- Abigail Maytas, 7th 50 breast; Megan Bollinger, 8th 50 breast, 9th 50 fly; Abigail Werner, 9th 100 IM; Alyssa Demski, 9th 50 backstroke; Erin Finness, 9th 50 fly

11-12 boys- Sean Clark, 5th 50 back, 6th 50 free; Robbie Commodari, 8th 50 breast, 4th 50 back; Neil Blanchard, 5th 100 IM, 4th 50 fly

7-8 boys- Aiden Blanchard, 10th 25 free; David Strauch, 3rd back

8-and-under boys-Aiden Blanchard, 6th 25 fly; David Strauch

6-and-under boys- Kevin Blanchard, 6th 25 back, 7th 25 free

Hillcrest

15-18 girls-Lisa Woodman, 1st 100-yard freestyle, 3rd 50 fly

13-14 girls-Shannon Monaghan, 10th 50 breaststroke

11-12 girls-Natalya Moody, 1st 50 fly, 2nd 50 free; Katie Milano, 4th 50 free, 5th 100 individual medley; Makayla Stone, 10th 50 free; Bridget Gonzalez, 4th 50 breast; Kate Milano, 5th 100 IM; Carrie Stemple, 3rd 50 back

9-10 girls- Ivy McDermott, 1st 25 fly, 6th 100 IM; Bella Johnson, 2nd 25 back

15-18 boys-Connor Quinn, 9th 50 breast; Josh McLaren, 50 back, 9th 50 fly

13-14 boys-Cory Radford, 6th 100 free; Ian Shiflett, 8th 50 backstroke

10th 50 breast

11-12 boys- Nick Reveille, 3rd 50 breast, 6th 100 IM

9-10 boys- Nathaniel Moskunas, 2nd 50 free, 6th 25 fly

7-8 boys- Timothy Kastanaras, 9th 25 back

8-and-under boys- Nick Gonzalez, 5th 25 breast

6-and-under boys- Max Moody, 3rd 25 back, 5th 25 free

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.