Recreational swimming results

  • Shane Devine, 12, of Ellicott City, who swims for the Russett Sharks in the Prince-Mont League, uses Al Ritter's ankles to steady herself for the start of the 11-12 girls 50-meter backstroke.
Shane Devine, 12, of Ellicott City, who swims for the Russett… (Photo by Nate Pesce, Patuxent…)
July 14, 2011

North St. John's, 323; Dulaney, 164

The North St. John's Blue Marlins swim team hosted the Dulaney Dolphins July 9. The Blue Marlins won the meet overall, 323-164, with strong performances by many swimmers on the Marlins.

Three swimmers took first place in three individual events — Maggie Roman (9-10 girls IM, backstroke and breaststroke), Brooke Hoffman (11-12 girls IM, freestyle and backstroke) and Jeffrey Roman (11-12 boys IM, freestyle and butterfly).

Justin Carguilo, Alex Holland, Emily Purnell, Brendan Rice, Tharen Rice and Benjamin Skopic all took first place in two events for their age brackets.

North St. John's results:

Individual Medley

9-10G: 1. Roman, 1:41.62; 2. Conroy; 3. Zgorski.

9-10B: 1. Zgorski, 1:46.59; 2. Perna; 4. Snyder.

11-12G: 1. Hoffman, 1:22.30; 4. Stagg; 5. Dutra.

11-12B: 1. Roman, 1:15.53; 3. Holland; 6. Currie.

13-14G: 1. Purnell, 1:33.69; 2. Cargiulo.

13-14B: 1. Rice, 1:25.35.

15-18G: 1. Stagg, 1:29.53; 2. Savage.

15-18B: 2. Skopic; 3. Kohler; 4. Demek.

Freestyle

6-UG: 1. Wilson, 21.54; 6. Vasilios; 7. Ekanayake.

6-UB: 2. Davis; 3. Foster; 4. Conroy.

7-8G: 1. Corb,18.20; 2. Comegys; 3. Perna.

7-8B: 4. Collins; 6. Wilson; 7. Holland.

9-10G: 2. Rice; 3. Conroy; 5. Gustafson.

9-10B: 1. Cargiulo, 39.10; 2. Perna; 4. Santoni.

11-12G: 1. Hoffman, 31.15; 3. Komons; 4. Dutra. 36.09

11-12B: 1. Roman, 30.97; 2. Smith; 5. Risinger.

13-14G: 1. Anderson, 1:20.81; 2. Cargiulo.

13-14B: 2. Rice; 5. Holcomb.

15-18G: 2. Hoppers; 3. Savage.

15-18B: 1. Skopic, 1:06.78; 2. Kohler; 3. Demek.

Backstroke

6-UG: 2. Wilson; 4. Gupta; 6. Vasilios.

6-UB: 3. Foster; 4. Conroy; 5. Davis.

7-8G: 2. Corb; 3. Comegys; 4. Bodziak.

7-8B: 1. Holland, 25.31; 2. Demek; 4. Snyder.

9-10G: 1. Roman, 21.94; 2. Gustafson; 4. Kohler.

9-10B: 1. Rice, 22.31; 2. Santoni; 5. Snyder.

11-12G: 1. Hoffman, 36.38; 3. Conroy; 5. Matanin.

11-12B: 1. Skopic, 36.69; 4. Risinger; 5. Fitzsimmons.

13-14G: 1. Purnell, 39.97; 3. Anderson; 4. Hoppers.

13-14B: 5. Holcomb.

15-18G: 2. Hoppers; 3. Rout; 4. Savage.

15-18B: 2. Kohler; 3. Demek; 4. Skopic.

Butterfly

7-8G: 2. Corb; 3. Brouse; 4. Holland.

7-8B: 1. Snyder, 23.16; 2. Wilson; 6. Demek.

9-10G: 1. Fisher, 19.28; 3. Rice; 4. Conroy.

9-10B: 1. Cargiulo, 17.94; 2. Perna; 3. Zgorski.

11-12G: 2. Stagg; 5. Conroy; 6. Cargiulo.

11-12B: 1. Roman, 33.12; 3. Smith; 5. Fitzsimmons.

13-14G: 2. Cargiulo; 3. Hoppers; 4. Anderson.

13-14B: 1. Rice, 37.12.

15-18G: 2. Stagg; 3. Rout.

15-18B: 1. Kelly, 31.84; 2. Smith; 3. Romano.

Breaststroke

7-8G: 2. Holland; 3. Ekanayake; 4. Comegys.

7-8B: 1. Holland, 27.87; 3. Snyder; 5. Eisentraut.

9-10G: 1. Roman, 23.53; 3. Fitzsimmons; 4. Bullock.

9-10B: 1. Rice, 22.35; 2. Yant; 3. Reed.

11-12G: 1. Snyder, 38.63; 3. Komons; 7. Rout.

11-12B: 1. Skopic, 39.50; 2. Holland; 6. Currie.

13-14G: 1. Parsons, 39.71; 2. Santoni; 5. DeWitt

13-14B: 2. Zgorski; 6. Holcomb.

15-18G: 2. Parsons; 3. Rout; 4. Stagg.

15-18B: 1. Smith, 39.25; 2. Risinger; 3. Knapp.

Free Relays

6-UM: 1. Ekanayake, Wilson, Davis, Schickler, 2:14.97; 3. Boyle, Ritter, Foster, Shane.

7-8M: 1. Perna, Veliuona, Reed, Wilson, 1:32.16; 2. Lang, Bodziak, Schickler, Demek.

9-10G: 1. Bullock, Fitzsimmons, Hensh, Kohler, 3:04.84.

11-12G: 1. Cargiulo, Dutra, Snyder, Stagg, 2:22.68.

11-12B: 1. Holland, Risinger, Skopic, Smith, 2:20.46.

13-14G: 1. Hoppers, Parsons, Purnell, Santoni, 2:13.02.

15-18M: 1. Parsons, Hoppers, Smith, Kelly, 2:01.18.

Roger Carter, 322; Fort Washington, 254

The Roger Carter Seals had their third win of the season as they defeated the Fort Washington Sharks, 322-254. The Seals, who hosted the Sharks at home, won 26 individual events, one of two medley relays and all three free relays.

Strong swimming brought triple wins to Seal swimmers Shannon Hochkeppel, Jeffrey Tse and Justin Wang. Seals with double wins were Troy Hochkeppel, Hannah Zhang and Sarah Zhang.

Top Roger Carter finishers:

Medley Relays

18-UB: 2. D. Phamdo, J. Hahm, W. Kirchner, D. Fyfe; 3. C. Lin, Z. Lin, T. Lewis, T. Phamdo.

18-UG: 1. H. Green, R. Lin, K. Joseph, A. Wong, 2:36.87; 3. N. Liu, K. Phamdo, C. Tse, D. Hochkeppel.

Individual Medley

12-UB: 1. J. Wang, 1:20.09; 3. Z. Lin; 4. J. Fyfe.

12-UG: 1. S. Zhang, 1:31.75; 2. T. Doan; 4. V. Keelan.

13-14B: 1. J. Hahm, 1:27.77; 4. G. Tse.

13-14G: 2. R. Lin; 4. A. Wong; 5. K. Phamdo.

15-18B: 3. E. Hu; 4. T. Lewis.

15-18G: 2. J. Li; 4. H. Green; 5. C. Tse.

Freestyle

8-UB: 2. E. Doan; 3. M. Mahoney; 4. S. DeBenedictis.

8-UG: 1. H. Zhang, 18.62; 3. H. Johnson; 4. C. Doan.

9-10B: 1. J. Wang, 38.03; 3. A. Ma; 7. J. Lee.

9-10G: 1. S. Vemuri, 35.25; 2. S. Zhang; 4. A. Farley.

11-12B: 1. J. Wang, 32.19; 2. J. Wong; 3. J. Fyfe.

11-12G: 1. S. Hochkeppel, 34.02; 2. C. Wong; 3. C. Liu.

13-14B: 1. D. Wang, 29.97; 3. H. Hu; 5. C. Lin.

13-14G: 2. A. Wong; 3. K. Joseph; 4. D. Hochkeppel.

15-18B: 3. D. Fyfe; 5. T. Lewis; 6. C. Lin.

15-18G: 2. J. Li; 5. J. Wingate; 7. A. Venooker.

Backstroke

8-UB: 1. E. Doan, 27.33; 3. M. Doan; 4. S. DeBenedictis.

8-UG: 1. H. Zhang, 21.60; 3. C. Doan; 5. H. Johnson.

9-10B: 1. T. Hochkeppel, 21.44; 2. J. Wang, 21.95; 7. A. Ma.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.