Howard County swimming results

  • The swimmers leave the blocks at the start of the Boys 11-12 50m Freestyle in Saturdays duel featuring Hammond Park and West Howard.
The swimmers leave the blocks at the start of the Boys 11-12 50m… (Photo by Paul Dunn )
July 07, 2011

Roger Carter

The Roger Carter Seals won their third dual meet of the season, knocking off the New Carrollton Dolphins, 356-201. The Seals, which are in Division D of the Prince-Mont Swim League, won 36 individual events, one of two medley relays and all three free relays. Seals' swimmer Justin Wang broke the New Carrollton pool record for the 11-12 boys 50-meter butterfly with a time of 34.43 seconds.

Seals with triple wins for the day were Ethan Doan, Anna Li, Jessica Li, Jeffrey Tse, Joseph Wang, Justin Wang and Sarah Zhang. Seals with double wins were Naomi Chao, Heidi Li and Ashley Wong. Seals with individual wins were Co-Tu Doan, Khiem Doan, Hannah Green, Shannon Hochkeppel, Connor Lin, Rachel Lin, Nancy Liu, Trueman Phamdo and Daniel Wang.

The girls 18-and-under 200-meter medley relay team of Hannah Green, Rachel Lin, Katherine Joseph and Ashley Wong started the meet with a winning time of 2:34.73 for the Seals. All three free relay races were won by Seal swimmers and included: the Mixed 8-and-Under 100-meter free relay team of Naomi Cho, Hannah Zhang, Ethan Doan and Mason Doan with a time of 1:32.49; the boys 9-18 200-meter free relay team of Joseph Wang, Justin Wang, Jeffrewy Tse and Zachary Grissom with a time of 2:06.85; and the girls 9-18 200-meter free Rrelay team of Sarah Zhang, Shannon Hochkeppel, Ashley Wong and Jessica Li with a time of 2:15.74.

Top Roger Carter Finishers:

Medley Relays

18-UB: 2. D. Wang, Z. Grissom, W. Kirchner, E. Hu; 4. A. Li, T. Lewis, C. Lin, Z. Lin.

18-UG: 1. H. Green, R. Lin, K. Joseph, A. Wong, 2:34.73; 3. S. Hochkeppel, C. Wong, K. Phamdo, A. Li.

Individual Medley

12-UB: 2. Z. Lin; 3. T. Phamdo; 4. T. Hochkeppel.

12-UG: 1. S. Zhang, 1:32.45; 2. S. Lewis; 4. V. Keelan.

13-14B: 1. J. Tse, 1:10.85; 3. T. Lewis.

13-14G: 1. R. Lin, 2:28.43; 2. K. Phamdo; 3. K. Joseph.

15-18B: 3. W. Kirchner; 7. B. Grissom.

15-18G: 1. J. Li, 1:19.85; 4. H. Green; 6. R. Paul.

Freestyle

8-UB: 1. E. Doan, 22.80; 3. M. Doan; 4. S. DeBenedictis.

8-UG: 1. N. Chao, 18.55; 2. H. Zhang; 3. H. Johnson.

9-10B: 1. J. Wang, 38.29; 2. T. Hochkeppel; 3. J. Lee.

9-10G: 1. S. Zhang, 36.79; 2. H. Li; 3. A. Farley.

11-12B: 1. J. Wang, 31.04; 3. Z. Lin; 4. T. Phamdo.

11-12G: 1. A. Li, 35.65; 3. S. Lewis; 4. C. Liu.

13-14B: 1. J. Tse, 29.15; 2. D. Wang; 4. C. Lin.

13-14G: 1. A. Wong, 34.35; 2. R. Lin; 4. K. Joseph.

15-18B: 3. Z. Grissom; 10. E. Hu; 12. B. Grissom.

15-18G: 1. J. Li, 1:08.77; 6. R. Paul; 8. S. Joseph.

Backstroke

8-UB: 1. E. Doan, 26.62; 2. M. Doan; 3. S. DeBenedictis.

8-UG: 1. N. Chao, 21.07; 2. H. Zhang; 3. H. Johnson.

9-10B: 1. K. Doan, 27.77; 2. J. Lee; 3. J. Lee.

9-10G: 1. H. Li, 21.46; 2. L. Li; N. Meister.

11-12B: 1. J. Wang, 36.89; 2. A. Li; 3. Z. Lin.

11-12G: 1. A. Li, 41.92; 2. C. Wong; 4. S. Lewis.

13-14B: 1. D. Wang, 36.83; 3. H. Hu.

13-14G: 1. N. Liu, 39.37; 3. R. Lin; 4. K. Phamdo.

15-18B: 5. D. Phamdo; 6. B. Grissom; 7. E. Hu.

15-18G: 1. H. Green, 36.70; 5. R. Paul.

Butterfly

10-UB: 1. J. Wang, 20.61; 2. K. Doan; 3. J. Lee.

10-UG: 1. S. Zhang, 17.73; 2. L. Li; 3. N. Chao.

11-12B: 1. J. Wang, 34.43; 3. A. Li; 4. D. Li.

11-12G: 1. S. Hochkeppel, 38.47; 2. C. Wong; 4. V. Keelan.

13-14B: 1. J. Tse, 33.04; 2. D. Wang; 5. C. Lin.

13-14G: 2. K. Phamdo; 3. N. Liu; 4. S. Seen.

15-18B: 3. Z. Grissom; 6. D. Phamdo.

15-18G: 1. J. Li, 35.68.

Breaststroke

8-UB: 1. E. Doan, 35.65; 2. S. DeBenedictis.

8-UG: 1. C. Doan, 28.92; 2. H. Zhang; 3. T. Yu.

9-10B: 1. J. Wang, 25.43; 2. T. Hochkeppel; 3. K. Doan.

9-10G: 1. H. Li, 22.83; 2. L. Li; 3. A. Farley.

11-12B: 1. T. Phamdo, 51.62; 2. H. Yang; 4. D. Li.

11-12G: 1. A. Li, 42.47; 2. S. Hochkeppel; 3. T. Doan.

13-14B: 1. C. Lin, 46.66; 2. T. Lewis.

13-14G: 1. A. Wong, 44.03; 2. N. Liu; 4. D. Hochkeppel.

15-18B: 2. W. Kirchner; 5. E. Hu; 8. D. Phamdo.

15-18G: 3. H. Green; 4. S. Joseph.

Free Relays

8-UM: 1. N. Chao, H. Zhang, E. Doan, M. Doan, 1:32.49; 2. H. Johnson, C. Doan, J. Johnson, S. DeBenedictis; 4. M. Zhang, O. Nesslage, E. Xu, T. Yu.

9-18B: 1. J. Wang, J. Wang, J. Tse, Z. Grissom, 2:06.85; 2. T. Hochkeppel, A. Li, C. Lin, W. Kirchner.

9-18G: 1. S. Zhang, S. Hochkeppel, A. Wong, J. Li, 2:15.74; 2. H. Li, C. Wong, K. Joseph, S. Joseph; 3. S. Lewis, E. Nesslage, N. Liu, R. Paul.

West Howard, 245; Hammond Park, 236

The Hammond Park Stingrays hosted West Howard July 2 in a meet that went down to the wire, with West Howard winning, 245-236. The Stingrays had 124 personal best times, four Straehle qualifying relay teams and 16 individual Straehle qualifiers.

Triple winners for the Stingrays were Robert Barrett, Claire O'Shaughnessy and Jack Saunderson. Double winners were Krista Adam, Nick Devroye, Sam Devroye, Joey Maruschak, Charlotte Ravel, Billy Sellers and Candace Woo. Swimmers who had one first place were Michelle D'Costa, Sean Maruschak, Steven Petrillo, Brad Rutten, Drew Rutten and Eric Scholz.

Individual Medley

9-10G: 1. O'Shaughnessy, HP, 1:30.66; 2. O'Byrne, WH; 3. Betzer, WH; 4. Allmon, WH; 5. Kemp, WH; 6. Jones, WH.

9-10B: 1. Jordan, WH, 1:41.13.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.