High School Sports Scores

November 06, 2010|By Baltimore Sun reporter

FRIDAY

FOOTBALL TOP 15

Southern 30, No. 1 Arundel 19

No. 2 Calvert Hall 27, Red Lion 20

No. 5 Old Mill 31, No. 4 Broadneck 7

No. 6 River Hill 51, Mt. Hebron 0

No. 7 N.Harford 27, Elkton 0

No. 8 Spalding 57, St. John's 36

No. 10 Hereford 49, Perry Hall 14

No. 11 Boys' Latin 28, St. Paul's 12

No. 12 Atholton 27, Wilde Lake 15

No. 13 Patterson 35, NW'rn 0

AACS 44, Friends 0

Carver 30Mervo 6

Curley 21, John Carroll 14

Dunbar 38, Digital Harbor 0

Forest Park 52, IBE 0

HDG 42, Fallston 29

Southside 28, W.E.B. DuBois 22

Pallotti 20, Lutheran 7

Western Tech 55, Loch Raven 0

BOYS SOCCER

REGIONAL SEMIFINALS

CLASS 4A NORTH

Perry Hall 1, T.Johnson 0

Urbana 5, Dulaney 1

CLASS 4A EAST

No. 15 Severna Park 2, No. 5 Arundel 1, 2OT

No. 10 Broadneck 2, Great Mills 0

CLASS 3A NORTH

Franklin 3, Aberdeen 2

CLASS 3A EAST

River Hil 3l, Atholton 0

Reservoir 1, Wilde Lake 0

CLASS 2A SOUTH

Marriotts Ridge 1, Southern 0

CLASS 2A WEST

S.Carroll 4, Walkersville 2

CLASS 1A SOUTH

Sparrows Pt. 1, Loch Raven 0

Owings Mills 2, Pikesville 0

GIRLS SOCCER

REGIONAL SEMIFINALS

CLASS 4A NORTH

T.Johnson 5, Kenwood 1

Urbana 1, Perry Hall 0

CLASS 4A EAST

Leonardtown 1, S.River 0, 2OT

CLASS 3A NORTH

No. 4 C.M. Wright 6, Hereford 1

N.Harford 4, Patapsco 0

CLASS 2A NORTH

Chesa.-BC 3, Dundalk 2

Eastern Tech 3, City 1

CLASS 2A SOUTH

No. 12 Glenelg 2, Marriotts Ridge 0

CLASS 2A EAST

Bel Air 1, Fallston 1

(BA won 4-2 on pks)

CLASS 2A WEST

Century 2, Winters Mill 1

Middletown 5, N.Carroll 0

CLASS 1A NORTH

Manchester V. 3, Patterson Mill 0

Oakdale 3, Harford Tech 0

CLASS 1A SOUTH

Carver A&T 2, Pikesville 1

Loch Raven 0, Sparrows Pt. 0, 2OT

(LR won 3-1 pks)

GIRLS VOLLEYBALL  REGIONAL TOURNAMENT

FIRST ROUND

CLASS 4A NORTH

Southwestern d. Patterson, 15-25, 25-19, 25-20, 16-25, 15-1

CLASS 4A EAST

TOP 15 No. 14 Broadneck d. North County, 25-9, 25-16, 25-12

CLASS 3A NORTH

N.Harford d. Western, 25-16, 25-10, 25-21

Hereford d. Franklin, 25-23, 25-11, 25-19

CLASS 3A EAST

Mt. Hebron d. Atholton, 25-21, 25-10, 25-15

CLASS 2A SOUTH Glenelg d. Hammond, 25-17, 26-24, 25-13

CLASS 2A EAST

Bel Air d. Edgewood, 26-24, 20-258, 25-20, 16-25, 15-1

CLASS 2A WEST

Liberty d. Winters Mill, 25-21, 25-21, 26-24

CLASS 1A SOUTH

Northwestern d. Forestville, 25-19, 22-25, 25-17, 25-23

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.