3 local teams win 2A-1A state track titles

Century, Western Tech girls, Carver boys triumph

February 23, 2010|By Jeff Seidel | Special To The Baltimore Sun

LANDOVER — — Three local teams found different paths to their first indoor track state titles at Monday night's meet for Class 1A and 2A schools at the Prince George's Sports and Learning Complex.

The Century girls relied heavily on Maura Linde's distance-running skills to win the Class 2A championship. Western Tech's girls took the Class 1A crown, thanks to a solid team effort, and the Carver boys got help from Jawan Parker and others for their Class 1A championship.

Linde led the way for Century in Class 2A. The junior won the 1,600 (5:13.17) and 3,200 (11:27.70), took second in the 800 and ran on the victorious 3,200 relay (9:52.53). She helped account for 38 of the team's 47.5 points. The Knights needed all of them, edging North Hagerstown (45) and Long Reach (44).

"She carries a lot of weight," Century coach Tony Griner said. "I've never seen anybody work as hard."

Western Tech won the boys state title last year using a similar formula to what the girls employed in this meet - a lot of points from a lot of places, which helped the Wolverines finish with 62 points to beat out Smithsburg (58).

The Wolverines' wins in both the 1,600 and 3,200 relays (10:28.14) were their only victories. But they got help from competitors such as Niema Eaves (second in the 800 and 1,600) along with Ashley Linton (second in 500 and ran on the 3,200 relay) and Lena Titanji (ran on both winning relays).

"They improved as the season progessed," Western Tech coach Shedrick Elliott said. "We were able to get the quality points today."

Parker played a big role as Carver's boys finished with 69.83 points to beat out city rival Northwestern (63). He won the 55-meter dash (6.61 seconds) and ran the anchor leg on the winning 800 relay (1:33.02).

But the Bears also got help from Tavon Barnes (second in the high jump) and others in events such as the 3,200 relay (second place).

"It was just a complete team effort," Carver coach Stephen Kines said. "This is our dessert; we're ready for the appetizer -that's outdoor track."

Indoor Track State Championship

(at Prince George's Sports and Learning Complex)

CLASS 1A

BOYS

Team scores (top 5): 1. Carver-Balt. 69.83; 2. Northwestern-Bal., 63; 3. Williamsport, 60; 4. Boonsboro, 40.66; 5. Fairmont Heights, 34.

Individual events: 3,200-meter relay: 1. Northwestern-Bal., 8:25.67; 2. Carver-Bal., 8:35.10; 3. Williamsport, 8:43.08. 300: 1. Patterson (CAT), 35.60; 2. Adjei (FH), 36.13; 3. Gussio (BOO), 36.29. 1,600: 1. Stein (PIK), 4:33.27; 2. Hardy (WIL), 4:37.87; 3. Moser (BOO), 4:38.33. 500: 1. Narine (NW), 1:09.02; 2. Hill (NW), 1:09.23; 3. Cutler (PIK), 1:10.19. 800 relay: 1. Carver-Bal., 1. 33.02; 2. Forest Park, 1:33.56; 3. Fairmont Heights, 1:34.96. 55 hurdles: 1. Jackson (FP), 7.72; 2. Bowie (WIL), 7.73; 3. Jackson (WT), 8.06. 55: 1. Parker (CAR), 6.61; 2. Adjei (FH), 6.67; 3. Townsend (SNO), 6.73. 3,200: 1. Wilson (SMI), 9:31.42 (class 1A record); 2. Hardy (WIL), 10:19.43; 4. Hanifee (BOM), 10:34.57. High jump: 1. Stinson (PER), 6-2; 2. (tie) Barnes (CAR), Jessie (BOO), Kopp (BOO), 6-0. Pole vault: 1. Karroll (SMI), 12-0; 2. Diaz (BRU), 12-0; 3. Shriver (SMI), 10-0. 1,600 relay: 1. Northwestern-Bal., 3:32.68; 2. Loch Raven, 3:35.59; 3. Western Tech, 3:35.62. 800: 1. Oliver (WIL), 2:04.04; 2. Salmond (NW), 2:04.08; 3. Powell (WT), 2:04.88.

GIRLS

Team scores (top 5): 1. Western Tech, 62; 2. Smithsburg, 58; 3. Forestville, 44; 4. Manchester Valley, 42; 5. Pikesville, 36.5.

Individual events: 3,200-meter relay: 1. Western Tech, 10:28.14; 2. Loch Raven, 10:30.83; 3. Williamsport, 10:39.17. 1,600: 1. Cleary (BOH), 5:29.41; 2. Eaves (WT), 5:35.71; 3. Stone (CAT), 5:47.26. High jump: 1. Hurd (MVL), 5-6; 2. Stone (CAT), 5-4; 3. Grizzle (BRU), 4-8. 500: 1. Sogsbesan (FOR), 1:18.80; 2. Linton (WT), 1:22.41; 3. Weaver (WIL), 1:23.63. 300: 1. Sogbesan (FOR), 40.67; 2. Daye (NW), 43.11; 3. Ndomfeng (FH), 43.69. Shot put: 1. Shirk (CS), 38-5.5; 2. Hurtt (PIK), 33-2.5; 3. Selby (FOR), 31-1. 800 relay: 1. Harford Tech, 1:52.07; 2. Manchester Valley, 1:52.76; 3. Northwestern-Bal., 1:52.76. 55 hurdles: 1. Gates (MVL), 9.06; 2. Hendricks (NW), 9.41; 3. Singleton (HT), 9.44. 55: 1. Hurd (MVL), 7.51; 2. Corbin (HT), 7.67; 3. Cardone (SMI), 7.67. Shot put: 1. Smith (BRU), 53-2.25; 2. Henry (FH), 46-3; 3. Rice (NW), 45-6. 1,600 relay: 1. Western Tech, 4:21.17; 2. Forestville, 4:23.06; 3. Fairmont Heights, 4:26.29. 800: 1. Sogbesan (FOR), 2:27.68; 2. Eaves (WT), 2:28.27; 3. Glassman (LOC), 2:29.63. 3,200: 1. Cleary (BOM), 12:18.00; 2. Peters (BOM), 12:23.13; 3. Zielinski (BOO), 12:32.84. Pole vault: 1. Smallwood (PIK), 10-6; 2. Jerwick (SMI), 10-0; 3. Gerhold (SMI), 9-0.

CLASS 2A

BOYS

Team scores (top 5): 1. Walkersville, 62; 2. Oakland Mills, 38; 3. Glenelg, 36; 4. Middletown, 29.5; 5. Randallstown, 27.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.