The best of the best in county sports


May 27, 2007|By Rich Scherr | Rich Scherr,Special to the Sun

Following a spring highlighted by state lacrosse championships for the Winters Mill boys and Century girls, as well as a state championship appearance yesterday by the Westminster baseball team, numerous athletes from Carroll County have landed spots on the Monocacy Valley Athletic League's all-conference teams.

Here's a look at the county players who made first team, as picked by the coaches:


Chesapeake Conference -- Nick Riley, North Carroll, outfielder; Evan Picciotto, North Carroll, infielder; Mike Yingling, North Carroll, catcher-pitcher; Jeremy Ritz, North Carroll, pitcher-infielder; Dustin Tarlow, Westminster, outfielder; Brett Harman, Westminster, pitcher-infielder.

Piedmont Conference -- Shane Eyler, Francis Scott Key, outfielder; Dan Litfin, Liberty, pitcher-infielder; Garrett Price, Liberty, catcher; Matt Greene, South Carroll, infielder; Garrett Harrison, South Carroll, pitcher; Paul Macciocca, Winters Mill, infielder.

Boys lacrosse

Chesapeake Conference -- Tyler Cockey, Century, attackman; Cameren Warrell, Century, attackman; Ryan Pentz, Century, midfielder; T.J. Willoughby, Century, midfielder; Alex Melillo, North Carroll, attackman; Bill Tunney, North Carroll, midfielder; T.J. Connors, North Carroll, goalie; Ryan Raynor, Westminster, attackman; Dan Mruk, Westminster, midfielder; Dan Cremens, Westminster, defenseman.

Piedmont Conference -- Adam Lambros, Liberty, defenseman; Colton Wilburn, South Carroll, defenseman; Travis Love, Winters Mill, goalie; Mike Boyd, Winters Mill, defenseman; Kyle Fendlay, Winters Mill, defenseman; Nick Leech, Winters Mill, midfielder; Garrett Hill, Winters Mill, midfielder; Jake Stocksdale, Winters Mill, midfielder; Sean Smithson, Winters Mill, attackman; Sean Reitenbach, Winters Mill, attackman.

Girls lacrosse

Chesapeake Conference -- Jenny Steadman, Century, midfielder; Katie Schwarzmann, Century, midfielder; Maureen Onda, Century, defenseman; Ashley Trombetta, Century, midfielder; Brittany Poist, North Carroll, midfielder; Melissa Little, North Carroll, defenseman; Devin Meade, North Carroll, center; Jennifer Hardesty, Westminster, defenseman; Ashleigh Rohrback, Westminster, attackman; Brittany Chamberlain, Westminster, defenseman.

Piedmont Conference -- Unavailable.


Chesapeake Conference -- Anna Struhar, Century, pitcher; Emilie McFarland, Century, catcher; Marie Lindberg, Century, infielder; Amy Metcalfe, Westminster, infielder.

Piedmont Conference -- Megan Johnson, Francis Scott Key, pitcher; Kelley Farley, Francis Scott Key, infielder; Sarah Alpaugh, Liberty, catcher; Mary Harshman, South Carroll, infielder; Jamie Holden, South Carroll, infielder; Kim Ruppert, Winters Mill, pitcher; Felicia Knill, Winters Mill, infielder.

Boys tennis

Chesapeake Conference -- Jake Brooks, Century, singles; Justin Ward and Colin McLeod, Century, doubles; Sam Rager and Eric Schafer, Westminster, doubles.

Piedmont Conference -- Chris Brown, Liberty, singles; Tyler Forster and Ryan Miller, Francis Scott Key, doubles.

Girls tennis

Chesapeake Conference -- Laura Wixted and Kristen Stitcher, North Carroll, doubles; Natalie Saragusa and Megan McCullin, Westminster, doubles.

Piedmont Conference -- Brittany Bolster, Liberty, singles; Maura Bernsrtein and Stephanie Nelson, Liberty, doubles; Allie DelGiono and Kara Stecher, Liberty, doubles; Samantha Scurci and Erin Popa, South Carroll, doubles; Michelle Parks and Danielle Reiter, South Carroll, doubles.

Boys track and field

Chesapeake Conference -- Century 3200 relay team; Erik Adami, North Carroll, high jump and pole vault; Ben Burden, North Carroll, shot put; North Carroll 400 relay team; North Carroll 1600 relay team; John Lopez, Westminster, hurdles.

Piedmont Conference -- Arthur Leathers, Francis Scott Key, distance; Jared Welsh, Francis Scott Key, distance; Zach Means, Winters Mill, discus.

Girls track and field

Chesapeake Conference -- Katie Hursey, North Carroll, distance; Jessica Huber, North Carroll, pole vault; Alexis Hurd, North Carroll, long jump; North Carroll 3200 relay team.

Piedmont Conference -- Rachel Sykes, South Carroll, distance; Nina Boston, South Carroll, hurdles; Kate Paczynski, Liberty, high jump; Melissa Stansbury, Liberty, throws.

Baltimore Sun Articles
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.