The Sun endorses

November 07, 2006

U.S. SENATE Benjamin L. Cardin

U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES

District 1: Wayne T. Gilchrest

District 2: C.A. Dutch Ruppersberger

District 3: John P. Sarbanes

MARYLAND GOVERNOR AND LIEUTENANT GOVERNOR

Martin O'Malley and Anthony G. Brown

MARYLAND COMPTROLLER

Peter Franchot

MARYLAND ATTORNEY GENERAL

Douglas F. Gansler

MARYLAND SENATE

District 6: Norman R. Stone Jr.

District 7: Patricia A. Foerster

District 8: Katherine Klausmeier

District 9: Rich Corkran

District 11: Bobby A. Zirkin

District 12: Edward J. Kasemeyer

District 13: James N. Robey

District 30: John C. Astle

District 31: Walter J. Shandrowsky

District 32: James Ed DeGrange

District 33: Scott Hymes

District 34: William B. Kilby

District 35: Stan Kollar

District 40: Catherine E. Pugh

District 42: Jim Brochin

District 43: Joan Carter Conway

District 44: Verna Jones

District 45: Nathaniel J. McFadden

District 46: George W. Della

MARYLAND HOUSE OF DELEGATES

District 4B: Donald B. Elliott

District 5A: Ann Darrin

Frank Henry Rammes

District 6:

Joseph "Sonny" Minnick

John Olszewski Jr.

Mike Weir Jr.

District 7:

Linda W. Hart

J.B. Jennings

Jack Sturgill

District 8:

Eric M. Bromwell

Melissa Redmer Mullahey

Todd Schuler

District 9A:

Gail Bates

David Leonard Osmundson

District 9B:

Susan W. Krebs

District 11:

Jon S. Cardin

Dan K. Morhaim

Dana Stein

District 12A:

Steven J. DeBoy Sr.

James E. Malone Jr.

District 12B:

Elizabeth Bobo

District 13:

Shane Pendergrass

Mary Beth Tung

Frank S. Turner

District 30:

Michael E. Busch

Virginia P. Clagett

Barbara Samorajczyk

District 31:

Joan Cadden

Thomas J. Fleckenstein

Steve Schuh

District 32:

Pamela Beidle

Mary Ann Love

Theodore Sophocleus

District 33A:

James King

Patricia Weathersbee

District 33B:

Bob Costa

District 34A:

Mary-Dulany James

B. Daniel Riley

District 35A:

Craig H. DeRan

Barry Glassman

District 35B:

David Carey

District 40:

Frank M. Conaway Jr.

Barbara Robinson

Shawn Z. Tarrant

District 41:

Jill P. Carter

S.I. "Sandy" Rosenberg

District 42:

Susan Aumann

William J. Frank

Stephen W. Lafferty

District 43:

Curt Anderson

Ann Marie Doory

Maggie McIntosh

District 45: Talmadge Branch

Cheryl Glenn

Hattie N. Harrison

District 46:

Peter A. Hammen

Carolyn Krysiak

Brian K. McHale

MARYLAND BALLOT QUESTIONS

Questions 1-4: For

ANNE ARUNDEL COUNTY

County executive: John R. Leopold

Council District 1: Daryl Jones

Council District 4:

Jamie Benoit

Council District 5:

Cathleen M. Vitale

Council District 6: Joshua J. Cohen

Council District 7: Edward R. Riley

State's attorney: Frank R. Weathersbee

Questions A, B and C: For

BALTIMORE

Questions A-L: For

BALTIMORE COUNTY

County executive: James T. Smith Jr.

Council District 1: S.G. Samuel Moxley

Council District 2: Kevin B. Kamenetz

Council District 5: Vince Gardina

Council District 6: Joseph Bartenfelder

Council District 7: John "Johnny O" Olszewski Sr.

State's attorney: Scott D. Shellenberger

Questions A-I: For

CARROLL COUNTY

County Commissioner: Dennis E. Beard

Julia Walsh Gouge

Dean L. Minnich

Question A: For

HARFORD COUNTY

County executive: David R. Craig

Council president: Billy Boniface

Council District A: Dion F. Guthrie

Council District B: Val Twanmoh

Council District C: Joan Morrissey Ward

Council District D: Chad R. Shrodes

Council District E: Richard Slutzky

Council District F: Mary Ann Lisanti

HOWARD COUNTY

County executive: Christopher J. Merdon

Council District 1: Courtney Watson

Council District 2: Gina Gabrielle Ellrich

Council District 3: Donna Thewes

Council District 4: Mary Kay Sigaty

Council District 5: Greg Fox

Question A-C: For

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.