Wrestling rankings

March 08, 2006

103 -- 1. Rob Eloshway, Atholton (31-1); 2. Austin Clouse, Mount St. Joseph (33-15); 3. Eric Filipowicz, McDonogh (23-4); 4. Nik Gialamis, Calvert Hall (31-9); 5. Jeremy Seipp, North Carroll (35-6); 6. Tyler Bulger, Howard (32-7).

112 -- 1. Greg Saumenig, Old Mill (351); 2. Josh Fitch, McDonogh (29-4); 3 Devon Gillett, Hammond (396); 4. Tyler Scarinzi, Archbishop Curley (39-8); 5. Mark Taylor, Harford Tech (34-4); 6. Jared Bosque, Chesapeake-AA (32-8).

119 -- 1. Danny Whitenak, Mount St. Joseph (38-13); 2. George Ester, Arundel (41-2); 3. Danny Bichner, Glenelg (30-5 ); 4. Reuben Gill, Francis Scott Key (30-3); 5. Alex Grassi, Century (39-5); 6. Chris Laidley, Archbishop Spalding (36-10).

125 -- 1. Justin Bowser, Arundel (38-1); 2. Mitch Fenton, Archbishop Curley (41-4); 3. Tim Crocken, Winters Mill (14-2); 4. Lou Ruland, St. Mary's (39-5); 5. Chris Stinnett, Glenelg (32-5); 6. Zach Halper, Hammond (38-7).

130 -- 1. Mike Long, Harford Tech (40-2); 2. Pat McMahon, Annapolis Area Christian (43-5); 3. Curtis Holmes, McDonogh (38-5); 4. Mike Montanez, Centennial (38-2); 5. Tony Mack,Owings Mills (36-2); 6. Tim Lubuglio, Old Mill (22-11).

135 -- 1. Jon Kohler, Mount St. Joseph (45-8); 2. Mike Vakas, Broadneck (31-2); 3. Shane Milam, McDonogh (43-13); 4. Matt Jacobs, Dulaney (40-3); 5. Bryce Reem, Archbishop Spalding (33-12); 6. Jose Maldonado, Hammond (40-5).

140 -- 1. Joe Breen, McDonogh (26-3); 2. Vince Taweel, Hammond (35-1); 3. Crit Jennings, Liberty (40-5); 4. Tyler MacLeod, North Carroll (37-3); 5. Sammy Johnson, Poly (18-3); 6. Justin Sobleskie, Old Mill (32-7).

145 -- 1. Josh Asper, Hereford (36-2); 2. Bubby Graham, Annapolis (34-1); 3. Matt Kahl, Harford Tech (35-4); 4. Ryan Conroy, Atholton (35-3); 5. Kramer Whitelaw, McDonogh (36-10); 6. Jerry Lipscomb, Lansdowne (33-5).

152 -- 1. Bryn Holmes, McDonogh (46-2); 2. Taylor Green, River Hill (33-1); 3. Tyler Mullen, South Carroll (32-5); 4. Shane Eyler, Francis Scott Key (29-5); 5. Pat Conlon, Aberdeen (37-5); 6. Jonathan Woods, Harford Tech (35-12).

160 -- 1. Mack Lewnes, Mount St. Joseph (50-1); 2. Matt Bichner, Glenelg (31-4); 3. Ben McCree, Owings Mills (38-2); 4. Grady Gamble, Boys' Latin (19-4); 5. Alex Pagnotta, McDonogh (37-10); 6. Tyler Sheldon, North County (35-6).

171 -- 1. Alex Ward, Mount St. Joseph (45-7); 2. Lew Spadaro, Severna Park (33-2); 3. L.P. Schoonmaker, South Carroll (28-6); 4. Jeff Gardener, Harford Tech (33-11); 5. Nick Fenn, Liberty (37-8); 6. Ian Graham, South River (30-9).

189 -- 1. Jake Bohn, Mount St. Joseph (37-4); 2. Razzaq Muhammad, Parkville (30-1); 3. Steve Sessa, Hammond (27-3); 4. Brandon Gervie (42-2); 5. Luke Schuster, Francis Scott Key (29-3); 6. Terone Travis, Arundel (38-3).

215 -- 1. Zach Brown, Wilde Lake (33-1); 2. Joe Green, Archbishop Curley (36-6); 3. Evan Pritchett, Sparrows Point (33-1); 4. Kyle O'Brien, McDonogh (28-10); 5. J.T. Levendusky, John Carroll (33-8); 6. Jeff Cumberland, South Carroll (26-10).

275 -- 1. Justin Faithful, Old Mill (35-5); 2. B.J. Benning, River Hill (31-4); 3. Andrew DePalma, Mount St. Joseph (30-19); 4. Eddie Digman, Liberty (39-5); 5. Jon Von Paris, John Carroll (38-8); 6. Dante Jones, Bowling Brook (20-7).

Note -- Records are overall. For questions, call Lem Satterfield at 1-800-829-8000, ext. 6849 or 410-332-6849, or e-mail him at lem.satterfield@baltsun.com

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.