Conference Tournaments

February 27, 2006

MEN

America East

At Vestal, N.Y.

Friday

First round UMBC vs. Stony Brook, 7 p.m.

Saturday

Quarterfinals Binghamton vs. Maine, noon Boston University vs. Vermont, 2:30 p.m. Albany vs. UMBC-Stony Brook winner, 6 p.m. Hartford vs. New Hampshire, 8:30 p.m.

Sunday

Semifinals Binghamton-Maine winner vs. Boston University-Vermont winner, noon Albany-UMBC-Stony Brook winner vs. Hartford-New Hampshire winner, 2:30 p.m.

March 11

Championship At Higher Seed Semifinal winners, noon

Colonial Athletic

At Richmond, Va.

Friday

First round Drexel vs. Delaware, noon Northeastern vs. James Madison, 2:30 p.m. Towson vs. Georgia State, 6 p.m. Virginia Commonwealth vs. William & Mary, 8:30 p.m.

Saturday

Quarterfinals North Carolina-Wilmington vs. Drexel-Delaware winner, noon Old Dominion vs. Northeastern-James Madison winner, 2:30 p.m. George Mason vs. Towson-Georgia State winner, 6 p.m. Hofstra vs. Virginia Commonwealth-William & Mary winner, 8:30 p.m.

Sunday

Semifinals N.C.-Wilmington-Drexel-Delaware winner vs. Old Dominion-Northeastern-James Madison winner, 3 p.m. George Mason-Towson-Georgia State winner vs. Hofstra-VCU-William & Mary winner, 5:30 p.m.

Next Monday

Championship Semifinal winners, 7 p.m.

Patriot League

Friday

First round At Lewisburg, Pa. American vs. Lafayette, 5:30 p.m. Bucknell vs. Army, 8 p.m. At Worcester, Mass. Lehigh vs. Colgate, 5:30 p.m. Holy Cross vs. Navy, 8 p.m.

Sunday

Semifinals At Lewisburg, Pa. American-Lafayette winner vs. Bucknell-Army winner, 1 p.m. At Annapolis Lehigh-Colgate winner vs. Holy Cross-Navy winner, 1 p.m.

March 10

Championship Semifinal winners, 4:30 p.m.

WOMEN

ACC

Thursday

At Greensboro, N.C. First round Boston College vs. Virginia, 11 a.m. N.C. State vs. Clemson, 4 p.m. Virginia Tech vs. Wake Forest, 7 p.m. Miami vs. Georgia Tech, 9:30 p.m.

Friday

Quarterfinals North Carolina vs. Boston College-Virginia winner, 11 a.m. Florida State vs. N.C. State-Clemson winner, 4 p.m. Duke vs. Virginia Tech-Wake Forest winner, 7 p.m. Maryland vs. Miami-Georgia Tech winner, 9:30 p.m.

Saturday

Semifinals North Carolina-Boston College-Virginia winner vs. Florida State-N.C. State-Clemson winner, 1:30 p.m. Duke-Virginia Tech-Wake Forest winner vs. Maryland-Miami-Georgia Tech winner, 4 p.m.

Sunday

Championship Semifinal winners, 1 p.m.

Metro Atlantic

Thursday

At Albany, N.Y. First round Saint Peter's vs. Niagara, noon Siena vs. Fairfield, 2 p.m. Manhattan vs. Rider, 4 p.m.

Friday

Second round Iona vs. Saint Peter's-Niagara winner, 9:15 a.m. Canisius vs. Siena-Fairfield winner, 11:15 a.m. Loyola vs. Rider-Manhattan winner, 1:15 p.m.

Saturday

Semifinals Marist vs. Iona-Saint Peter's-Niagara winner, noon Canisius-Siena-Fairfield winner vs. Loyola-Rider-Manhattan winner, 2 p.m.

Sunday

Championship Semifinal winners, noon

Patriot League

Thursday

At West Point, N.Y. First round Navy vs. Colgate, 5:30 p.m. Army vs. Lafayette, 8 p.m. At Worcester, Mass. Bucknell vs. Lehigh, 5:30 p.m. Holy Cross vs. American, 8 p.m.

Saturday

Semifinals At Highest Remaining Seed, 1 p.m. At Second Remaining Seed, 1 p.m.

March 8

Championship At Higher Seed Semifinal winners, 7:30 p.m.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.