Results schedule

Winter Olympics

February 26, 2006

Medals table

Nation G S B Tot

Germany 11 12 6 29

United States 9 9 7 25

Canada 7 10 7 24

Austria 9 7 6 22

Russia 8 5 8 21

Norway 2 8 9 19

Switzerland 5 4 5 14

Sweden 6 2 5 13

South Korea 6 3 2 11

China 2 4 5 11

Italy 4 0 6 10

France 3 2 4 9

Netherlands 3 2 4 9

Finland 0 5 3 8

Estonia 3 0 0 3

Croatia 1 2 0 3

Czech Republic 1 2 0 3

Australia 1 0 1 2

Poland 0 1 1 2

Ukraine 0 0 2 2

Japan 1 0 0 1

Belarus 0 1 0 1

Britain 0 1 0 1

Bulgaria 0 1 0 1

Slovakia 0 1 0 1

Latvia 0 0 1 1

Yesterday

Medal events

ALPINE SKIING

MEN'S SLALOM Gold--Benjamin Raich, Austria Silver--Reinfried Herbst, Austria Bronze--Rainer Schoenfelder, Austria U.S. FINISHERS 12. James Cochran, Keene, N.H. 18. Chip Knight, Stowe, Vt. NR. Bode Miller, Bretton Woods, N.H. NR. Ted Ligety, Park City, Utah

BIATHLON

MEN'S 15km (mass start) Gold--Michael Greis, Germany Silver--Tomasz Sikora, Poland Bronze--Ole Einar Bjoerndalen, Norway U.S. FINISHER 13. Jay Hakkinen, Kasilof, Alaska WOMEN'S 12.5km (mass start) Gold--Anna Carin Olofsson, Sweden Silver--Kati Wilhelm, Germany Bronze--Uschi Disl, Germany

BOBSLED

MEN'S FOUR Gold--Germany 1 (Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske, Martin Putze) Silver--Russia 1 (Alexandre Zoubkov, Filipp Egorov, Alexej Seliverstov, Alexey Voevoda) Bronze--Switzerland 1 (Martin Annen, Thomas Lamparter, Beat Hefti, Cedric Grand) U.S. FINISHERS 6. U.S. 2 (Steven Holcomb, Park City, Utah; Curt Tomasevicz, Lincoln, Neb.; Bill Schuffenhauer, Salt Lake City, Utah; Lorenzo Smith III, Kankakee, Ill.) 7. U.S. 1 (Todd Hays, Del Rio, Texas; Pavle Jovanovic, Tom's River, N.J.; Steve Mesler, Buffalo, N.Y.; Brock Kreitzburg, Akron, Ohio)

SHORT-TRACK SPEED SKATING

MEN'S 500 Gold--Apolo Anton Ohno, Seattle Silver--Francois-Louis Tremblay, Canada Bronze--Ahn Hyun-soo, South Korea MEN'S 5,000 RELAY (f-competed in final) Gold--South Korea (f-Song Suk-woo, f-Ahn Hyun-soo, f-Seo Ho-jin, f-Lee Ho-suk, Oh Se-jong). Silver--Canada (f-Francois-Louis Tremblay, f-Mathieu Turcotte, f-Eric Bedard, f-Charles Hamelin, Jonathan Guilmette). Bronze--United States (f-Rusty Smith, Long Beach, Calif.; f-Apolo Anton Ohno, Seattle; f-Alex Izykowski, Bay City, Mich.; f-J.P. Kepka, St. Louis). WOMEN'S 1,000 Gold--Jin Sun-yu, South Korea Silver--Wang Meng, China Bronze--Yang Yang, China U.S. FINISHERS Heat 2 -- NR. Kimberly Derrick, Caledonia, Mich. Semifinals Heat 1 -- 5. Kim Hyo-jung, Fullerton, Calif.

SPEED SKATING

WOMEN'S 5000 Gold--Clara Hughes, Canada Silver--Claudia Pechstein, Germany Bronze--Cindy Klassen, Canada U.S. FINISHER 7. Catherine Raney, Elm Grove, Wis.

Scores

MEN'S HOCKEY

Bronze-medal game Czech Republic 3, Russia 0

Today(All times EST)

CROSS-COUNTRY SKIING

Men's 50km, 4 a.m.

HOCKEY

Men's gold-medal game Sweden vs. Finland, 8 a.m.

CLOSING CEREMONY

Start, 2 p.m.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.