Runners To Watch

High School Sports Cross Country

September 02, 2005

Boys

Matthew Centrowitz

Broadneck, junior

Among other priorities, the reigning All-Metro Runner of the Year has two tasks: defend the Class 4A state individual crown and help the Bruins repeat as state champions.

Anders Hulleberg

Park, junior

With McDonogh's Tristram Thomas having graduated, the vacuum left behind in the MIAA could be filled by Hulleberg.

Greg Jubb

Loyola, junior

Last year's runner-up at the MIAA championships, Jubb could pace the Dons to their third conference title since 2000.

Rob Kelvey

Westminster, senior

The Owls' expected resurgence after what many considered to be an off-year for them will be led by Kelvey, who assumed the team's No. 1 role early last season.

Matt Llano

Broadneck, senior

Matthew Centrowitz's heels will be well-protected by Llano, whose emergence last season brought a smile to coach Dana Dobbs' face and a state crown to the school for the first time since 1984.

Chris Moody

Arch. Spalding, junior

Graduation hit the Cavaliers, but Moody, who placed third at last season's MIAA championships, has the will to help them defend the league crown.

Dwight Parker

Woodlawn, junior

The defending Baltimore County and Class 4A North regional champion will likely push Broadneck's Matthew Centrowitz for All-Metro Runner of the Year honors.

Cory Pfarr

North Harford, junior

Some observers in Harford County have already predicted Pfarr to follow in the footsteps of C. Milton Wright's Pat Bailey and Bel Air's Brett Kelly as the next county titlist.

Andrew Revelle

Atholton, junior

Last season's winner of the Class 2A state crown is determined to prove his win wasn't a fluke.

Sergiy Zubko

River Hill, senior

The bid of Atholton's Andrew Revelle for a Howard County crown will force him to defeat Zubko, the defending champion who also happens to be a two-time Runner of the Year in the county.

Other Notables

Jean Pierre Allera, Wilde Lake; Erik Anderson, Archbishop Curley; Andrew Bank, River Hill; Milo Barry, Digital Harbor; Matthew Bond, Dulaney; Bryan Cyr, Severna Park; Mike Disney, C. Milton Wright; Zach Friedman, Pikesville; Pat Glassman, Loch Raven; Chris Gueno, Mount St. Joseph; Matt Kaplan, Loyola; Reggie King, Atholton; Kolten Koelzer, Broadneck; Arthur Leathers, Francis Scott Key; Eric Liberatore, Liberty; Andrew Mahone, Bel Air; Elliott Mattson, Bel Air; Kevin McCoy, River Hill; Brendan Morrison, Mount St. Joseph; Kevin Morrison, Mount St. Joseph; Isaac Richardson, Mervo; Dan Shephard, North Harford; Adam Sierakowski, Perry Hall; Ben Thomas, Reservoir; John Thornton, Oakland Mills; Josh Vana, Westminster; Vince Walsh, Dulaney; Tyler Westgate, Eastern Tech; Robert Wetzel, Archbishop Spalding; Peru Williams, Wilde Lake.

Girls

Sara Bailey

C. Milton Wright, sophomore

One of several runners who made a tremendous impact in their first season of running, Bailey follows her older brother Pat in leading the Mustangs.

Karen Buchheister

Mercy, junior

Last year's fourth-place finisher at the IAAM A Conference championships assumes the role as the runner to beat in the league.

Michelle Donadio

Franklin, senior

After watching Towson's Lauren Capone and Dulaney's Emma Larkin take the Baltimore County titles the past two seasons, Donadio is hoping this is her year.

Liya Kasimova

Severna Park, sophomore

The Falcons' bid for their eighth Anne Arundel County crown in the past nine seasons and their first state title since 1998 rests on Kasimova's shoulders.

Emma Larkin

Dulaney, sophomore

The defending Baltimore County champion will set the pace for the Lions, who are seeking to give coach Chad Boyle his first Class 4A state crown.

Marissa McPhail

Arundel, senior

The reigning Class 4A East regional titlist and two-time All-Metro selection takes aim at her last chance to grab an elusive Anne Arundel County crown.

Megan Ravenscraft

C. Milton Wright, senior

Teamed with Sara Bailey, Ravenscraft provides the Mustangs with a potent 1-2 punch as they look to win a second consecutive Class 3A state crown.

Alison Smith

Atholton, sophomore

Last year's All-Metro Runner of the Year is the key to the Raiders' hopes of winning their first state championship since the school won three straight from 1987 to 1989.

Amy Watson

North Carroll, senior

With Westminster's Trisha Repsher sidelined, last year's Class 3A state champion becomes the heavy favorite to collect the Carroll County title.

Tait Woodward

Broadneck, junior

No longer just another face in the crowd, the defending Anne Arundel County champion is intent on improving last season's runner-up finishes at the Class 4A state and regional meets.

Other Notables

Christine Brus, Severna Park; Danielle Burcham, C. Milton Wright; Lauren Capone, Towson; Sara Cimino, Dulaney; Jessica Clarke, Mount de Sales; Margaret Davies, Notre Dame Prep; Allison Eaton, Westminster; Brittany Griffin, Digital Harbor; Katie Griffin, Winters Mill; Carly Hamill, Broadneck; Ashlee Horst, Century; Christy Johnson, Bryn Mawr; Theresa Lippy, Mercy; Katara Logan, Mervo; Samantha Matthews, Glenelg Country; Stephanie Miklos, South River; Amy Morlock, Perry Hall; Kristen O'Brien, Winters Mill; Emily Oliver, Severn; Laura Paulsen, Bryn Mawr; Caitlin Riebau, Liberty; Kelly Rush, Dulaney; Bess Seelaus, River Hill; Angeli Sivaraman, Centennial; Lindsay Southworth, Westminster; Jennine Strange, Severna Park; Heather Troutman, North Harford; Lindsay Warfield, South Carroll; Erin Whelan, Catonsville; Katie Williams, Wilde Lake.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.