(Page 2 of 5)

Playing A Bigger Role

Artscape takes center stage beginning tomorrow with more ways to enjoy and explore the arts.

Artscape 2005

July 21, 2005|By Lori Sears | Lori Sears,SUN STAFF

Water stations will be near both stages, in the kids' area and by the food court.

First aid is available at Oliver Street and Mount Royal Avenue.

ENTERTAINMENT

SUN/LIVE! STAGE

1400 Cathedral St. at Mount Royal Avenue

Tomorrow

noon: Air Dance Bernasconi, aerial dance

4:15 p.m.: Air Dance Bernasconi, aerial dance

5:30 p.m.: Greg Hatza Organization, jazz

7 p.m.: Morris Day and the Time, rhythm and blues

8:30 p.m.: Boyz II Men, contemporary rhythm and blues

Saturday

noon: Maria Broom and the Dance Girls of Baltimore, local youth dance

1 p.m.: Esthero, jazz/hip-hop/soul

2:30 p.m.: The Crawdaddies, Cajun/zydeco

4 p.m.: Chris Glover, modern rock

5:30 p.m.: Lafayette Gilchrest and the New Volcanoes, jazz

7 p.m.: Vivian Green, rhythm and blues

8:30 p.m.: Q-Tip, hip-hop

Sunday

noon: From Bebop to Hip Hop, featuring Sankofa Drummers, Western High School Dance Team and Guardian: Preservation Dance Project

1:15 p.m.: Archie Edwards Heritage Foundation, acoustic blues, presented by the Baltimore Blues Society

2:45 p.m.: The Eubie Blake Legacy Band, jazz

4:30 p.m.: Jah Works, reggae

6:30 p.m.: Shaggy, reggae/hip hop

FESTIVAL STAGE

Mount Royal Avenue near Lafayette Street

Tomorrow

noon: Tap dance performances

5 p.m.: Danielia Cotton, soul/funk

6:30 p.m.: 2 Skinnee J's, hip-hop

8 p.m.: The Disco Biscuits, trancefusion

Saturday

noon: Latin Beats, featuring Arte Flamenco and Baltimore Tango

1:15 p.m.: LaChica Records Galaxy of Stars, featuring Automatic Slim and Glenn Moomau, Laura Pellegrino, Lazzy Lenny, Linwood Taylor, Detroit Slim, and Rude Dog's Rhythm Revue

5:15 p.m.: O'Malley's March, Celtic rock

6:45 p.m.: Maxi Priest, reggae

8:30 p.m.: Drive By Truckers, Southern/alternative rock

Sunday

noon: 16th annual Mayor's Billie Holiday Vocal Competition winners

1:15 p.m.: Kendra and the Family, neo-soul

2:15 p.m.: The Roger Girke Band, funky blues, presented by the Baltimore Blues Society

3:45 p.m.: TBA

5:15 p.m.: Spanish Harlem Orchestra, Latin big band

6:45 p.m.: Ozomatli, Latin rock

UNIVERSITY OF BALTIMORE STAGE

University of Baltimore parking lot at Oliver Street and Mount Royal Avenue, inside the Artscape Food Court.

Tomorrow

noon: Wzt Hearts, experimental

1:30 p.m.: David Brown Quartet, jazz

4:30 p.m.: Trio Richochet, jazz

6 p.m.: Double Dagger, post-punk

7:30 p.m.: Kelle Webb, rock/folk

9 p.m.: Dagmar and the Seductones, roots rock

Saturday

noon: Kevin Robinson, jazz

1:30 p.m.: Naked Blue, folk

3 p.m.: Chopteeth, Afro-funk

4:30 p.m.: The Seldon Plan, alternative rock

6 p.m.: Sarah Pinsker, rock/folk

7:30 p.m.: Motor Morons, rock

9 p.m.: The Players, ska/reggae

Sunday

12:30 p.m.: Ehrael Rivers, gospel/jazz

2 p.m.: Krystle Estwick, neo-soul

3:30 p.m.: Baltimore Islanders Band, steel drum

5 p.m.: LVT, acoustic rock

6:30 p.m.: Swingin' Swamis, jazz and world rhythms

DJ CULTURE STAGE

Mount Royal Avenue and Charles Street

Tomorrow

noon-1 p.m.: Matt Walter (Underground / Ottobar, Baltimore)

1 p.m.-2 p.m.: Joe Kopasek (Kidz That Groove)

2 p.m.-3 p.m.: DJ Sun (www.dcubed .us / Ultraworld / www.nexusartists .com)

3 p.m.-4 p.m.: Derek Fenwick (Sonar / Ultraworld)

4 p.m.-5 p.m.: Patrick Scientific (WEAA 88.9 FM / Audio Infusion)

5 p.m.-6:30 p.m.: Downtempo Sound System (John Ask / Chris Brooks / Dan Gee)

6:30 p.m.-8 p.m.: Baltimore Afrobeat Society

8 p.m.-10 p.m.: Buscemi (Down Sail Recordings)

Saturday

noon-1 p.m.: Audio Fix

1 p.m.-2 p.m.: Speak-n-Spin featuring Olu Butterfly (Poetry for the People, Baltimore) and DJ Nat Turntables

2 p.m.-4 p.m.: Platinum Pied Pipers

4 p.m.-6 p.m.: Nickodemus and the Endangered Species Band (Wonderwheel Recordings, N.Y.)

6 p.m.-7 p.m.: Ultra Nate presents Jeada (BluFire / Sugar Music Recordings, Baltimore)

7 p.m.-8 p.m.: DJ Ulken (Red Maple, Baltimore)

8 p.m.-10 p.m.: Halo (CityDeep Music / Large, San Diego)

Sunday

noon-1 p.m.: Jeannie Hopper (Liquid Sound Lounge, N.Y.)

1 p.m.-2 p.m.: Labtekwon (Ankh Ba Records, Baltimore)

2 p.m.-3 p.m.: Chris Rockswell, Donnie Darko with special guest Spankrock

3 p.m.-5 p.m.: Fort Knox Five (Fort Knox Recordings, DC)

5 p.m.-6 p.m.: Technics (Defected Records, London/Coder Red Records/Gigi Records, Baltimore)

6 p.m.-8 p.m.: Biz Markie

PERFORMING ARTS

THEATER

Baltimore Theatre Project at 45 W. Preston St.

Tomorrow

4:30 p.m.: Esau Bangura, Rhythm in the Flesh

6:30 p.m.: Run of the Mill Theater, Variations on Desire

8:30 p.m.: The Mobtown Players, The Early Monday Morning Show

Saturday

12:30 p.m.: Shakespeare Summer Camp, Much Ado About Nothing

2:30 p.m.: The Vagabond Acting Troupe, Frontier Tales

4:30 p.m.: Excellent Productions, Music in My Soul

6:30 p.m.: Theatre of the Rising Sun, Shakespeare in Sable

8:30 p.m.: Baltimore Improv Group Inc., Few Bricks Shy

Sunday

12:30 p.m.: The Jewish Museum, Levy's Ghost

2:30 p.m.: Bunky Productions, Smile and Time

4:30 p.m.: Center Stage's Encounter Program, Designer Genes/After the Fall

6:30 p.m.: Steven Schutzman, Tree Man

DANCE

Langsdale Auditorium is inside the Langsdale Library on the University of Baltimore campus, 1420 Maryland Ave. (entrance off Oliver Street).

Tomorrow

noon: Air Dance Bernasconi, The Sun/LIVE! Stage

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.