Wrestling

High Schools

December 28, 2004|By staff writer Lem Satterfield

Individual rankings

103 - 1. Dan Whitenak, Mount St. Joseph (9-3); 2. Greg Saumenig, Old Mill (10-0); 3. Scott Carroll, Dulaney (10-0); 4. Josh Fitch, McDonogh (9-2); 5. Cameron Hobin, South Carroll (11-0); 6. Danny Bichner, Glenelg (10-0).

112 - 1. Greg Gold, Mount St. Joseph (6-4); 2. Erick Brown, Joppatowne (9-0); 3. Robert Benitez, Gilman (7-0); 4. Bryce Harley, Hammond (17-0); 5. Chris Stinnet, Glenelg (9-1); 6. Adam Palumbo, Annapolis Area Christian (13-1).

119 - 1. Ethan Cohen, Hammond (15-1); 2. David Heckman, River Hill (8-1); 3. Reuben Gill, Francis Scott Key (8-0); 4. Lou Ruland, St. Mary's (13-0); 5. Maurice Flemming, Gilman (8-0); 6. Louis Ruonavar, Mount St. Joseph (5-4).

125 - 1. Joe Breen, McDonogh (11-2); 2. Mark Tsikerdanos, Mount St. Joseph (6-4); 3. James Knox, Dulaney (12-0); 4. Justin Bowser, Arundel (10-0). 5. Taylor Green, River Hill (9-0); 6. Mike Long, Harford Tech (4-0).

130 - 1. Vince Taweel, Hammond (15-0); 2. Jon Kohler, Mount St. Joseph (4-4); 3. Alex Wolverton, Aberdeen (7-0); 4. Lawrence Shird, Overlea (5-0); 5. Zach O'Keefe, Chesapeake-AA (7-1); 6. Ryan Lauer, River Hill (7-2).

135 - 1. Shane Fraser, Chesapeake-AA (6-1); 2. Eric Robinson, Kenwood (8-0); 3. Ryan Nash, Owings Mills (8-0); 4. Tyler MacLeod, North Carroll (10-1); 5. Keith Raynor, Archbishop Curley (8-1); 6. Bryce Reem, Archbishop Spalding, (9-1).

140 - 1. Alex Ward, Mount St. Joseph (5-4); 2. Robby Willey, McDonogh (6-2); 3. Tim Hutchins, North Carroll (11-1); 4. Dean Roberts, John Carroll (15-0); 5. Eric Vinores, Owings Mills (8-0); 6. Chris Clark, Eastern Tech (8-2).

145 - 1. Alex Broadwater, Catonsville (12-0); 2. Matt Kahl, Harford Tech (4-0); 3. Brad Gabrish, Calvert Hall (10-0); 4. Marc DiPasquale, Boys' Latin (7-1); 5. Brandon Propst, Mount St. Joseph (3-4); 6. Tyler Mullen, South Carroll (12-1).

152 - 1. Bryn Holmes, McDonogh (10-2); 2. Mason Krumholtz, Kenwood (8-0); 3. Mike Kessler, Owings Mills (8-0); 4. Tom Wheeler, South Carroll (10-0); 5. Grady Gamble, Boys' Latin (9-1); 6. Chris Volker, Old Mill (9-1).

160 - 1. Mack Lewnes, Mount St. Joseph (10-2); 2. Josh Taylor, Harford Tech (4-0); 3. Justin Fitch, Boys' Latin (6-1); 4. L.P. Schoonmaker, South Carroll (9-1); 5. Matt Bichner, Gleneg (9-0); 6. Ben Diamond, River Hill (8-2 ).

171 - 1. Jake Bohn, Mount St. Joseph (7-4); 2. Daniel Miller, Archbishop Curley (8-0); 3. Jeff Gardner, Harford Tech (3-1); 4. Jake Couch, Chesapeake-AA (6-3); 5. Adam Chisolm, Old Mill (9-0); 6. Billy Knight, Gilman (7-1).

189 - 1. Kevin O'Connor, Mount St. Joseph (7-4); 2. Brad Pendock, Arundel (10-0); 3. Steve Sessa, Hammond (15-1); 4. Brandon Gervie, Liberty (10-0); 5. Luke Schuster, Francis Scott Key (7-0); 6. Zach Brown, Wilde Lake (10-1).

215 - 1. DeShawn Barrett, Patterson (5-0); 2. Tim Jennings, St. Vincent Pallotti (7-2); 3. David Miles, Wilde Lake (9-1); 4. Tom Rush, Francis Scott Key (8-1); 5. Ryan Dieter, River Hill (4-0); 6. Mingo Grant, Howard (5-1).

275 - 1. Jeremy Navarre, Joppatowne (9-0); 2. John Hickox, Southern-AA (8-0); 3. Ralph Stambaugh, Francis Scott Key (5-0); 4. Josh Nutty, Lansdowne (3-0); 5. Will Norat, Owings Mills (6-1); 6. Keith Jones, Old Mill (9-0).

How the rankings are conducted: The Sun individual wrestling rankings are compiled by staff writer Lem Satterfield after observing matches and consulting coaches. For questions, call 800-829-8000, ext. 6849 or 410-332-6849, or e-mail lem.satterfield@baltsun.com.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.