No. 1 Old Mill follows Barnes, gets a jump on the competition

Woodlawn boys trail Pats after opening day of meet

Broadneck girls: no points

Class 4A state track and field

High Schools

May 29, 2004|By Edward Lee | Edward Lee,SUN STAFF

The table is set for Old Mill.

The top-ranked boys team wrapped up the first day of the Class 4A state track and field championships with 35 points and first place yesterday at Morgan State.

Patriots senior Kevin Barnes repeated last year's victory in the high jump by clearing 6 feet, 6 inches, and he placed second in the long jump.

Add a win from the 3,200-meter relay team of seniors Darnell Dixon, Anthony Littlejohn and Justin McDowell and junior Kyle Rauser, a third-place showing in the 800 relay and a sixth-place outing by senior Larry Contrella in the 3,200, and Old Mill owned a nine-point lead over second-place Woodlawn.

The Patriots last captured a state crown in 1991, and with the school prom scheduled for last night, there might've been some concern about the athletes exhausting themselves before the final day of championships today.

But Barnes said a plan was in place.

"We're not going to hang out late," he said. "We're going to take our pictures and have fun, but we're going to get in early. ... Everybody's going to go home and get a good night's rest, and we should be OK tomorrow."

No. 9 Woodlawn accrued 26 points and was paced by senior Ronald Bias, who grabbed first in the long jump (a personal-record 23-1) and second in the high jump.

"I'm kind of disappointed I didn't win [the high jump], but it's better than getting no points at all," said Bias, who collected a 4A-3A state title in the high jump during the indoor track campaign. "I PRed, so I'm happy."

No. 6 Westminster was tied for third with 16 points with Gaithersburg on the strength of Chris Prior's victory in the shot put (49-9).

On the girls' side, No. 2 Broadneck did not fare well at all: The Bruins did not score a single point.

But sophomore Robin Yerkes did qualify for the 100 dash, and seniors Lauren Centrowitz and Susan St. Cyr - both of whom missed events yesterday to attend the school prom - should be well-rested for today.

Dulaney was the area's top team with seven points and a 10th-place showing.

Boys

Team scores: 1. Old Mill (OLM) 35; 2. Woodlawn (WOO) 26; 3. (tie) Gaithersburg (GAI) and Westminster (WES) 16; 5. Suitland (SUI) 12; 6. (tie) Broadneck (BDN), C.H. Flowers (CHF), Oxon Hill (OXH) and Patuxent (PTX) 8; 10. (tie) Blake (JHB), High Point (HPT), Largo (LAR) and Walter Johnson (WAJ) 6. Individual results: 3,200-1. Martinez (GAI), 9:34.97; 2. D. Parker (WOO), 9:43.73; 3. Gaffney (JHB), 9:48.46; 800R-1. Suitland, 1:27.30; 2. C.H. Flowers, 1:28.62; 3. Old Mill, 1:29.00; 3,200R-1. Old Mill, 7:54.19; 2. Patuxent, 8:09.16; 3. Walter Johnson, 8:10.02; High jump-1. Barnes (OLM), 6-6; 2. Bias (WOO), 6-4; 3. Akinnawo (HPT), 6-2; Long jump-1. Bias (WOO), 23-1; 2. Barnes (OLM), 22-6 1/4 ; 3. Wars (WES), 22-1 1/4 ; Shot put-1. Prior (WES), 49-9; 2. Sidbury (OXH), 47-10 1/2 ; 3. C.Williams (LAR), 47-0.

Girls

Team scores: 1. Largo (LAR) 34; 2. Thomas Stone (THS), 20; 3. Damascus (DAM) 18; 4. Eleanor Roosevelt (ELR) 16; 5. (tie) C.H. Flowers (CHF), Blair (MTB) and Gaithersburg (GAI) 10; 8. (tie) Magruder (CZM) and Wootton (TSW) 8; 10. Dulaney (DUL) 7. Individual results: 3,200-1. Sinclair (MTB), 11:04.01; 2. Levy (TSW), 11:22.72; 3. Duffin (CZM), 11:28.46; 800R-1. Gaithersburg, 1:42.13; 2. Largo, 1:42.40; 3. C.H. Flowers, 1:42.47; 3,200R-1. Eleanor Roosevelt, 9:17.68; 2. Largo, 9:39.61; 3. Damascus, 9:47.30; Triple jump-1. Davis (LAR), 37-9; 2. Montgomery (LAR), 36-4 3/4 ; 3. Arrington (ELR), 35-7 1/2 ; Discus-1. Bilmanis (THS), 153-6; 2. Adcock (DAM), 109-10; 3. Talbert (THS), 105-1.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.