The Schedule

2004 Maryland Film Festival

Special Pullout Guide

May 06, 2004

TONIGHT

The Hall at Brown Center (MICA)

8 p.m.: 7 by 7 Shorts Program,followed by Opening Night party

FRIDAY

Charles Theatre 1

noon: Travellers and Magicians

3 p.m.: A Slipping Down Life

5:30 p.m.: Easy

8 p.m.: Dog Days

11 p.m.: High Tension

Charles Theatre 2

11:30 a.m.: Let the Church Say Amen

2 p.m.: Showtime at the Hippodrome

3:30 p.m.: Real Vs. Reel Shorts Program

6 p.m.: Hair High

8:30 p.m.: Word Wars

11 p.m.: Traveling Sideshow: Shocked and Amazed

Charles Theatre 3

11 a.m.: Afghanistan Unveiled

1:30 p.m.: The Watershed

4 p.m.: Dear Pillow

6:30 p.m.: Death & Texas

9 p.m.: Open House

Charles Theatre 4

noon: Surviving Suicide

2 p.m.: Robert Flaherty Shorts Program

4:30 p.m.: Black Maria Shorts Program

7 p.m.: Avant-Garde Shorts Program

9:30 p.m.: Animated Shorts Program

Charles Theatre 5

11 a.m.: TBA

1:30 p.m.: Love, Sex & Eating the Bones

4:30 p.m.: Skin Deep

7 p.m.: The Agronomist

9:30 p.m.: Seducing Doctor Lewis

SATURDAY

Charles Theatre 1

11 a.m.: Fort Ti (in 3D)

1:30 p.m.: TBA

4:30 p.m.: The Saddest Music in the World

7 p.m.: Saved!

9:30 p.m.: Metallica: Some Kind of Monster

Charles Theatre 2

11:30 a.m.: Imelda

2 p.m.: Monster Road

4:30 p.m.: 50 / 50 (work in progress)

6 p.m.: Big City Dick

9 p.m.: Is it True What They Say about Ann? (work in progress)

Charles Theatre 3

noon: Documentary Shorts Program No. 2

2:30 p.m.: Da Da Kamera Shorts Program

5 p.m.: Narrative Shorts Program No. 2

7:30 p.m.: Documentary Shorts Program No. 3

10 p.m.: Containment: Life After Three Mile Island

Charles Theatre 4

12:30 p.m.: Documentary Shorts Program No. 1

3 p.m.: Narrative Shorts

Program No. 4

5:30 p.m.: Narrative Shorts Program No. 3

8 p.m.: Comedy Shorts Program

1 p.m.: Chuck Statler Retrospective

Charles Theatre 5

11 a.m.: Narrative Shorts Program No. 1

1:30 p.m.: Archangel

4 p.m.: The Story of the Weeping Camel

6:30 p.m.: Skin Deep

9 p.m.: Love, Sex & Eating the Bones

The Hall at Brown Center (MICA)

12:30 p.m.: Albert Alcalay

3 p.m.: Speak

5:30 p.m.: Citizen King

8:30 p.m.: Jim Sheridan Conversation

Bengies Drive In

8:45 p.m.: Riding Giants

SUNDAY

Charles Theatre 1

11 a.m.: Speedy (with music by Alloy Orchestra)

1:30 p.m.: Battle of Algiers

4:30 p.m.: Muppet Treasure Island

7 p.m.: Closing Night: BAADASSSSS!

Charles Theatre 2

11 a.m.: The End

1:30 p.m.: The Best Thief in the World

4 p.m.: Born into Brothels

Charles Theatre 3

noon: Narrative Shorts Program No. 3

2:30 p.m.: Let the Church Say Amen

5 p.m.: Comedy Shorts Program

Charles Theatre 4

11:30 a.m.: Avant-Garde Shorts Program

2 p.m.: Deadline

4:30 p.m.: Heir to a Execution

Charles Theatre 5

11 a.m.: Easy

1:30 p.m.: Travellers and Magicians

4 p.m.: Narrative Shorts Program 1

The Hall at Brown Center (MICA)

11:30 a.m.: Containment: Life After Three Mile Island

2 p.m.: My Favorite Year

4:30 p.m.: The Watershed

Festival schedule is subject to change. For most updated information, check out www.mdfilm fest.com / 2004.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.