Wrestling

High Schools

March 09, 2004

Wrestling

Final individual rankings

103 - 1. Ethan Cohen, Hammond (29-2); 2. Taylor Green, River Hill (36-6); 3. Greg Gold, Mount St. Joseph (46-12); 4. Maurice Fleming, Gilman (24-10); 5. Erick Brown, Joppatowne (29-5); 6. Robert Peak, Havre de Grace (26-5).

112 - 1. Andrew Gold, Mount St. Joseph (37-5); 2. James Knox, Dulaney (39-2); 3. Joe Breen, McDonogh (42-6); 4. Vince Cina, River Hill (37-3); 5. Justin Bowser, Arundel (39-2); 6. Alex Prezenchuk, Pikesville (34-3).

119 - 1. Corey Bowers, Chesapeake-AA (34-0); 2. Rob Cooper, Owings Mills (38-2); 3. Bruce Dulski, Mount St. Joseph (41-12); 4. Andrew Mulry, South River (34-5); 5. D. J. Scarponi, Hereford (35-7); 6. Lawrence Shird, Overlea (35-7).

125 - 1. Vince Taweel, Hammond (34-5); 2. Kyle Krumholtz, Overlea (35-3); 3. Jeff Plasse, Oakland Mills (31-4); 4. Eric Vinores, Owings Mills (37-5); 5. Shane Fraser, Chesapeake-Anne Arundel (30-5); 6. Jon Kohler, Mount St. Joseph (32-12).

130 - 1. Corey Lawson, Woodlawn (27-3); 2. Doug West, Old Mill (36-2); 3. Mike Taylor, Harford Tech (33-2); 4. Dominic Ventura, Centennial (31-4); 5. Alex Ward, Mount St. Joseph (33-13); 6. Rob Willey, McDonogh (31-7).

135 - 1. Cam Watkins, McDonogh (44-5); 2. Dave Dulski, Mount St. Joseph (36-11); 3. Tim Hutchins, North Carroll (32-3); 4. Ben Brown, Friends (23-4); 5. T. J. McMahon, Annapolis Area Christian (32-6); 6. Dean Roberts, John Carroll (33-6).

140 - 1. Ricky Tippett, McDonogh (41-6); 2. Sasha Binder, Owings Mills (39-0); 3. Ben Graham, Annapolis (34-2); 4. Brad Dreyer, Harford Tech (32-4); 5. Kevin Cannon, River Hill (36-8); 6. Alex Broadwater, Catonsville (31-9).

145 - 1. Mason Krumholtz, Kenwood (39-0); 2. Mike Kessler, Owings Mills (36-4); 3. Luke Rebertus, McDonogh (38-6); 4. Brian Saval, Boys' Latin (33-7); 5. Andrew Smith, Annapolis (29-2); 6. Jake Bohn, Mount St. Joseph (27-12).

152 - 1. Mack Lewnes, Mount St. Joseph (51-2); 2. Chris De Vilbiss, Liberty (35-0); 3. Josh Taylor, Harford Tech (31-4); 4. Nathan Bachmann, Fallston (28-5); 5. Dan Sexton, Overlea (38-5); 6. Evan Bulger, Centennial (33-8).

160 - 1. Bryn Holmes, McDonogh (41-4); 2. Justin Shaffer, Eastern Tech (32-3); 3. Jason Bell, Calvert Hall (35-6); 4. Joe Dell, Westminster (30-10); 5. K.C. Samuelson, Mount St. Joseph (29-12); 6. Lew Spadaro, Severna Park (26-11).

171 - 1. Drew Winfield, South Carroll (29-0); 2. Eric Fishel, Owings Mills (39-1); 3. Matt Oakley, Poly (27-1); 4. Brandon Gervie, Liberty (31-5); 5. Jake Jones, Glen Burnie (26-7); 6. Thomas Perkins, River Hill (35-9).

189 - 1. Scott Steele, Towson (33-0); 2. Kevin O'Connor, Mount St. Joseph (34-11); 3. Tim Ferguson, South Carroll (24-1); 4. David Miles, Wilde Lake (24-5); 5. Tim Jennings, Pallotti (34-3); 6. Eric Hood, Patapsco (19-3).

215 - 1. Tyler Moyer, Broadneck (29-1); 2. DeShawn Barrett, Patterson (31-2); 2. Tom Rush, Francis Scott Key (23-2); 4. Sean Kendig, Oakland Mills (36-1); 5. Tyler White, Loch Raven (41-3); 6. Mingo Grant, Howard (22-7).

Heavyweight - 1. Jeremy Navarre, Joppatowne (37-0); 2. Justin Neal, Glen Burnie (27-1); 3. Alec Eaton, Meade (30-4); 4. John Hickox, Southern-AA (27-6); 5. Anthony Bryant, Old Mill (31-11); 6. Ralph Stambaugh, Francis Scott Key (25-5).

How the rankings are conducted: The Sun individual wrestling rankings are compiled by staff writer Lem Satterfield after observing matches and consulting coaches. For questions, call 1-800-829-8000, ext. 6849, or e-mail lem.satterfield@baltsun.com.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.