Tournaments

March 08, 2004

State men

America East

At Boston Friday's first round Stony Brook 65, UMBC 59 New Hampshire 43, Albany, N.Y. 38 Saturday's quarterfinals Maine 79, Binghamton 77, OT Stony Brook 62, Boston U. 58 Vermont 58, New Hampshire 50 Hartford 79, Northeastern 74 Yesterday's semifinals Maine 78, Stony Brook 54 Vermont 61, Hartford 48 Saturday's championship Maine vs. Vermont, 11:30 a.m.

Colonial Athletic

At Richmond, Va. Friday's first round Towson 70, William & Mary 65 N.C.-Wilmington 44, James Madison 41 Saturday's quarterfinals Old Dominion 82, Hofstra 68 Va. Commonwealth 67, Towson 60 N.C.-Wilmington 66, Drexel 53 George Mason 65, Delaware 58 Yesterday's semifinals VCU 84, Old Dominion 67 George Mason 80, N.C.-Wilmington 66 Today's championship VCU vs. George Mason, 7 p.m.

Metro Atlantic Athletic

At Albany, N.Y. Friday's first round Iona 68, Canisius 66 Rider 75, Loyola 67 Siena 73, Marist 64 Saturday's second round St. Peter's 79, Rider 69, OT Niagara 106, Iona 92, OT Siena 66, Fairfield 63 Yesterday's semifinals Manhattan 83, St. Peter's 72 Niagara 79, Siena 74 Today's championship Manhattan vs. Niagara, 9 p.m.

Mid-Eastern Athletic

At Richmond, Va. Today's first round Norfolk State vs. North Carolina A&T., 4 p.m. Morgan State vs. Howard, 6:30 p.m. Tomorrow's first round Bethune-Cookman vs. UMES, 1:30 p.m. Wednesday's quarterfinals South Carolina State vs. lowest-seeded first-round winner, 6 p.m. Coppin State vs. middle-seeded first-round winner, 8:30 p.m. Thursday's quaterfinals Hampton vs. Florida A&M, 6 p.m. Delaware State vs. highest-seeded first-round winner, 8:30 p.m. Friday's semifinals South Carolina State-lowest-seed winner vs. Hampton-Florida A&M winner, 2:30 p.m. Coppin State-middle-seed winner vs. Delaware State-highest-seed winner, 6 p.m. Saturday's championship Semifinal winners, noon

Northeast

At Staten Island, N.Y. Saturday's first round Cent. Connecticut St. 81, St. Francis, NY 68 Fairleigh Dickinson 69, Wagner 67 Monmouth, N.J. 64, Mount St. Mary's 52 Robert Morris 58, St. Francis, Pa. 43 Yesterday's semifinals Central Conn. State 76, FDU 73 Monmouth, N.J. 62, Robert Morris 45 Wednesday's championship Central Conn. State vs. Monmount, 7 p.m.

Patriot League

At Upper Marlboro Saturday's first round American U. 65, Army 48 Bucknell 66, Holy Cross 60 Lehigh 62, Navy 60, OT Colgate 67, Lafayette 66, OT Yesterday's semifinals Lehigh 60, Bucknell 45 American 65, Colgate 55 Sunday's championship American at Lehigh, noon

ECAC Division III South

Wednesday's first round Albright 87, Johns Hopkins 78 Lebanon Valley 84, Ursinus 83 DeSales 72, Gettysburg 65 Alvernia 74, Westminster 57 Saturday's semifinals DeSales 73, Albright 72 Lebanon Valley 71, Alvernia 68 Yesterday's championship Lebanon Valley 65, DeSales 62

National men

Atlantic Sun

At Nashville, Tenn. Thursday's first round Troy State 85, Florida Atlantic 82

Central Florida 71, Jacksonville 63

Belmont 71, Mercer 63

Georgia State 55, Stetson 47 Friday's semifinals Troy State 63, Georgia State 62

Central Florida 64, Belmont 62 Saturday's championship Central Florida 60, Troy State 55

Atlantic 10

At Dayton, Ohio Wednesday's first round Xavier vs. St. Bonaventure, noon

Rhode Island vs. La Salle, 2:30 p.m.

Massachusetts vs. Duquesne, 7 p.m.

Richmond vs. Fordham, 9:30 p.m. Thursday's quarterfinals Saint Joseph's vs. Xavier -St. Bonaventure winner, noon

George Washington vs. Rhode Island-La Salle winner, 2:30 p.m.

Dayton vs. Massachusetts-Duquesne winner, 7 p.m.

Temple vs. Richmond-Fordham winner, 9:30 p.m.

Big East

At New York Wednesday's first round Virginia Tech vs. Rutgers, noon

Boston College vs. Georgetown, 2:30 p.m.

Notre Dame vs. West Virginia, 7 p.m.

Seton Hall vs. Villanova, 9:30 p.m.

Big Sky

Saturday's first round Idaho State 74, Montana 73

Weber State 68, Sacramento State 62 Tomorrow's semifinals At Cheney, Washington Northern Arizona vs. Idaho State, 9 p.m.

Eastern Washington vs. Weber State, 11:15 p.m. Wednesday's championship Semifinal winners, 9 p.m.

Big South

At higher-seeded teams Tuesday's first round Liberty 60, Charleston Southern 54

Coastal Carolina 67, Radford 62

High Point 75, VMI 43

North Carolina-Asheville 49, Winthrop 46 Thursday's semifinals Liberty 88, Coastal Carolina 73

High Point 63, North Carolina-Asheville 49 Saturday's championship Liberty 89, High Point 44

Big West

At Anaheim, Calif. Wednesday's first round UC Riverside vs. Cal Poly-San Luis Obispo, 9 p.m.

Cal State Northridge vs. Cal State Fullerton, 11:30 p.m. Thursday's second round UC Santa Barbara vs. lower-seeded first-round winner, 9 p.m.

Idaho vs. higher-seeded first-round winner, 11:30 p.m.

Conference USA

At Cincinnati Wednesday's first round Charlotte vs. Tulane, 1 p.m.

Marquette vs. Texas Christian, 3:30 p.m.

Louisville vs. East Carolina, 7 p.m.

Saint Louis vs. Southern Mississippi, 9:30 p.m.

Horizon

Tuesday's first round Detroit 62, Cleveland State 36

Butler 88, Youngstown State 57

Loyola of Chicago 76, Wright State 59 At Indianapolis Friday's second round Detroit 60, Loyola of Chicago 55

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.