Tournaments

March 05, 2004

Tournaments

State men

America East

At Boston Today's first round UMBC vs. Stony Brook, 7 p.m. New Hampshire vs. Albany, N.Y., 9:30 p.m. Tomorrow's quarterfinals Maine vs. Binghamton, noon Boston U. vs. UMBC/Stony Brook winner, 2:30 p.m. Vermont vs. New Hampshire/Albany winner, 6 p.m. Northeastern vs. Hartford, 8:30 p.m. Sunday's semifinals Maine-Binghamton winner vs. Boston U.-UMBC/Stony Brook winner, noon Vermont-UNH/Albany winner vs. Northeastern/Hartford winner, 2:30 p.m. March 13 championship Semifinal winners, 11:30 a.m.

Colonial Athletic

At Richmond, Va. Today's first round William & Mary vs. Towson, 5:30 p.m. N.C.-Wilmington vs. James Madison, 8 p.m. Tomorrow's quarterfinals VCU vs. William & Mary/Towson winner, noon Old Dominion vs. Hofstra, 2:30 p.m. Drexel vs. N.C.-Wilmington/JMU winner, 6 p.m. George Mason vs. Delaware, 8:30 p.m. Sunday's semifinals VCU-William & Mary/Towson winner vs. Old Dominion/Hofstra winner, 3 p.m. Drexel-N.C.-Wilmington/JMU winner vs. George Mason/Delaware winner, 5:30 p.m. Monday's championship Semifinal winners, 7 p.m.

Metro Atlantic Athletic

At Albany, N.Y. Today's first round Rider vs. Loyola, 4:30 p.m. Iona vs. Canisius, 7:15 p.m. Siena vs. Marist, 9:30 p.m. Tomorrow's second round St. Peter's vs. Rider/Loyola winner, 5 p.m. Niagara vs. Iona/Canisius winner, 7:15 p.m. Fairfield vs. Siena/Marist winner, 9:30 p.m. Sunday's semifinals Manhattan vs. St. Peter's-Rider/Loyola winner, 7:30 p.m. Niagara-Iona/Canisius winner vs. Fairfield-Siena/Marist winner, 9:45 p.m. Monday's championship Semifinal winners, 9 p.m.

Northeast

At Staten Island, N.Y. Tomorrow's first round St. Francis, N.Y. vs. Central Connecticut State, noon Fairleigh Dickinson vs. Wagner, 2:30 p.m. Monmouth vs. Mount St. Mary's, 5:30 p.m. Robert Morris vs. St. Francis, Pa., 8 p.m. Sunday's semifinals St. Francis, N.Y./Central Conn. State winner vs. Fairleigh Dickinson/Wagner winner, 5 p.m. Monmouth/Mount St. Mary's winner vs. Robert Morris/St. Francis, Pa. winner, 8 p.m. Wednesday's championship Semifinal winners, 7 p.m.

Patriot League

At Upper Marlboro Tomorrow's first round Lehigh vs. Navy, noon Bucknell vs. Holy Cross, 2:30 p.m. American vs. Army, 5 p.m. Lafayette vs. Colgate, 7:30 p.m. Sunday's semifinals Lehigh/Navy winner vs. Bucknell/Holy Cross winner, 5 p.m. American/Navy winner vs. Lafayette/Colgate winner, 7:30 p.m. March 14 championship Semifinal winners, noon

ECAC Division III South

Wednesday's first round Albright 87, Johns Hopkins 78 Lebanon Valley 84, Ursinus 83 DeSales 72, Gettysburg 65 Alvernia 74, Westminster 57 Tomorrow's semifinals DeSales vs. Albright, TBA Alvernia vs. Lebanon Valley, TBA Sunday's championship Semifinal winners, TBA

State women

Atlantic Coast

At Greensboro, N.C. Today's first round Georgia Tech vs. Wake Forest, 11 a.m. Tomorrow's Saturday's quarterfinals Duke vs. Georgia Tech/Wake Forest winner, noon North Carolina vs. Virginia, 2:30 p.m. N.C. State vs. Clemson, 6 p.m. Maryland vs. Florida State, 8:30 p.m. Sunday's semfinals Duke-Georgia Tech/Wake Forest winner vs. Maryland/Florida State winner, 1 p.m. North Carolina/Virginia winner vs. N.C. State/Clemson winner, 3:30 p.m. Monday's championship Semifinal winners, 7:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic

At Albany, N.Y. Yesterday's first round Loyola 79, Rider 65 Manhattan 66, Fairfield 56 Saint Peter's 73, Iona 62 Today's second round Canisius vs. Loyola, 9:15 a.m. Marist vs. Manhattan, 11:30 a.m. Niagara vs. Saint Peter's, 1:45 p.m. Saturday's semifinals Siena vs. Canisius/Loyola winner, 11:30 a.m. Marist/Manhattan winner vs. Niagara/St. Peter's winner, 2 p.m. Sunday's championship Semifinal winners, noon

Northeast

At Staten Island, N.Y. Today's first round St. Francis, Pa. vs. Mount St. Mary's, noon Quinnipiac vs. Fairleigh Dickinson, 2:30 p.m. Sacred Heart vs. Long Island, 5:30 p.m. Monmouth vs. Wagner, 8 p.m. Sunday's semifinals St. Francis, Pa./Mount St. Mary's winner vs. Quinnipiac/FDU winner, noon Sacred Heart/Long Island winner vs. Monmouth/Wagner winner, 2:30 p.m. March 13 championship Semifinal winners, 7 p.m.

Patriot League

At Upper Marlboro Today's first round Colgate vs. Lafayette, noon Holy Cross vs. Bucknell, 2:30 p.m. American vs. Navy, 5 p.m. Lehigh vs. Army, 7:30 p.m. Sunday's semifinals Colgate/Lafayette winner vs. Holy Cross/Bucknell winner, noon American/Navy winner vs. Lehigh/Army winner, 2:30 p.m. Wednesday's championship Semifinal winners, 7 p.m.

NCAA Division III

Wednesday's first round Johns Hopkins 71, Alvernia 53 McDaniel 71, Pitt.-Greensburg 64 Tomorrow's second round Johns Hopkins at Marymount, 5 p.m. McDaniel vs. College of New Jersey, TBA

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.