Conference tournaments

March 02, 2004

State men

America East

At Boston Friday's first round UMBC vs. Stony Brook, 7 p.m.

New Hampshire vs. Albany, N.Y., 9:30 p.m. Saturday's quarterfinals Maine vs. Binghamton, noon

Boston U. vs. UMBC-Stony Brook winner, 2:30 p.m.

Vermont vs. New Hampshire-Albany winner, 6 p.m.

Northeastern vs. Hartford, 8:30 p.m. Sunday's semifinals Maine-Binghamton winner vs. Boston U.-UMBC-Stony Brook winner, noon

Vermont-UNH-Albany winner vs. Northeastern-Hartford winner, 2:30 p.m. March 13, championship Semifinal winners, 11:30 a.m.

Colonial Athletic

At Richmond, Va. Friday's first round William & Mary vs. Towson, 5:30 p.m.

N. C.-Wilmington vs. James Madison, 8 p.m. Saturday's quarterfinals Virginia Commonwealth vs. William & Mary-Towson winner, noon

Old Dominion vs. Hofstra, 2:30 p.m.

Drexel vs. N.C.-Wilmington-J. Madison winner, 6 p.m.

George Mason vs. Delaware, 8:30 p.m. Sunday's semifinals VCU-William & Mary-Towson winner vs. Old Dominion-Hofstra winner, 3 p.m.

Drexel-N.C.-Wilmington-James Madison winner vs. George Mason-Delaware winner, 5:30 p.m. Monday's championship Semifinal winners, 7 p.m.

Metro Atlantic Athletic

At Albany, N.Y. Friday's first round Rider vs. Loyola, 4:30 p.m.

Iona vs. Canisius, 7:15 p.m.

Siena vs. Marist, 9:30 p.m. Saturday's second round St. Peter's vs. Rider-Loyola winner, 5 p.m.

Niagara vs. Iona-Canisius winner, 7:15 p.m.

Fairfield vs. Siena-Marist winner, 9:30 p.m. Sunday's semifinals Manhattan vs. St. Peter's-Rider-Loyola winner, 7:30 p.m.

Niagara-Iona-Canisius winner vs. Fairfield-Siena-Marist winner, 9:45 p.m. Monday's championship Semifinal winners, 9 p.m.

Patriot League

At Upper Marlboro Saturday's first round Lehigh vs. Navy, noon

Bucknell vs. Holy Cross, 2:30 p.m.

American vs. Army, 5 p.m.

Lafayette vs. Colgate, 7:30 p.m. Sunday's semifinals Lehigh-Navy winner vs. Bucknell-Holy Cross winner, 5 p.m.

American-Navy winner vs. Lafayette-Colgate winner, 7:30 p.m. March 14, championship Semifinal winners, noon

State women

Metro Atlantic Athletic

At Albany, N.Y. Thursday's first round Loyola vs. Rider, noon

Fairfield vs. Manhattan, 2:15 p.m.

St. Peter's vs. Iona, 4:30 p.m. Friday's second round Canisius vs. Loyola-Rider winner, 9:15 a.m.

Marist vs. Fairfield-Manhattan winner, 11:30 a.m.

Niagara vs. St. Peter's-Iona winner, 1:45 p.m. Saturday's semifinals Siena vs. Canisius-Loyola-Rider winner, 11:30 a.m.

Marist-Fairfield-Manhattan winner vs. Niagara-St. Peter's-Iona winner, 2 p.m. Sunday's championship Semifinal winners, noon

Patriot League

At Upper Marlboro Friday's first round Colgate vs. Lafayette, noon

Holy Cross vs. Bucknell, 2:30 p.m.

American vs. Navy, 5 p.m.

Lehigh vs. Army, 7:30 p.m. Sunday's semifinals Colgate-Lafayette winner vs. Holy Cross-Bucknell winner, noon

American-Navy winner vs. Lehigh-Army winner, 2:30 p.m. March 10, championship Semifinal winners, 7 p.m.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.