Wrestling

High Schools

December 16, 2003

Individual rankings

103 - 1. Cody Gormley, Mount Hebron (4-0); 2. Greg Gold, Mount St. Joseph (4-2); 3. Josh O'Keefe, Chesapeake-AA (1-0); 4. Greg Saumenig, Old Mill (4-1); 5. Adam Palumbo, Annapolis Area Christian (7-1); 6. Robbie Eloshway, Atholton, (1-0).

112 - 1. Andrew Gold, Mount St. Joseph (4-1); 2. Vince Cina, River Hill (3-0); 3. Joe Breen, McDonogh (4-0); 4. Alex Prezenchuk, Pikesville (1-0); 5. Justin Bowser, Arundel (0-0); 6. Ethan Cohen, Hammond (1-0). ).

119 - 1. Rob Cooper, Owings Mills (4-0); 2. Bruce Dulski, Mount St. Joseph (4-2); 3. James Knox, Dulaney (2-0); 4. D.J. Scarponi, Hereford (1-0); 5. Nick Barone, Calvert Hall (3-0); 6. Justin Hughes, Westminster (4-1).

125 - 1. Corey Bowers, Chesapeake-AA (1-0); 2. Rob Willey, McDonogh (3-0); 3. Eric Vinores, Owings Mills (4-0); 4. Andrew Stiffler, Arundel (0-0); 5. Nick Eisenbeiser, Severna Park (1-1); 6. Ryan Lauer, River Hill (2-1).

130 - 1. Cam Watkins, McDonogh (4-0); 2. Doug West, Old Mill (4-0); 3. Mike Taylor, Harford Tech (4-1); 4. Jeff Plasse, Oakland Mills (2-1); 5. Dominic Ventura, Centennial (3-1); 6. Kyle Krumholtz, Overlea (2-0).

135 - 1. Luke Rebertus, McDonogh (4-0); 2. T. J. McMahon, Annapolis Area Christian (6-1); 3. Tim Hutchins, North Carroll (3-1); 4. Dean Roberts, John Carroll (4-1); 5. John Mullinix, Eastern Tech (4-0); 6. Dan Sweitzer, Kenwood (3-1).

140 - 1. Ricky Tippett, McDonogh (4-0); 2. Ben Graham, Annapolis (2-0); 3. Brad Dreyer, Harford Tech (5-0); 4. Dave Dulski, Mount St. Joseph (4-2); 5. Matt Kahl, Perry Hall (4-0); 6. Justin Fitch, Boys' Latin (3-2).

145 - 1. Mike Kessler, Owings Mills (4-0); 2. Bryn Holmes, McDonogh (3-0); 3. Tom Wheeler, South Carroll (3-0); 4. Seth Knights, North Carroll (3-1); 5. Andrew Smith, Annapolis (2-0); 6. Mason Krumholtz, Kenwood (4-0).

152 - 1. Mack Lewnes, Mount St. Joseph (6-1); 2. Nathan Bachmann, Fallston (3-0); 3. Chris DeVilbiss, Liberty (2-0); 4. Dan Sexton, Overlea (2-0); 5. Chris Clark, Eastern Tech (4-0); 6. Josh Taylor, Harford Tech (5-0).

160 - 1. Justin Schaffer, Eastern Tech (4-0); 2. Jay Bell, Calvert Hall (4-0); 3. Ike Wright, Edgewood (4-1); 4. Rob Marstella, Hereford (1-0); 5. Josh Jacobs, Boys' Latin (3-1); 6. K.C. Samuelson, Mount St. Joseph (3-2).

171 - 1. Drew Winfield, South Carroll (3-0); 2. Eric Fishel, Owings Mills (4-0); 3. Matt Oakley, Poly (1-0); 4. Seppi Serio, Chesapeake-AA (1-0); 5. Rob Pearre, North Carroll (4-0); 6. Eric Lindblad, Edgewood (4-0).

189 - 1. Scott Steele, Towson (4-0); 2. Eric Hood, Patapsco (2-0); 3. Tim Jennings, Pallotti (6-0); 4. Kevin O'Connor, Mount St. Joseph (3-2); 5. Tim Ferguson, South Carroll (3-0); 6. Nikolai Geraskin, Owings Mills (4-0).

215 - 1. Tyler Moyer, Broadneck (0-0); 2. Gary Frye, North County (4-0); 3. Tyler White, Loch Raven (3-1); 4. Colin Kahoe, Boys' Latin (4-1); 5. Sean Kendig, Oakland Mills (4-0); 6. DeShawn Barrett, Mervo (1-0).

Heavyweight - 1. Justin Neal, Glen Burnie (0-0); 2. Jeremy Navarre, Joppatowne (1-0); 3. Alec Eaton, Meade (0-0); 4. Brandon Jones, Woodlawn (1-0); 5. Phil Thomas, Pikesville (1-0); 6. Roy Holliday, Bowling Brook (4-0).

How the rankings are conducted: The Sun individual wrestling rankings are compiled by staff writer Lem Satterfield after observing matches and consulting coaches. For questions, call 1-800-829-8000, ext. 6849, or e-mail lem.satterfield@baltsun.com.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.