Wrestlers To Watch

High School Sports

Winter Preview

December 05, 2003

Nathan Bachmann

Fallston, 152

The senior two-time All-Metro and returning Harford County Wrestler of the Year won his second straight county, region and state titles, repeating a feat that never had been accomplished by a Cougars wrestler.

Corey Bowers

Chesapeake-AA, 119

The All-Metro senior returns to the weight class in which he finished as The Sun's No. 1-ranked wrestler, having won his third straight Anne Arundel title, his first region crown and finished second at 4A-3A states.

Andrew Gold

Mount St. Joseph, 112

The University of Pennsylvania-bound senior won last year's MIAA and private school titles and finished third at the National Preps tournament - all at 103 pounds - but should be equally dominant one spot higher.

Ben Graham

Annapolis, 140

After twice finishing as runner-up at the 4A-3A state tournament, the defending county and region champion senior, who was 32-1 last season, aims to go all the way.

Mack Lewnes

Mount St. Joseph, 152

Having gone 39-7 for MIAA and private schools crowns and lost his National Preps title bout in overtime, this sophomore All-Metro pick is destined for great things.

Tyler Moyer

Broadneck, 215

The senior All-Metro's 31-2 record of a year ago included county and region titles and a runner-up finish at states. He split victories with one state champ and lost a close decision to a heavyweight state champ.

Brian Saval

Boys' Latin, 145

The second-team All-Metro pick was an MIAA and private schools state runner-up as a junior last season after winning both tournaments as a sophomore.

Ricky Tippett

McDonogh, 145

The senior All-Metro won five classic battles over Saval, including their last two for his MIAA and private schools titles.

Cam Watkins

McDonogh, 130

The junior DeMatha transfer has won one private school crown in two championship appearances.

Doug West

Old Mill, 125

The senior All-Metro returns to the class in which he won Anne Arundel County and region titles and was runner-up to Churchill's Danny April.

Others to watch

Joe Breen, McDonogh (119); Vince Cina, River Hill (112); Rob Cooper, Owings Mills (119); Chris DeVilbiss, Liberty (140); Brad Dreyer, Harford Tech (140); Bruce Dulski, Mount St. Joseph (119); Dave Dulski, Mount St. Joseph (140); Justin Fitch, Boys' Latin (140); Eric Fishel, Owings Mills (171); Bryn Holmes, McDonogh (140); Eric Hood, Patapsco (189); Tim Jennings, Pallotti (189); Mike Kessler, Owings Mills (145); Seth Knights, North Carroll (145); James Knox, Dulaney (119); Jeremy Navarre, Joppatowne (hwt.); Justin Neal, Glen Burnie (hwt.); Matthew Oakley, Poly (171); Jeff Plasse, Oakland Mills (130); Alex Prezenchuk, Pikesville (112); D.J. Scarponi, Hereford (119); Seppi Serio, Chesapeake-AA (160); Dan Sexton, Overlea (152); Scott Steele, Towson (189); Mike Taylor, Harford Tech (130); Dominic Ventura, Centennial (135); Eric Vinores, Owings Mills (125); Tom Wheeler, South Carroll (145); Robbie Willey, McDonogh (125); Andrew Winfield, South Carroll (171).

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.