Dulaney boys grab region by slim margin

No. 6 runners decisive

Dulaney girls also win

Cross country regionals

High Schools

October 31, 2003|By Edward Lee | Edward Lee,SUN STAFF

In a battle of county champions, a tiebreaker lifted the No. 3 Dulaney boys cross country team to the victory over No. 9 Westminster in the Class 4A North region championships at Dulaney High in Timonium yesterday.

When both teams finished with 40 points, the winner was decided on the placement of the teams' No. 6 runners.

Sophomore Matthew Bond finished 17th for the host Lions, while Robbie Kelvey was 19th for the Owls.

Westminster sophomore Trisha Repsher took home the gold medal in the girls individual race in 19 minutes, 2 seconds.

But the No. 7 Owls - who posted 56 points - could not catch No. 6 Dulaney, which placed five runners in the top 10 and compiled 30 points in the team race.

Class 3A North: The No. 1 C. Milton Wright girls captured their first regional championship in this division, while the No. 4 Bel Air boys took home their fifth title in eight years at Tollgate Park in Bel Air.

Mustangs freshman Allison Barnes upset teammate and reigning Harford County champ Kelli Buck to take individual honors in 18:42.71.

C. Milton Wright finished with 27 points by placing four more runners in the top 11.

Baltimore City champion and Mervo senior Brandon Lynch claimed his second regional crown in three seasons, winning the boys race in 16:05.86.

The Bobcats placed five runners in the top 11 to compile 35 points.

Class 3A South: No. 2 Severna Park repeated as regional girls champion by cruising to 30 points at Oak Ridge Park in Charles County.

Senior Stephanie Newton led the way by winning the girls individual crown in 19:31, and four more runners in the top 10 propelled the Falcons to victory.

Annapolis junior and Anne Arundel County champ Will Eden won the boys race in 16:04.

Class 3A East: The Mount Hebron girls won their second regional title in three seasons, while the No. 1 River Hill boys took their third regional title in five years at Centennial.

The Vikings were led by freshman Liz McCarter's victory in 20:35.80 and put four more runners in the top 11 for 30 points.

The top-ranked Hawks cruised to 40 points on a win by junior Nicholas Keane (17:25.21) and showings by sophomore Sergiy Zubko (second, 17:27.86), junior Andrew Seelaus (seventh, 17:56.45), senior Daniel Loyco (12th, 18:15.32) and junior Felix Stief (18th, 18:35.04).

Class 2A North: Hereford swept the boys and girls team crowns for the second consecutive season at Pikesville.

The Bulls took the first six spots in the girls race, led by regional champ and junior Valentina Steen (19:59), senior Stephanie Pabst (second, 20:50), sophomore Suzanne Stettinius (third, 21:17), sophomore Sarah Randall (fourth, 21:42) and sophomore Megan Guild (fifth, 21:46).

Owings Mills senior Ray Vickery claimed the victory among the boys in 16:52.

Senior Mike Bauer (second, 17:16), freshman Brady Perott (fifth, 18:03), sophomore Evan Bollinger (sixth, 18:11), sophomore Daniel Finn (seventh, 18:14) and junior Bryan Lentz (eighth, 18:33) gave Hereford 28 points and the team title.

Class 2A East: North Harford collected 41 points and the girls championship courtesy of efforts by senior Kathleen Borleis (second, 19:40), sophomore Heather Troutman (third, 20:10), sophomore Rebecca Herrmann (seventh, 21:19), sophomore Kathleen Birmingham (12th, 21:59) and freshman Claire Hatfield (17th, 22:15).

Class 2A West: The No. 10 Liberty boys won their first region title by edging Francis Scott Key and host Middletown.

The Lions used five top-20 efforts to post 74 points and nip the Eagles by a point and the host Knights by three.

South Carroll senior Phil Diven won the individual boys title in 16:00.57.

Class 1A Central: The Oakland Mills boys team won its seventh consecutive regional championship and 18th in the last 20 years at Oakland Mills.

Junior Mahmoud Abouelrous (second, 18:13), junior Josh Tippetts (third, 18:18), senior Craig Lebro (fourth, 18:24), junior Millhan Stephens (sixth, 18:43) and sophomore John Thornton (eighth, 19:14) paced the Scorpions to 23 points.

Loch Raven senior Matt Mora won the individual race in 18:09.

Junior Amy Blair's winning time of 21:17 and the efforts of freshman Courtney Williams (third, 21:39), senior Jill Hugus (fifth, 21:58), junior Lauren Williams (11th, 23:38) and sophomore Ellie Cosby (14th, 24:09) led Loch Raven to its third straight girls crown.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.