Girls Performers To Watch

Girls Track

High Schools Sports

Spring Preview

March 21, 2003

Novia Brown

Milford Mill, sprints

The senior will seek to extend her undefeated streak in the 400 and cap the season with another Class 3A state championship.

Lauren Centrowitz

Broadneck, distance

A shortened indoor season should give the junior plenty of energy to defend her Class 4A state title in the 1,600.

Jeanette Curtis

Mount Hebron, hurdles

The senior's winning time of 14.65 seconds in the 100 high hurdles at the Class 3A state meet was the fastest mark of any state champion.

Laura Drossner

Bryn Mawr, distance

The junior went 1-2-3 in the 3,200, the 1,600 and the 800 at the Interscholastic Athletic Association of Maryland championships.

Lauren Dunn

Edgewood, jumps

The senior single-handedly delivered 20 points at the Class 2A state meet with victories in the long jump (16 feet, 11.75 inches) and the triple jump (36-10.75).

Timisha Gomez

Long Reach, jumps, hurdles

The junior hopes to prove that last year's win in the triple jump at the Class 3A state championship was no fluke.

Lindsay Grigoriev

Atholton, hurdles, field

The returning All-Metro Performer of the Year will defend her Class 2A state crowns in the 100 hurdles, the discus throw and the shot put.

ShadM-i Smith

Hammond, sprints

The senior returns to duplicate her two gold-medal performance in the 100 and 200 at the Class 2A state meet.

Latosha Wallace

Western, sprints

The senior set the standard for the Doves by bringing home three gold medals in the 400, 1,600 relay and 3,200 relay from the Class 4A state meet.

Ginger Williams

Chesapeake-AA, shot put

The senior turns in her basketball for another opportunity for a Class 4A state title in the shot put.

Other notable performers

Allison Austin, Century; Kelli Buck, C. Milton Wright; Phylicia Buie, Hammond; Ashley Campbell, Bryn Mawr; Lindsay Carlson, Century; Asha Cooke, Owings Mills; Brittany Davis, Arundel; Stephanie Dickerson, Century; Ashley Duckett, Mount de Sales; Elly Eaton, South Carroll; Brittany Frye, Chesapeake-AA; Kaitlyn Golden, Westminster; Timisha Gomez, Long Reach; Ruth Hedrick, Franklin; C'vette Henson, Annapolis; Ashlynne Jones, Southern-AA; Kim Moon, Westminster; Britta Nelson, Havre de Grace; Calynn Offer, Annapolis; DaMara Parrish, Long Reach; Maggie Rager, Westminster; Jessica Reitz, Long Reach; Mary Rollyson, Glenelg; Trina Small, McDonogh; Aislinn Sowash, North Carroll; Dominique Washington, Milford Mill; Megan Watkins, C. Milton Wright; Ashley West-Nesbitt, Western; Alicia Williams, Western; Lindsay Winter, North Carroll.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.