Performers To Watch

Boys Track

High Schools Sports

Spring Preview

March 21, 2003

Tommy Breaux

Randallstown, jumps

The senior returns as the defending Class 3A state champ in the triple jump.

Tony Cole

Oakland Mills, sprints

A repeat win in the 100 could go a long way to aiding the Scorpions in their quest for a fourth straight Class 1A state title.

Andrew Peresta

Southern-AA, sprints

The senior's win in the 400 powered the Bulldogs to their first Class 2A state championship.

Matt Sanders

Mount Hebron, distance

The senior will try to rectify a disappointing indoor season by focusing on a second Class 3A state title in the 3,200.

Jesse Slowikowski

C. Milton Wright, distance

The senior picked up the pace for the Mustangs as Pat Bailey was sidelined by injury.

Tristram Thomas

McDonogh, distance

The sophomore hopes to continue his success in cross country and indoor track in the outdoor arena in the Maryland Interscholastic Athletic Association.

Stann Waithe

Loch Raven, sprints

Baltimore County's top sprinter has his sights on another Class 1A state crown in the 400.

Ambrose Wooden

Gilman, sprints

The Notre Dame-bound senior is the reigning MIAA champion in the 100 and 200.

Frankie Wright

Mervo, jumps

The senior can add a third straight Class 4A state title in the triple jump and a second crown in the long jump.

Ronald Wright

Mervo, sprints

Is this the year the senior breaks through and wins his first individual gold medal at the state championships?

Other notable performers

Victor Abiamiri, Gilman; Pat Bailey, C. Milton Wright; Mike Bukosky, Perry Hall; Charles Devaud, Archbishop Curley; Brandon Duckett, Mount St. Joseph; Will Eden, Annapolis; Glen Edwards, Lansdowne; Damon Gasque, Mount Hebron; Brendan Grant, South Carroll; Demario Harris, Annapolis; Lenny Hall, Chesapeake-AA; Quinton Holliday, Mervo; Jonnie Jenkins, South Carroll; Dominique Johnson, Carver; Keon Lattimore, Mount St. Joseph; Anthony Littlejohn, Old Mill; Brandon Lynch, Mervo; Tavon McCoy, St. Frances; Chris Menendez, Annapolis; Tom Raver, North Carroll; Dan Reedy, South Carroll; David Rollins, Aberdeen; Dan Simmons, Westminster; Jesse Slowikowski, C. Milton Wright; Sean Stewart, Hammond; Clint Stone, Westminster; Ramon Valentine, City; J.J. Wetzel, Archbishop Spalding; Ryan Williams, Northeast; John Young, Meade.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.