Mount Hebron runs away with county crowns

Meet sweep gives Vikings 1st titles in school history

Indoor track and field

High Schools

January 30, 2003|By Edward Lee | Edward Lee,SUN STAFF

LANDOVER - The Mount Hebron boys and girls indoor track and field teams broke the seal last night at the Prince George's Sports & Learning Complex.

For the first time in school history, the Vikings walked away as winners in the Ivan Walker County Championships.

That the No. 1 girls and No. 5 boys swept the crowns in dominating fashion only made the accomplishment much sweeter.

"To see the progress we've made, it's a little overwhelming," said Mount Hebron girls coach Mark Reedy, who recalled his squad placing ninth at the championship meet four years ago. "It's really rewarding to see how far it's come, and it shows us that hard work really paid off."

The Vikings girls cruised to 89 points courtesy of wins from senior Jeanette Curtis in the 55 hurdles (8.5 seconds) and junior Darya Fakory in the 800 (2:28.7)

No. 9 River Hill finished second with 59 points on the strength of first-place efforts from freshman Tish Carter in the high jump (5 feet), junior Anne Cunningham in the 3,200 (12:04.7) and the 3,200 relay team of juniors Calinda Yew and Naeha Quasbe, freshman Bess Seelaus, and Cunningham (10:11.5).

Wins from seniors Shad'e Smith in the 55 (7.1 seconds) and the 300 (41.5) and Phylicia Buie in the 500 (1:21.1) helped Hammond place third with 57.5 points.

Long Reach's relay squad of seniors Dionne Lambert, Erica Tatum and DaMara Parrish and junior Sarah Carter took gold in the 800 (1:51.3) and the 1,600 (4:18.0) as the Lightning finished fourth with 56 points.

Other gold medalists included Atholton senior Lindsay Grigoriev, who set county and meet records in the shot put with a mark of 43 feet, 7 inches; Glenelg sophomore Mallory Heinke, who claimed the 1,600 in 5:32.3; and Howard senior Cristal Kim, who cleared 8 feet in the pole vault.

The Mount Hebron boys were just as convincing as they collected 102 points and outdistanced the runner-up by 45 points.

"We had high goals in the beginning of the season," coach James LeMon said. "We knew we had a lot of good kids coming back. The kids have worked hard and are dedicated. ... It's unreal."

Winners included senior Damon Gasque in the high jump (6-3), senior Matt Sanders in the 3,200 (10:04.2) and the 3,200 relay squad of Sanders, juniors Thomas Goodman and Joe Kim, and sophomore Jordan Hoolachan (8:38.0).

Oakland Mills junior Anthony Cole powered the Scorpions to a runner-up finish with 57 points. Cole took the 55 in 6.3 seconds and then teamed with seniors Daryl Pastor and Antoine Eleam and sophomore Karlton McCullough in the 800 relay (1:36.3), and Eleam, McCullough and sophomore Michael Sweatt in the 1,600 relay (3:37.3).

Oakland Mills senior Jason Mead won the pole vault by clearing 11 feet.

Wilde Lake placed third with 55 points courtesy of victories from junior Mehdi Bensarghin in the 800 (2:03.2) and the 1,600 (4:35.3).

In both races, Bensarghin defeated Sanders at the finish line to avoid a repeat of last season's loss in the 3,200 to Oakland Mills graduate Izudin Mehmedovic.

"I remember he beat me in the end," Bensarghin said. "I didn't give up this time."

River Hill finished fourth with 46 points on the strength of its 3,200 relay team of seniors Rob Foreman, Alvin Yew and Karl Lauenstein and junior Danny Loyco (8:43.3).

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.