Wrestling

High schools

March 14, 2001

Final individual rankings

103: 1. Steven Conrad, North Harford (34-2); 2. Jim Van Daniker, Perry Hall (34-3); 3. Kyle Krumholtz, Kenwood (34-4); 4. Doug Ramsey, Atholton (32-4); 5. Dave Jacovsky, Owings Mills (33-3).

112: 1. Mark Frey, Curley (31-4); 2. Nick Ramsel, Perry Hall (37-1); 3. Terry Hopson, Lake Clifton (30-5); 4. Andrew Schlaffer, Calvert Hall (35-4); 5. Tim Bohlman, Mount St. Joseph (29-12).

119: 1. Matt Ennis, Wilde Lake (33-1); 2. Kevin Artis, Curley (33-4); 3. Chet Naylor, McDonogh (38-9); 4. Matt Harvey, Meade (29-3); 5. Henry Blue, Boys' Latin (33-7).

125: 1. Matt Eveleth, Chesapeake-AA (35-0); 2. Luke Palumbo, Annapolis Area Christian (45-3); 3. Jimmy Davis, Hammond (37-5); 4. Mike Weber, Sparrows Point (29-5); 5 Aaron Herwig, Mount St. Joseph (26-9).

130: 1. Bryan Radik, Atholton (30-3); 2. Ryan Green, River Hill (34-3); 3. Matt Schuster, Franklin (36-3); 4. Clayton Arnold, Owings Mills (41-2); 5. Zak Johns, McDonogh (39-5).

135: 1. Ryan Davis, McDonogh (44-3); 2. Adam DeCosmo, Old Mill (38-0); 3. Ryan Mackin, Hammond (38-2); 4. Dan Patterson, South Carroll (36-2); 5. Brian Owens, Harford Tech (34-3).

140: 1. Ryan Herwig, Mount St. Joseph (46-6); 2. Bryan Hamper, South Carroll (32-6); 3. Jason Laubach, Kenwood (35-2); 4. Mike Money, Arundel (31-2); 5. Kevin King, Calvert Hall (36-10).

145: 1. Tom Boettcher, Curley (44-4); 2. Adam Roth, Atholton (32-2); 3. Fran Jackson, North Carroll (29-3); 4. Phil Parrow, Joppatowne (30-5); 5. Dominic Grossi, Old Mill (29-9).

152: 1. Mike Mengel, Mount Hebron (33-2); 2. Sam Lewnes, Mount St. Joseph (34-6); 3. Caleb Moore, Patterson (36-2); 4. Chaudhry Afzal, Overlea (31-1); 5. Travis Mohlhenrich, South Carroll (30-6).

160: 1. Luke Mays, Franklin (38-1); 2. Tim Williams, Kenwood (34-7); 3. Rob Miller, Curley (37-8); 4. Jordan Rathlev, Broadneck (33-7); 5. Mike Reider, Hereford (26-9).

171: 1. Mark Carbone, Atholton (31-5); 2. Sam Mays, Franklin (35-3); 3. Geoff Miller, McDonogh (37-7); 4. Scott Wallace, Hammond (20-7); 5. Shane Farmer, Aberdeen (28-3).

189: 1. Adam Dayton, Old Mill (36-1); 2. Eric Oppel, Curley (37-8); 3. Tim Kassouf, Bel Air (28-7); 4. Jesse Fawcette, River Hill (30-8); 4. Matt Misterka, Loch Raven (26-5).

Hvt.: 1. Robert Scott, Oakland Mills (34-0); 2. Colin Doyle, Loyola (32-4); 3. Mike Dowling, Gilman (38-3); 4. Scott Cannon, River Hill (31-6); 5. Matt Edie, North Harford (31-4).

How the rankings were conducted: The Baltimore Sun individual wrestling rankings were compiled by sportswriter Lem Satterfield after observing matches and consulting coaches.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.