Track and field

May 31, 2000

Top performances

These are the Baltimore area's top outdoor track and field performances for 2000, based on results of meets and information provided by coaches. Results are through Saturday (after the state meet).

Boys

100M: Farmer (Oakland Mills), 10.6; Merrills (Wilde Lake), R. Johnson (Annapolis), 10.7; J. Johnson (Oakland Mills), McDavid (Calvert Hall), Williams (Long Reach), 10.8.

200M: Farmer (OkM), McDavid (CH), 21.7; Henry (Randallstown), 21.9.

400M: Farmer (OkM), 47.8; Sneed (Catonsville), 48.2; O'Connell (Westminster), 48.8; Thomas (Woodlawn), 48.9; George (Long Reach), 49.0.

800M: O'Connell (Westm), 1:53.71; C. Johnson (Wood), 1:56.25; George (LR), 1:56.3.

1,500M: O'Connell (Westm), 4:01.9.

1,600M: O'Connell (Westm), 4:19.58; Stanfield (Milford Mill), 4:21.9; Stroup (RH), 4:23.7.

3,000M: Lieb (Arch. Spalding), 9:11.4.

3,200M: Styczynski (River Hill), 9:31.6; Mead (South Carroll), 9:35.9; Stanfield (Milford Mill), 9:50.1.

5, 000M: Styczynski (RH), 15:32.2.

110 high hurdles: Scott (North County, 14.0; Craig (Westm), 14.1; Crenshaw (Calvert Hall), 14.2.

300 hurdles: Craig (Westm), 38.84; Scott (NC), 39.2; Plymouth (Rand), 40.0.

400 hurdles: Craig (Westm), 58.1.

Long jump: R. Johnson (Ann), George (Overlea), 22-4; Forrest (Mervo), 22-0.

Triple jump: Forrest (M), 48-8; Duhaney (Wood), 45-7; Jones (LR), 45-3.

High jump: Goodman (NC), Bates (Rand), 6-6; Jones (Southern-AA), Birden (CH), N. Wright (MSJ), 6-4.

Pole vault: Ludwig (MSJ), Koluch (N. Harford), 12-6; LaBarre (Hereford), Kuchera (Westm), Antkowiak (Loyola), 12-0.

Discus: Murray (Joppatowne), 162-6; Dyer (Dul), 147-8; Fambro (Oakland Mills), 146-7.

Shot put: Moore (Broadneck), 54-4; Blake (Old Mill), 50-2; Desi (CH), 49-9.

3,200R: Woodlawn, 7:57.9; River Hill, 8:01.3; Dulaney, 8:01.7.

1, 600R: Woodlawn, 3:18.7; Oakland Mills, 3:24.5; Randallstown, 3:26.5.

800R: Oakland Mills, 1:27.19; Annapolis, 1:28.46; Wilde Lake, 1:28.47; Woodlawn, 1:29.0.

400R: Oakland Mills, 41.42; Calvert Hall, 42.5; Wilde Lake, 42.8.

Girls

100M: Carter (LR), 11.6; Boone (Western), 11.7; Lattimer (McDonogh), 12.1.

200M: Carter (LR), 24.4; Lattimer (McD), 24.7; Boone (Wes), 25.3.

400M: Carter (LR), Lattimer (McD), Boone (Wes), 57.9; Bernstein (Dul), 58.0.

800M: Masterson (Ann), 2:17.2; Twardzik (Dul), 2:18.22; Remeto (CMW), 2:19.03.

1,500M: Reitz (LR), 5:02.87.

1,600M: Zoltani (Dul), 5:04.06; Wettlaufer (CMWright)), 5:07.33; Remeto (CMW), Masterson (Annapolis), McDuff (RH), 5:07.29; 14.6.

3,000M: McDuff (RH), 10:57.0.

3,200M: Zoltani (Dul), 11:12.0; Tilley (Hammond), 11:29.8; Remeto (CMW), 11:35.2.

100 high hurdles: Clinton (OkM), 14.6; Howard (LR), 15.1, Nicholls (LR), 15.17.

300 hurdles: Beard (Old Mill), 45.4; Ford (McD), 45.7; Tukarski (Aru), 45.9.

400 hurdles: Curtis (Mt.H), 1:17.8.

Long jump: Howard (LR), 18-7; Nicholls (LR), 18-3; Ch. Ringgold (Rand), 17-9.

Triple jump: Howard (LR), 38-2; Moore (LR), 37-7; Wall (Atholton), 36-9.

High jump: Nicholls (LR), 5-9; Kuehne (Dul), 5-7; Gibson (Rand), 5-4.

Pole vault: Hiteshew (OkM), 10-0; Paugh (Parkville), Langmead (MtH), Walsh (HdG), Walker (N. Carroll), 9-6.

Discus: Selby (Westm), 125-2; Turner (Joppatowne), 123-7; E. Hester (Westm), 121-7.

Shot put: Adams (Westm), 42-1; Herring (Wilde Lake), 39-3.

3200 relay: C.M. Wright, 9:46.6; Wilde Lake, 9:50.63; Western, 9:57.39.

1,600 relay: Western, 4:02.33; McDonogh, 4:02.82; Dulaney, Arundel, 4:07.6.

800 relay: Long Reach, 1:42.37; Oakland Mills, 1:44.4; Western, 1:45.1.

400 relay: Long Reach, 48.23; Western, 48:75; Randallstown, 50.0.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.