All-Metro girls indoor track team

High Schools

March 27, 2000|By Phil Jackman

Performer of the Year

Cynthia Nicholls,

Long Reach

You want versatility, this Long Reach senior is your girl.

Nicholls jumps, she hurdles, she sprints and just about anything else her team required of her while taking county and region titles and tying for the state 3A-2A title with Central High of Prince George's County.

Nicholls was almost a lock in any high jump and hurdle event she entered, usually clearing 5 feet, 6 inches and clocking 8.6 seconds.

She was second in the 55-metter dash in the Howard County and region championship meets.

She was a double winner at National Guard competition and won the high jump at Pangaea Invitational and Virginia Tech meets.

Coach of the Year

Joe Thomas,

Long Reach

Here's how well Long Reach did during the recently concluded indoor track season:

In the Howard County championships, the Lightning beat 2A-1A state champ Oakland Mills by 18 points.

Long Reach romped to victory in its regional by more than 20 points and laid claim to its first state 3A-2A title with a 56-56 tie against always-formidable Central High of Prince George's County.

Standout seniors Cynthia Nicholls and Teyarnte Carter took care of the point scoring, but it was coach Joe Thomas who kept all the parts working smoothly. He did this by stressing balance.

Kiara Adams,

Westminster

She threw the shot farther than any state girl this season, eclipsing 40 feet. That effort won the 4A-3A state title by nearly four feet.

She didn't throw as far in the regional, but easily won the event after capturing the Central Maryland Conference title. Adams recently finished third in the National Scholastic Championships.

Teyarnte Carter,

Long Reach

Almost unbeatable in the sprints, Carter helped Long Reach to state, Howard County and region titles by dominating the 55, 300 and anchoring the 800- and 1,600-meter relay quartets. The senior has been All-Howard County four straight years and ran a flashy 40.35 in the 300 meters at the Virginia Tech meet.

Chanel Lattimer,

McDonogh

For the second straight year, the junior dominated the Interscholastic Athletic Association of Maryland meets in the 60- and 300-yard dashes with bests of 7.0 and 39.2. She was third in the 400 meters at the Dartmouth Relays in 59.69, the fastest time in the state during the indoor season.

Erin Masterson,

Annapolis

Beaten at the wire in the Anne Arundel County mile, Masterson came back later in the evening and won the 800 by a full six seconds.

The junior improved upon that performance by winning both 800 and 1,600 at regionals, then ran fifth in both races at the state meet despite running better times. She turned in a couple of third-place finishes in the 800 and ,500 at National Guards and was fourth in the half-mile at Pangaea.

Lee McDuff,

River Hill

After winning all the distance events in her regional event, McDuff took the mile and 2-mile in the state 3A-2A championships, making it look easy in the process with times of 5:28.9 and 12:07.5.

The junior doubled in the county meet and won 3,000-meter tests at Pangaea Invitational and National Guard meets.

She added a victory in the 1,500 in the latter competition.

April Mullen,

Mervo

In the city championships, Mullen won the 500, 800 and mile and anchored a second-place relay team as Mervo was challenging Western High with 96 points.

The freshman finished third in the state 800 final but ran her best time in the event (2:25.9) while coming in second place at the Pangaea Invitational earlier in the season.

She won the region 500 in a time of 1:20.4

Danielle Stoddart,

Oakland Mills

The senior pretty much owned the middle distances as the Oakland Mills girls cruised to the state Class 2A-1A championship.

She won seven of nine 300/500/800 runs in Howard County, region and state championships meets and also ran the anchor laps on three winning 3,200 relay squads.

Stoddart also took the half-mile at the National Guard meet.

Cara Wettlaufer,

C. Milton Wright

Wettlaufer won the state Class 4A-3A mile in 5:22.1, catching Tenke Zoltani of Dulaney at the wire. She was a key on the 3,200-meter relay team as C.M. Wright was finishing in a tie for fifth place.

C. Milton Wright won the 4A-3A Central region, Wettlaufer leading the way by beating teammate and former All-Metro Kacie Remeto and Danielle Veilleux of Broadneck in the mile, finishing second in the 800 and being part of the victorious 3,200-meter relay squad.

Tenke Zoltani,

Dulaney

Zoltani continued her blitz of the distance competition, which she started indoors last year and maintained outdoors and through the cross country season.

The sophomore was 6-for-7 in the 1,600 and 3,200 events, losing the Class 4A-3A state mile by an eyelash at the wire.

The longer the race, the better she is, so the task ahead is to work on her speed.

Outdoors, she's the defending state mile and 2-mile champ.

The 1999-2000 All-Metro girls indoor track teams

First team

Name School Class

Kiara Adams Westminster Senior

Teyarnte Carter Long Reach Senior

Chanel Lattimer McDonogh Junior

Erin Masterson Annapolis Junior

Lee McDuff River Hill Junior

April Mullen Mervo Freshman

Cynthia Nicholls Long Reach Senior

Danielle Stoddart Oakland Mills Senior

Cara Wettlaufer C.M. Wright Junior

Tenke Zoltani Dulaney Sophomore

Second team

Name School Class

Sharronda Boone Western Senior

Jenny Ford McDonogh Senior

Anna Korovina North Carroll Senior

Stephanie Kuehne Dulaney Senior

Brittney Milliken Northeast Freshman

Anastasia Mukhina Towson Sophomore

Laura Paugh Parkville Senior

Sherelle Simmons Randallstown Junior

Eva Tukarski Arundel Junior

Laurie Twardzik Dulaney Senior

Note: The All-Metro girls indoor track teams were selected by Phil Jackman after consultation with The Sun staff and area coaches.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.