4-man Milford Mill wins Class 3A-2A state title Wilde Lake's Littlejohn captures 2 golds, bronze

Indoor track

February 21, 1997|By Steven Kivinski | Steven Kivinski,CONTRIBUTING WRITER

With only four of its boys having qualified for yesterday's Class 3A-2A state championships, Milford Mill wasn't the biggest team to set foot in the 5th Regiment Armory.

dTC But when the final event ended last night and the scores were all tallied, there was no mistaking the fact that the Millers were the best.

In one of the tighter finishes in recent history, Milford Mills' opportunistic foursome racked up 38 points, turning away five other teams that were in contention for a state title.

Centennial finished second in the boys team competition, followed closely by Wilde Lake (29) and Walter Johnson (28 1/2 )

"I was expecting my guys to score 30 points, and they just did an outstanding job, each and every one of them," said Milford Mill coach Joe Sargent, clutching the state championship trophy. "This will make for a nice ride home."

Savoring the moment along with their coach were Derek Anderson, Derrick Stanfield, James Dixon and Sean Galloway, who took home gold medals in the 800- and 1,600-meter relays.

"I can't stop smiling," said Anderson.

"We knew it was do or die in the 1,600 relay," said Stanfield. "That was the fastest split I've ever run."

There were other notable performances.

Wilde Lake's Nyjla Littlejohn left the armory as one of the more decorated athletes after winning the 55 hurdles and 300 dash and finishing third in the 55 dash.

"I'm happy with two golds and a bronze, but I wanted to win three golds," said Littlejohn, who missed last year's state meet because she was late to school the day of the regionals.

"Not being able to run last year gave me a little more incentive to go out and run hard and I learned my lesson not to be late for school."

Bernard Williams, a senior at Carver, held off a pair of Milford Mill runners to win the boys 55 and 300 dashes.

Parkville junior Jen Geroux, who won Baltimore County titles in the 1,600 and 3,200 runs, was crowned state champion in the 3,200 but had to settle for a bronze in the 1,600.

Randallstown senior Jeff McKelvin recorded a convincing victory the boys 55 hurdles and became one of the meet's rare double-champions by winning the high jump with a leap of 6 feet, 5 inches.

Eden Rellihan contributed to Catonsville's third-place cause by winning the girls 800 run and finishing fourth behind teammate and runner-up Brigid O'Connell in the 1,600.

Veuril McDavid of Parkville won the boys 500 dash, staving off co-silver medalists Aaron Blum (Wilde Lake) and Deshawn Epps (Potomac).

Wilde Lake's Ben Coffman emerged as state champ in the 1,600 after finishing six-tenths of a second ahead of county rival Jeff Olenick of Centennial.

Dave Johnson of Centennial won the boys pole vault by clearing 12 feet. South River produced the runner-up in both pole vault competitions with John Higdon finishing second to Johnson and freshman Melanie Dawson tying Linganore's Julie Contesti for the silver.

Pub Date: 2/21/97

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.