Members of Glen Burnie High Class of '96 win school honors

Neighbors

June 19, 1996|By Bonita Formwalt | Bonita Formwalt,SPECIAL TO THE SUN

SCHOOL'S OUT FOR the summer, but there's one more list of awards for members of Glen Burnie High School's Class of 1996. These department awards were presented to students who excelled during the year.

Art: Daniel Lipper, ceramics; Ginna Maznick, drawing and painting; Stephanie Von Bargen, crafts; and Tamera Bradford, photography.

Business: Crystal Czyzewski, Accounting I; Stacey Rodgers, Accounting II; Gladeen Stanley, diversified occupations; Yalisa Perez and Stacey Howerter, Business Computers I; Timothy Lukeski and Stephen Srock, Business Computers II; Wendy Graulich, marketing; Sarah Buquid, word processing; Justin Allen, advanced word processing.

Computer science: Amanda Farlow.

Dance: Heather Dyer, choreography and student performance; Christina Cordle, student production.

Drama: Caitlin Callahan, Scott Jordan and Mary Wijangco.

English: Prima Prasertrat, writing and literature; Stephen Regiec II, intermediate composition; Brian Bowen, yearbook; Autumn Patterson, literary magazine; Cynthia Green, creative writing.

Family and consumer sciences: Lisa Taby, child development; Colleen McCarroll, parenting.

Foreign language: Jason Moser, French; Melissa Williams, Spanish; Renee Sadaka, Spanish literature; Heidi Schneider, German.

Math: Ann Priestman and David Vermette.

Media: Matthew Stetz.

Music: Kevin Pfanstiel and Candie Smith, chorus; Scott Jordan and Douglas King Jr., choir; James Garrett Jr., concert band and jazz ensemble; Seth Keggins, marching band; Priyantha Fernando, piano.

Physical education: Melissa Williams and Jerome Vacek III.

Science: Rebecca Gardiner, biology; David Vermette, chemistry; Ann Priestman, physics.

Social studies: Prima Prasertrat.

Technology education: Clinton Green.

Athletic awards were presented to:

Corey Davis, the "Pop" Whayland Award for outstanding male scholar-athlete.

Amanda Farlow, the Kathryn K. Frantum Athletic Award for outstanding female scholar-athlete.

Stacey Ellenberger, the Jean Boyd Award for female scholar-athlete participating in more than one sport.

Brian Bowen, the Paul Rusko Award for male scholar athlete participating in more than one sport.

Chasing the gold

Younger students are invited to "Go for the Gold" when the North County library kicks off its Reading Olympics at 1: 30 p.m. and 3 p.m. today.

Children entering kindergarten through sixth grade are welcome to register for the seven-week program that offers incentives, activities and entertainment to encourage reading.

Summer readers are eligible to win free passes to the Baltimore Zoo, Adventure World, Apex Cinemas, the Babe Ruth Museum and the Chesapeake Children's Museum.

Scheduled activities include visits from Michael the Magician on June 26, Mandy the Clown on July 1, Magpie and the Living Planet on July 11 and a repeat visit of Mandy the Clown on July 25.

Information: 222-6270.

Cookout with Democrats

Maryland's Secretary of State John Willis will be the speaker at a meeting of the District 32 Democratic Club at 6 p.m. tomorrow at Sulin's Farm, 85 Burns Crossing Road in Severn.

Guests are welcome at the casual cookout under the stars. This is the last meeting of the club until September.

Information: Victor Sulin, 551-7349; or Evelyn Kellner, 969-9325.

Pub Date: 6/19/96

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.