Depth carries Oakland Mills boys team to region title Indoor track and field

February 16, 1996|By Steven Kivinski | Steven Kivinski,CONTRIBUTING WRITER

Oakland Mills' boys team used its depth to overcome what Scorpions coach Sam Singleton called the "speed factor" at yesterday's Class 1A-2A South regional championships at the Fifth Regiment Armory.

Competing for the first time in a region that includes Prince George's County sprint schools Central, Surrattsville and Potomac, the Scorpions still managed to win. Oakland Mills tallied 106 points, more than enough to turn away runner-up Surrattsville (73) and third-place Wilde Lake (57).

"We didn't know what to expect because there is so much speed in this region," said Singleton, whose team in past years has competed in the North region. "We didn't know anything about the teams we were going up against so we figured, hey, let's just go out and do the best we can."

For Glenelg's girls, their best was not enough as they had to settle for third place behind champion Fairmont Heights and runner-up Central.

"We had high hopes coming in here and things didn't quite work out because we had a couple of kids who were really sick," said Glenelg coach Mike Selmer, referring to Sarah Leonard and Leigh Bender. "We're a young team and Fairmont Heights and Central are powerful teams but I still think we could have been closer."

Wilde Lake senior Faisal Hasan held off runner-up Luke Reinke of Glenelg to win the 1,600 and then had to to overcome senior teammate Marc Baron in the 3,200. Baron had a productive day, claiming second in the 3,200 -- six seconds ahead of county rival Steve Petro of Oakland Mills -- and he was second in the 500 behind Amos Akassa of Bethesda-Chevy Chase.

Baron joined forces with Aaron Blum, Paul Daddio and Michael Brosenne and helped Wilde Lake win the boys 3,200 relay.

Kyle Walker and Eric Prange of Oakland Mills finished 1-2 in the boys 55 hurdles and Hammond's Richard Bright and Jeff Jones finished third and fourth, respectively. Walker won the 55 dash in 6.6 seconds.

Pat Tvarkunas of Glenelg won the pole vault by clearing 13-0 and Oakland Mills' Chris Franey took second and qualified for states by clearing 11-6.

Glenelg's Luis Diaz helped the Gladiators by finishing second in the boys 800 run.

The Gladiators' Beth Santilli completed track's version of hitting for the cycle as she won the girls mile run, placed second in the 3,200 and was third in the 800.

Santilli's teammate, Christa Vent, won the high jump, and Hammond's Soria Bows and Patricia Guest were tied for second.

Rebecca Bays of Hammond emerged as region champ in the shot put with a toss of 31-9 1/2 and Muneca Slade of Glenelg took third in the same event.

Oakland Mills' dominated the boys shot put with Brian Howard (49-5 1/2 ) and Kevin Rondon (48-6) finishing 1-2 and Andrew Long placing fourth with a throw of 45-4 1/2 .

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.