The who, what, where and when of Artscape '95

July 16, 1995

Here is the schedule of events for Artscape '95:

July 20

6 p.m. -- Visual arts exhibitions (Decker Gallery, Mount Royal Station Building; Meyerhoff Gallery, Fox Building; Maryland Institute, College of Art, and outdoor sites)

8 p.m. -- Performance art (Decker Auditorium)

July 21

7 p.m. -- Ellis Marsalis, jazz (Fox Stage)

7 p.m. -- Carl Grubbs, jazz (Decker Stage)

7:30 p.m. -- Literary Arts Awards ceremony (Moot Court Room, Law Center, University of Baltimore)

8 p.m. -- Reading by Alicia Rabins, winner of poetry award for "The Girl Who Wants to Be a Landscape" (Law Center, University of Baltimore)

8:15 p.m. -- Peabo Bryson and Patti Austin, soul and rhythm and blues (Decker Stage)

8:30 p.m. -- 2/3 of a Nation, alternative pop (Fox Stage)

8:30 p.m. -- Reading by Anne Marie Drew, winner of the short-story award for "The Good Witch's Dress" (Law Center and University of Baltimore)

9 p.m. -- Reception for Literary Arts Awards winners (Law Center, University of Baltimore)

July 22

Noon -- Visual arts exhibitions, fine arts marketplace, crafts, literary arts tents, Bright Starts and cultural resource tents, and food booths open

Noon -- "Bridges," Building With Blocks exhibition and workshops registration, opens (Lyric Opera House)

1 p.m. -- Street theater until 8 p.m. throughout festival grounds

1 p.m. -- Grupo Latino Continental, traditional Latin and salsa (Decker Stage)

1 p.m. -- Robin Rouse, Billie Holiday Vocal Competition winner (Fox Stage)

1 p.m. -- The Kids on the Block, puppets teach children about disabilities (Art-Ventures Tent)

1 p.m. -- Movie Magic: short films for children (Decker Auditorium)

1 p.m. -- Cultural Compass, Evangelakia Dance Group presents dances from Greece (Langsdale Auditorium)

1 p.m. -- Readings by Anne O'Leary, Harford Poetry Society; Vonnie Crist and David Kriebel, Maryland State Poetry and Literary Society; Cathleen A. Hanson, National League of American Pen Women, Carroll Branch; Kasey Edison, New Poets Series Inc.; and Hilde Hoffman, North County Writers' Group (Law Center, University of Baltimore)

1 p.m. -- "Bridges," Building With Blocks workshops (Lyric)

2 p.m. -- The Wild Geese, traditional Irish (Fox Stage)

2 p.m. -- Bright Starts Storytellers, children entertain with stories (Art-Ventures Tent)

2 p.m. -- Cultural Compass, traditional Indian music and dance by India Forum Inc. (Langsdale Auditorium)

2:15 p.m. -- Angela Bofill, rhythm and bluesy jazz (Decker Stage)

2:30 p.m. -- Image Is Everything, Thirst Is Nothing, recent film and video works by area independents (Decker Auditorium)

2:30 p.m. -- Children's literature panel discussion by four local children's authors including Monalisa de Gross, Sally Foster, Jerdine Nolen and Kevin O'Malley (Law Center, University of Baltimore)

3 p.m. -- Wacky Wendy, "Cuttin' Loose" paper-sculpting workshop (Art Ventures Tent)

3 p.m. -- Cultural Compass, Meki's Tamure, traditional Polynesian dances (Langsdale Auditorium)

3:15 p.m. -- Kenny Wright, jazz (Fox Stage)

3:45 p.m. -- Doug Kershaw, country and Cajun (Decker Stage)

4 p.m. -- Yvette Lewis, "So This Is Opera!" (Art-Ventures Tent)

4:10 p.m. -- Readings by Stephen C. Hooper, Mary C. Kearney and Elisabeth Stevens, Baltimore Writers' Alliance; Ellen Tarcay, Icarus Books; Vonnie Crist and Jeff Minerd, Scop Publications Inc. (Law Center, University of Baltimore)

4:15 p.m. -- Baltimore Symphony Orchestra, family concert (Joseph Meyerhoff Symphony Hall)

4:30 p.m. -- "Premonition," winner of the one-act-play award, by Stanley Krohmer (Decker Auditorium)

4:45 p.m. -- The Patty Reese Band, rock and roll (Fox Stage)

5 p.m. -- Ventriloquist Willie Brown & Woody (Art-Ventures Tent)

5 p.m. -- Baltimore Opera Company, Leonard Bernstein's "Trouble in Tahiti" (Langsdale Auditorium)

5:15 p.m. -- Boukan Ginen, Haitian soukous (Decker Stage)

5:30 p.m. -- Writing About Food, workshop led by Rob Kasper of The Baltimore Sun (Law Center, University of Baltimore)

6 p.m. -- Song Messenjah, world beat and reggae (Fox Stage)

6 p.m. -- Shindana Cooper, authentic African stories (Art-Ventures Tent)

6 p.m. -- Performance art by Umoja Sasa! (Decker Auditorium)

6:45 p.m. -- Ethel Ennis, jazz and blues (Decker Stage)

7 p.m. -- Wacky Wendy, "Cuttin' Loose" paper-sculpting workshop (Art-Ventures Tent)

7:05 p.m. -- Performance art by Stacy Merrill Surla (Decker Auditorium)

7:15 p.m. -- Ruthie and the Wranglers, honky-tonk and rockabilly (Fox Stage)

7:30 p.m. -- Patrice Gaines, celebrity reader; reception follows (Langsdale Auditorium)

8:10 p.m. -- Performance art by Dale Guy Madison and Darryl LeMont Wharton (Decker Auditorium)

8:15 p.m. -- Larry Carlton & Lee Ritenour, jazz fusion (Decker Stage)

8:30 p.m. -- Gumption Revue, rhythm and blues and Motown (Fox Stage)

July 23

Noon -- Visual arts exhibitions, fine arts marketplace, crafts, literary arts tents, Bright Starts and cultural resource tents and food booths open

Noon -- "Bridges," Building With Blocks exhibition and workshops registration, opens (Lyric)

1 p.m. -- Street theater until 8 p.m. throughout the festival grounds

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.