Women's Distance Festival draws a big crowd and Altieri beats it

RUNNING

July 11, 1995|By Michael Reeb | Michael Reeb,Sun Staff Writer

Bea Marie Altieri ran off with the Howard County Striders' Women's Distance Festival 5K Friday night at Columbia Mall.

Altieri, 28, scored a 44-second victory over Heather Tanner, 17.

There were 545 finishers, the most in the history of the Striders' Women's Distance Festival.

The run was the second stop in the Potomac Valley Women's Grand Prix Series, which got under way with the Montgomery County Road Runners Club's Festival 5K.

Runners who compete in four or more of the races in the series will receive participation awards and invitations to the series award party at the end of the season.

The remaining area races in the Women's Distance Festival and contact numbers for information:

* Saturday, 8 a.m., Annapolis Striders, (410) 263-2274.

* July 23, 8:15 a.m., Westminster Road Runners Club.

* Aug. 6, 8 a.m., Baltimore Road Runners Club.

* Aug. 19, 8 a.m., Prince George's Running Club, (301) 699-1477.

* Aug. 20, 7 p.m., District of Columbia Road Runners Club, (703) 536-7764.

* Sept. 9, 8 a.m., Washington RunHers, (703) 904-0925.

* Sept. 10, 6:30 p.m., Queen City Striders, Cumberland, (301) 729-4296.

* Sept. 16, 9 a.m., Frederick Steeplechasers.

* Oct. 7, 9 a.m., Renaissance AllSports Athletic Club, Aberdeen, (410) 836-1784.

The top finishers in the Howard County Striders' Women's Distance Festival:

1. Bea Marie Altieri, 28, 17:24; 2. Heather Tanner, 17, 18:08; 3. Gretchen Triantos, 38, 18:13; 4. Vicki Lang, 26, 18:40; 5. Geriann Bell, 32, 18:47; 6. Christy Peters, 24, 18:52; 7. Alicia Adams, 19, 18:56; 8. Dana Strickland, 16, 19:12; 9. Britt Coffin, 26, 19:31; 10. Bridget Quenzer, 17, 19:31. Masters: 1. Randon Fritsch, 50, 20:11; 2. Irene Moffett, 40, 20:23. Mother-daughter team: 1. Jenran, Randon Fritsch-Jennifer Fritsch, 22:14.

Briefly

+

The week's top finishers:

TUESDAY

Arbutus Firecracker 10K

At Arbutus Middle School

Males: 1. Jim Hage, 32:14; 2. George Altieri, 33:57; 3. Aaron Walter, 34:30; 4. Scott Paris, 35:12; 5. Kevin Hill, 35:20; 6. Michael French, 36:29; 7. Robert Burns, 36:47; 8. Jim Disciullo, 36:57; 9. David Goucher, 37:14; 10. Jason Cox, 37:17.

Females: 1. Senoria Clarke, 35:26; 2. Bea Marie Altieri, 36:18; 3. Laura Nelson, 38:47; 4. Cynthia Carpenter, 40:47; 5. Barbara Sullivan, 42:52; 6. Britt Coffin, 43:10; 7. Allyson Nathan, 43:19; 8. Jeanne Scott, 43:45; 9. Jill Fritsch, 43:45; 10. Gretchen Cauck, 45:52.

Dundalk Heritage 6K

At Dundalk High School

Males: 1. Doug Mock, 28, 17:44 (course record); 2. Ken Fowler, 29, 18:06; 3. Stavros Rologas, 26, 18:15; 4. Brad Uhlfelder, 34, 18:23; 5. Neville Anderson, 33, 18:53; 6. Michael Sterling, 34, 19:02; 7. Matt Beliveau, 19, 19:15; 8. Jack Peach, 29, 19:30; 9. Nathan Boyer, 33, 19:33; 10. Ray Kirchner, 37, 19:35. Masters: 1. Charlie Koester, 50, 20:38.

Females: 1. Dolly Ginter, 32, 21:09; 2. Maureen Hall, 30, 21:31; 3. Carole Rosasco, 35, 22:27; 4. Vicki Lang, 26, 22:53; 5. Margaret Starnes, 40, 23:10; 6. Patrice Malloy, 36, 23:14; 7. Gloria Ackerman, 34, 23:29; 8. Donna Lewis, 40, 23:47; 9. Alice Klages, 41, 23:55; 10. Maureen Becker, 26, 24:30. Masters: 1. Starnes.

WEDNESDAY

BRRC Summer Track Series No. 3

At Johns Hopkins

800M -- Males: 1. Tom Burgoon, 1:59; 2. Rob Torres, 2:02; 3. John Roemer IV, 2:03. Females: 1. Lisa Shands, 2:18; 2. Bridget Quenzer, 2:29; 3. Pat Keating, 2:34.

100M -- Males: 1. Ron Gregg, 10.8; 2. Anthony Stuckey, 10.9; 3. Tony Holland, 11.2. Females: 1. Andrea Comerer, 14.3; 2. Mary Gale, 21.7.

1,200M -- Males: 1. Brian Funk, 3:20; 2. Jim Clelland, 3:21; 3. Ty Lanahan, 3:24. Females: 1. Pat Keating, 4:10; 2. Teresa Love, 4:18; 3. Gwen Esdale-Torchia, 4:22.

400M -- Males: 1. Ron Gregg, 49.1; 2. Vince Bungy, 49.9; 3. Chris Rohde, 51.9. Females: 1. Lisa Shands, 57.6; 2. Andrea Comerer, 65.8; 3. Liz Salmon, 76.1.

5,000M -- Males: 1. Jerry Jurick, 15:45; 2. Todd Henry, 15:54; 3. Anders Fristedt, 16:05. Females: 1. Denise Knickman, 18:35; 2. Bridget Quenzer, 20:01; 3. Bridget Cougle, 23:32.

THURSDAY

WRRC Twilight Series #3

Camp Hashawa Three-Mile Trail Run

At Westminster

Males: 1. Bob Hugg, 42, 17:55; 2. Tom Russell, 42, 20:27; 3. Bob Leatherman, 43, 20:34; 4. Bob McCubbin, 35, 20:56; 5. Doug Preston, 45, 21:01; 6. Roger Kilgore, 51, 21:13; 7. Pete Dodd, 35, 21:27; 8. Frank Schaeffer, 43, 22:16; 9. Joe Loveland, 46, 23:10; 10. Dave Herlocker, 54, 23:13. Masters: 1. Hugg.

Females: 1. Shannon Hugg, 18, 21:21; 2. Cristine Meadows, 24, 25:17; 3. Judith Gilbert, 51, 27:33; 4. Liuda Galinaitis, 37, 29:01. Masters: 1. Gilbert.

SATURDAY

John Wall 1-Mile Track Run

At Annapolis

Males: 1. Jason Reckner, 18, 4:30; 2. Dave Wall, 21, 4:34; 3. Mark Jones, 34, 4:35. Masters: Paul Peterson, 41, 4:42. Females: 1. Gretchen Oaksmith, 14, 5:55; 2. Cynthia Symancyk, 21, 5:58; 3. Carolyn Colacicco, 13, 6:03. Masters: Meredith Bonta, 49, 6:23.

Coming events

Tomorrow, BRRC Summer Track Series No. 4 (1 mile, 300M, 1,000M, 200M, 3,200M, 4 x 100M relay), North County High School, 6:30 p.m., (410) 243-3153.

Tomorrow, HCS 2M, 6M, Longfellow Elementary School, 7 p.m., (410) 964-1998.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.