10 days of music, theater, dance and the visual arts

June 11, 1995

The arts come alive in vibrant style in Columbia this week when the seventh annual Columbia Festival of the Arts -- 10 days of music, theater, dance and the visual arts -- gets under way. Scheduled from Friday through June 25, the festival will feature performances at 11 venues, including free concerts, activities and crafts exhibits at the Lakefront in Columbia's Town Center.

Among the many performers scheduled are jazz singers Cassandra Wilson and Diane Schuur, the Uptown String Quartet, the imaginative dance-acrobatic-mime group Pilobolus, jazz pianist and composer George Shearing, actress Claire Bloom, folk singer Judi Tal and author Mary Gordon.

Tickets (for performances not scheduled at the Lakefront) are available through the box office by calling (410) 715-3055. For general information, call (410) 715-3044.

June 15

5 p.m.: Gallery reception at Howard Community College Art Gallery.

6 p.m.: Gallery Reception at Howard County Arts Council Gallery.

June 16

2 p.m.: Master class with the Uptown String Quartet at Slayton House.

6 p.m.: Cake-cutting ceremony with the Young Columbians at the Lakefront/Lakeside Stage.

7 p.m.: Folk musicians Cathy Fink and Marcy Marxer perform at the Lakefront/North Stage.

7:30 p.m.: Lisa Cerbone Band at the Lakefront/Lakeside Stage.

8 p.m.: An evening with Cassandra Wilson at the Spear Center.

8 p.m.: TMU-NA Theatre pres- ents "Dress" at Theatre Outback.

8:30 p.m.: Jane and Julia at the Lakefront/North Stage.

9:30 p.m. disappear fear at the Lakefront/Lakeside Stage.

10 p.m.: Virginia and the Blue Dots at the Lakefront/North Stage.

June 17

Noon: Theatricks -- Circus Bersurkus at the Lakefront/Lakeside Stage.

Noon: Bob Devlin at the Lakefront/Vaudeville Stage.

Noon: Family Art Project, at Lakefront/Lakeside Stage.

1:30 p.m.: Footworks dance troupe at the Lakefront/Lakeside Stage.

1:30 p.m.: Theatricks at the Lakefront/Vaudeville Stage.

2 p.m: "Dress" at Theatre Outback.

2 p.m: Open rehearsal with Uptown String Quartet, Slayton House.

2 p.m: Tomi Casciero at the Lakefront/North Stage.

3 p.m.: Kalonymus the Clown at the Lakefront/Lakeside Stage.

3 p.m.: Footworks dance workshop at the Lakefront/Vaudeville Stage.

3:30 p.m.: Maria Broom at the Lakefront/North Stage.

3:45 p.m.: Clown Walk-Around at the Lakefront.

L 4 p.m.: The Dance Dimension at the Lakefront/Lakeside Stage.

5 p.m.: Al Petteway at the Lakefront/North Stage.

5:30 p.m.: Wayne Miller Magic Show at the Lakefront/Lakeside Stage.

6 p.m.: Gallery opening at Slayton House.

6:15 p.m.: Magic walk-around at the Lakefront.

6:30 p.m.: Celtic Thunder at the Lakefront/Lakeside Stage.

6:30 p.m.: Hammond High School Jazz Combo at the Lakefront/North Stage.

8 p.m.: The Uptown String Quartet at Slayton House Theatre.

8 p.m.: Rhumba Club at the Lakefront/Lakeside Stage.

10 p.m.: Saffire -- the Uppity Blues women at the Lakefront/Lakeside Stage.

June 18

11 a.m.: Ade Olusayo and his Dynamic Brothers Band at the Lakefront/Lakeside Stage.

Noon: Family Art Project at the Lakefront.

12:30 p.m.: The Starvation Army Band at the Lakefront/Lakeside Stage.

1:30 p.m.: Mystic Warriors at the Lakefront/North Stage.

2 p.m.: Reception at the Columbia Association Center for the Arts Gallery.

2 p.m.: Foolsproof at the Lakefront/Lakeside Stage.

3 p.m.: Reverb at the Lakefront/North Stage.

3 p.m.: Columbia Center for the Theatrical Arts storytelling workshop at the Lakefront.

3:30 p.m.: Tappers With Attitude at the Lakefront/Lakeside Stage.

4 p.m.: Mary Gordon at Smith Theatre at Howard Community College.

4:30 p.m.: 2 Funkin' Heavy at the Lakefront/North Stage.

6 p.m.: Trinidad and Tobago Steel Band at the Lakefront/Lakeside Stage.

7:30 p.m.: "Dress" at Theatre Outback.

I= 7:30 p.m.: Deanna Bogart at the Lakefront/Lakeside Stage.

June 19

10 a.m. to 4 p.m.: Pilobolus dance theater workshop at River Hill Auditorium.

7:30 p.m: Women Composers Orchestra at Oakland Manor.

7:30 p.m: "Off the Wall" with Ann Timmons at Theatre Outback.

June 20

10 a.m. to 4 p.m.: Pilobolus dance theater workshop, River Hill Auditorium.

7:30 p.m.: "The Bell of Amherst" with Tana Hicken, Oakland Manor.

June 21

10 a.m. to 4 p.m.: Pilobolus dance workshop, River Hill Auditorium.

7:30 p.m.: Cellist Bonnie Thron and pianist Adam Mahonske perform at Oakland Manor.

H

7:30 p.m.: The Dance Dimension at River Hill Auditorium.

June 22

10 a.m. to 4 p.m.: Pilobolus dance workshop, River Hill Auditorium.

5) 7:30 p.m.: Judi Tal at Oakland Manor.

June 23

11 a.m. to 1 p.m.: Pilobolus master class at River Hill Auditorium.

2 p.m.: Pilobolus performance and demonstration at River Hill Auditorium.

8 p.m.: "The Bell of Amherst" with Tana Hicken at Oakland Manor.

8 p.m.: Pilobolus at River Hill Auditorium.

8 p.m.: Eugenia Zukerman, Claire Bloom and Brian Zegar at Smith Theatre.

June 24

2 p.m.: "Jane Eyre" with Lisa Hayes at the Theatre Outback.

L 4 p.m.: Forum on "Women in the Arts" at the Theatre Outback.

8 p.m.: "Jane Eyre" with Lisa Hayes at the Theatre Outback.

8 p.m.: Pilobolus at River Hill Auditorium.

6* 8 p.m.: Diane Schuur at Smith Theatre.

June 25

L 7:30 p.m.: The George Shearing Duo at River Hill Auditorium.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.