The Sun's Endorsements Campaign 1994

November 06, 1994

On the editorial page in Sunday's editions of The Sun, Peter J. Basilone, running for register of wills in Baltimore County, was incorrectly identified in the list of endorsements as a Republican. Mr. Basilone is the Democratic candidate in the race.

The Sun regrets the errors.

The Sun makes the following recommendations for Tuesday's primary election. Our reasons for these endorsements have been explained in previous editorials.

You may clip this list and take it with you into the voting booth.

GOVERNOR

Parris N. Glendening (D)

ATTORNEY GENERAL

FOR THE RECORD - CORRECTION

Richard D. Bennett (R)

COMPTROLLER

Louis L. Goldstein (D)

U.S. SENATE

Paul S. Sarbanes (D)

U.S. HOUSE

First District

Wayne T. Gilchrest (R)

Second District

Robert L. Ehrlich Jr. (R)

Third District

Benjamin L. Cardin (D)

Fourth District

Albert R. Wynn (D)

Fifth District

Steny H. Hoyer (D)

Sixth District

Paul Muldowney (D)

Seventh District

Kweisi Mfume (D)

Eighth District

Constance A. Morella (R)

CONSTITUTIONAL AMENDMENTS

No. 1 (victims' right), vote FOR

No. 2 (new appeals court composition), vote FOR.

No. 3 (judicial retiremnt age), vote AGAINST

BALTIMORE COUNTY

County Executive

C.A. Dutch Ruppersberger III (D)

County Council:

District 1

Stephen G. Samuel Moxley (D)

District 2

Kevin Kamenetz (D)

District 3

I. William Chase (D)

District 4

Douglas B. Riley (R)

District 5

Vincent Gardina (D)

District 6

Joseph Bartenfelder (D)

District 7

Louis L. DePazzo (D), unopposed

General Assembly

SEE BALTIMORE CITY LIST FOR SHARED DISTRICTS 42 AND 46.

District 6

Senate

Michael J. Collins (D)

House

E. Farrell Maddox (D)

Michael H. Weir (D)

Kenneth Holt (R)

District 7

Senate

Norman R. Stone Jr. (D)

House

John S. Arnick (D)

Jacob J. Mohorovic Jr. (D)

Robert J. Parsons (R)

District 8

Senate

John J. Bishop (R)

House

Katherine Klausmeier (D)

Calvin Clemons (R)

Alfred W. Redmer Jr. (R)

District 9

Senate

F. Vernon Boozer (R), unopposed

House 9A

Shelley Buckingham (D)

A. Wade Kach (R)

House 9B

Stephen W. Lafferty (D)

District 10

Senate

Delores G. Kelley (D)

House

Emmett C. Burns Jr.(D)

Shirley Nathan-Pulliam (D)

Joan N. Parker (D)

District 11

Senate

Paula C. Hollinger (D)

House

Michael J. Finifter (D)

Dan K. Morhaim (D)

Jodi L. Hammerman (R)

District 12

Senate

Edward J. Kasemeyer (D)

House 12A

James E. Malone Jr. (D)

Kenneth H. Masters (D)

District 47

Senate

George W. Della Jr. (D)

House 47B

Thomas E. Dewberry (D)

Courthouse

State's Attorney

Sandra O'Connor (R), unopposed

Clerk of the Circuit Court

Suzanne Mensh (D)

Register of Wills

Peter J. Basilone (R)

Orphans' Court Judges

Grace G. Connolly (D)

Victoria C. Chambers (R)

Sandra L. O'Connell-Hughes (R)

Sheriff

Charles W. Norris (D)

Bond Issues

Questions A through H, vote FOR

ANNE ARUNDEL

County Executive

John G. Gary (R)

County Council

District 1

George F. Bachman (D)

District 2

James DeGrange Sr. (D)

District 3

Thomas Redmond (D)

District 4

Bert L. Rice (R)

District 5

Diane R. Evans (R)

District 6

William C. Mulford II (R)

District 7

Dorothy D. Chaney (D)

General Assembly

District 27

Senate

Thomas V. Mike Miller (D)

House 27B

Edward B. Finch (R)

District 30

Senate

John C. Astle (D)

House

Michael E. Busch (D)

Virginia P. Clagett (D)

Phillip Bissett (R)

District 31

Senate

Philip C. Jimeno (D)

House

Joan Cadden (D)

W. Ray Huff (D)

Douglas Arnold (R)

District 32

Senate

Michael J. Wagner (D)

House

Thomas H. Dixon III (D)

Mary Ann Love (D)

Victor A. Sulin (D)

District 33

Senate

John A. Cade (R), unopposed

House

David G. Boschert (D)

Marsha G. Perry (D)

Robert C. Baldwin (R)

Courthouse

State's Attorney

Frank R. Weathersbee (D)

Clerk of the Circuit Court

Janet S. Owens (D)

Register of Wills

George M. Nutwell Jr. (R)

Orphans' Court

Betsy K. Dawson (D)

Judith L. Duckett (D)

Elaine M. Furth (R)

Sheriff

George F. Johnson IV (D)

BALTIMORE CITY

General Assembly

SEE BALTIMORE COUNTY LIST FOR SHARED DISTRICTS 8 AND 10.

District 40

Senate

Ralph M. Hughes (D)

House

Howard P. Rawlings (D)

Salima Siler Marriott (D)

Tony Fulton (D)

District 41

Senate

Clarence W. Blount (D)

House

Frank D. Boston Jr. (D)

Edward J. Eagan (R)

Margaret H. Murphy (D)

District 42

Senate

Barbara Hoffman (D)

House

James W. Campbell (D)

Maggie McIntosh (D)

S.I. Sandy Rosenberg (D)

District 43

Senate

John A. Pica Jr. (D)

House

Gerald J. Curran (D)

Ann Marie Doory (D)

Kenneth C. Montague Jr. (D)

District 44

Senate

Larry Young (D)

House

Elijah Cummings (D)

Ruth Kirk (D)

Clarence Mitchell IV (D)

District 45

Senate

Nathaniel J. McFadden (D)

House

Talmadge Branch (D)

Clarence Davis (D)

Hattie N. Harrison (D)

District 46

Senate

Perry Sfikas (D)

House

Cornell N. Dypski (D)

Peter A. Hammen (D)

Carolyn Krysiak (D)

District 47

Senate

George W. Della (D)

House 47A

Brian McHale (D)

Timothy Murphy (D)

Courthouse

State's Attorney

Stuart Simms (D)

Clerk of the Circuit Court

Saundra E. Banks (D)

Register of Wills

Mary Conaway (D)

Orphans' Court

Joyce B. Baylor-Thompson (D)

Howard I. Golden (D)

Michael Waring Lee (D)

Sheriff

John W. Anderson (D)

Ballot Questions

Bond Issues A-I, vote FOR

Charter Amendment J, vote AGAINST

CARROLL COUNTY

Commissioners

W. Benajamin Brown (R)

Donald I. Dell (R)

Grover N. Sensabaugh (D)

General Assembly

District 4

Senate

George H. Littrell Jr. (D)

House 4B

Donald B. Elliott (R)

District 5

Senate

Cynthia Cummings (D)

House

Richard N. Dixon (D)

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.