Annapolis YC's Fall Series in full sail

SAILING

October 09, 1994|By NANCY NOYES

Annapolis Yacht Club's annual Fall Series, three weekends of racing, began last weekend off Annapolis.

The series was created more than a generation ago to take advantage of generally brisk fall breezes and big-boat participation from sailors heading south from New England for wintering in Florida or the islands.

This year, 93 entrants are in the Saturday fleet, made up of smaller cruising one-design, MORC and PHRF C sailors, while the Sunday fleet boasts 102 entries in three IMS splits, four PHRF divisions and the J/35 class, with 66 of those vying for top PHRF fleet honors.

The series continues weekly through next Sunday.

Annapolis YC Fall Series

Provisional results, Race #1

Saturday, Oct. 1

J/30 (18 starters): 1. Blue Moon, Jim Ellis; 2. Valhalla, Steve Bardelman; 3. Jackrabbit, CEJ Syndicate.

J/24 (32 starters, protests pending): 1. Bangor Packet, Tony Parker; 2. Rainbo, Cramer/McBee; 3. Show Dog, Ben and Carrie Capuco.

Pearson 30 (0 starters). MORC (13 starters): 1. Mirage, Lewis/Salvesen, 1:30:31 c.t.; 2. Rude Awakening, Chuck O'Malley, 1:31:34 c.t.; 3. Rhumb Punch, R. Edwards, 1:32:09 c.t.

PHRF C (8 starters): 1. Sails Call, Rick Baucom, 1:36:59 c.t.; 2. Cold Duck, Schoolden/Wright, 1:38:38 c.t.; 3. Rebecca, Bill and Carolyn Paul, 1:39:33 c.t.

Alberg 30 (3 starters): 1. Sundance, Nye/Evans Syndicate; 2. Lingin, Bruce Rankin; 3. Second-2-Nun, Harry Gamber.

Cal 25 (2 starters): 1. Jumpin' Jack Flash, John and Jack Niemczuk; 2. Chicken Little, Charlie Husar.

Sunday, Oct. 2

IMS 1 (7 starters): 1. Gaucho, Peter Gordon, 1:07:41 c.t.; 2. Ramrod, Bert Jabin, 1:08:24 c.t.; 3. Moxie, George Collins, 1:10:05 c.t.

IMS 2 (7 starters): 1. Sounion, Mike Castleberry, 1:13:19 c.t.; 2. Dancer, Bill Steitz, 1:15:19 c.t.; 3. Merrythought, Jack King, 1:15:49 c.t.

IMS 3 (8 starters): 1. Hilite, Leonard Eastman, 1:08:02 c.t.; 2. Sugar, Brad Parker, 1:11:19 c.t.; 3. Moonshine, Jim Schneider, 1:17:02 c.t.

PHRF A-0 (6 starters): 1. Sundog, Paul and Kathy Parks, 2:13:44 c.t.; 2. Success, Mid. Wright, USNA, 2:16:10 c.t.; 3. Quintessence, Ben Michaelson, 2:19:22 c.t.

PHRF A-1 (20 starters): 1. WOFTAM, James Michie, 2:04:55 c.t.; 2. Promises, St. Mary's College, 2:07:19 c.t.; 3. Infringer, Donald Zinn, 2:10:41 c.t.

PHRF A-2 (24 starters): 1. Bang, David Gendell, 2:09:16 c.t.; 2. BAM, G.N. Smernoff, 2:11:16 c.t.; 3. Run Against the Wind, J. Pulvermann, 2:12:32 c.t.

PHRF B (10 starters): 1. (no name), John White, 2:15:53 c.t.; 2. Vivacious, Bill and Terri Munz, 2:16:50 c.t.; 3. Quicksilver, Guy Collins, 2:18:05 c.t.

J/35 (12 starters): 1. Hot Toddy, Jeff Todd; 2. Dreamer, Craig MacGibbon; 3. Aunt Jean, F.N. Sagerholm.

PHRF Fleet Overall (66 entries): 1. WOFTAM, Michie; 2. Promises, St. Mary's College; 3. Bang, Gendell; 4. Infringer, Zinn; 5) BAM, Smernoff

MacCauslands win Fall Windup

John and Bob MacCausland from Cherry Hill, N.J., won the 44th annual Oxford Fall Windup in the Star class, sailed last weekend on the Choptank River out of the Tred Avon Yacht Club.

In gusty 18-knot breeze on Saturday, the fleet of 20 Stars sailed two 12-mile races and completed a third race on Sunday in 10- to 12-knot breeze.

The MacCauslands, who aced this series last year as well, won this year with a straight three bullets.

Kevin McNeil and Arnie Baltins of Annapolis took second with a score of nine points (4-2- 3), while third was earned by Annapolitans Elliott Oldak and Rob Emmet, racking up 14 points with finishes of 2-7-5.

Severn Sailing Association Fall III

Oct. 2

J/24 (6 starters): 1. Benedict Capuco, 2.25 (1-1-1); 2. S & M Podlich, 9 (3-4-2); 3. Mike Colbert, 10 (4-3-3).

Lightning (4 starters): 1. Simeon Coxe, 3.5 (1-1-2); 2. Phil Grotheer, 4.75 (2-2-1); 3. Dianne Sullivan, 9 (3-3-3).

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.