155 of 155 precincts - 100%* - denotes incumbentCounty...

September 14, 1994

155 of 155 precincts - 100%

* - denotes incumbent

County Executive

DEMOCRAT Votes %

Theodore Sophocleus; 20,913; 49%

Robert Agee; 12,465; 29%

H. Erle Schafer; 4,659; 11%

Larry E. Walker; 3,120; 7%

Louise Beauregard; 1,678; 4%

REPUBLICAN

John Gary unopposed

State's Attorney

DEMOCRAT

Frank R. Weathersbee * unopposed

REPUBLICAN

John R. Greiber Jr. unopposed

Sheriff

DEMOCRAT

George F. Johnson, 4th unopposed

REPUBLICAN; Votes; %

John E. Moran IV; 10,764; 48%

Robert G. Pepersack, Sr. *; 11,800; 52%

Circuit Court Clerk

DEMOCRAT; Votes; %

Janet S. Owens; 23,113; 71%

Rex S. Caldwell III; 6,247; 19%

M. Kelly Bustard; 3,421; 10%

REPUBLICAN; Votes; %

Robert P. Duckworth; 15,519; 64%

Carroll Myers; 5,522; 23%

James F. Salmon; 3,135; 13%

Orphans' Court

DEMOCRATS

Judith L. Duckett *.. .. ..20,533.. .. ..25%

Edith L. Segree *.. .. .. .13,952.. .. ..17%

Betsy K. Dawson .. .. .. ..13,075.. .. ..16%

Jean Ames .. .. .. .. .. ...9,502.. .. ..12%

Cecil C. Burton .. .. .. ...7,165.. .. .. 9%

Calvin F. Schilling Sr. .. .6,952.. .. ...8%

James A. Hoage .. .. .. .. .5,712.. .. ...7%

A. Alexandra Carter .. .. ..5,240.. .. ...6%

Norman J. Murphy Jr. .. .. .. ..0.. .. ...0%

REPUBLICAN

Elaine M. Furth .. .. .. .. 10,222.. .. .21%

Gail Schaffer .. .. .. .. ...8,118.. .. .16%

Mary Sellman Jackson .. .. ..7,641.. .. .15%

Walter L. Campbell .. .. .. .7,217.. .. .14%

William A. Scott .. .. .. ...6,853.. .. .14%

David A. Tibbetts .. .. .. ..3,831.. .. ..8%

Eugene Davis .. .. .. .. .. .3,094.. .. ..6%

Bruce Echard .. .. .. .. .. .2,857.. .. ..6%

Register of Wills

DEMOCRATS

Candace H. Beckett unopposed

REPUBLICAN

George M. Nutwell Jr. unopposed

County Council

District 1

DEMOCRAT; Votes ; %

George F. Bachman *; 4,423; 64%

William R. Huggins; 1,721; 25%

Charles Edmund Beatty; 787; 11%

REPUBLICAN

Frank G. Phelps, Jr. unopposed

District 2

DEMOCRAT

James E. DeGrange Sr. unopposed

REPUBLICAN

Arthur C. Emge unopposed

District 3

DEMOCRAT; Votes; %

Thomas Redmond; 4,237; 55%

A. Shirley Murphy; 2,628; 34%

Elmer Dunn Jr.; 868; 11%

REPUBLICANS; Votes; %

Carl G. "Dutch" Holland *; 2,085; 58%

Romie A. Songer; 916; 26%

Martin J. Kolb; 570; 16%

District 4

DEMOCRAT; Votes; %

Bill D. Burlison; 2,131; 59%

Norman G. Myers Sr.; 735; 20%

Robert H. McMurtrie; 557; 15%

Keith Green; 215; 6%

REPUBLICAN

Bert L. Rice unopposed

District 5

DEMOCRAT

David DeAngelis unopposed

REPUBLICAN

Diane R. Evans * unopposed

District 6

DEMOCRAT

Melinda M. Hamilton unopposed

REPUBLICANS; Votes; %

William C. Mulford II; 2,543; 76%

Kenneth R. Sosnoski Jr.; 800; 24%

District 7

DEMOCRAT; Votes; %

Dorothy Dixon Chaney; 2,839; 51%

Joseph F. Collinson III; 1,929; 35%

Patricia J. O'Brien; 752; 14%

REPUBLICANS; Votes ; %

John J. Klocko III; 2,729; 64%

James C. Overmier Jr.; 880; 20%

Jacqueline A. Potter; 684; 16%

ANNE ARUNDEL COUNTY

PRIMARY ELECTION RESULTS 1994

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.