Changing winds made racing hard labor

SAILING

September 11, 1994|By NANCY NOYES

Marking one traditional way to spend the Labor Day weekend were the crews of nearly 160 racing sailboats, competing on three race courses for the three-day Annapolis Race Week.

Competition got under way Saturday with a single race for the big boats of the three PHRF A splits in Fleet 1, while the smaller boats of Fleets 2 and 3 completed two races each in variable and shifty breeze.

Fleet 2 faced off in two races Sunday, but lost out on any competition Monday, when racing was abandoned in little or no wind; Fleet 3 ran through the regatta with a single race per day Sunday and Monday.

Varying wind conditions, from a solid blow Sunday morning down to nothing on Monday, meant that gaining consistency was often difficult.

J/30 winner Jim Ellis and his crew on Blue Moon, PHRF A-0 ace George Collins and the crew on Moxie, Dave Wiemer and his folks on Airwaves in PHRF B, and Bob and Patti Polk with their crew on Class in PHRF Nonspinnaker, were among those who did it best, however. One series winner, the Lewis/Salvesen team on Mirage, took its MORC class without winning a race.

Annapolis Race Week

Fleet 1

PHRF A-0 (14 entries): 1. Moxie, George Collins, Gibson Island, 6.5 (1-5-1); 2. Sundog, Paul and Kathy Parks, Shady Side, 8 (4-2-2); 3. Ramrod, Bert Jabin, Annapolis, 9 (2-4-3).

PHRF A-1 (25 entries): 1. Promises, St. Mary's College, St. Mary's City, 8.75 (3-5-1); 2. WOFTAM, James Michie, Arnold, 12 (2-4-6); 3. Imp, Purcell/Keyworth, Palm Beach/Annapolis, 12.5 (1-1-11); 4. Moving Violation, Samuel Owings, Annapolis, 18 (4-10-4), and Infringer, Donald Zinn, Annapolis, 18 (9-2-7).

PHRF A-2 (35 entries): 1. Cliffhanger, Ken Saylor, Hampton, Va., 9 (3-4-2); 2. Bang, Dave Gendell, Arnold, 21 (6-7-8); 3. The Simpsons, Thompson/Shannahan, St. Michaels, 22 (2-9-11); 4. Wahoo, Henry Fretz, Rock Hall, 26 (7-15-4), and BAM, G.N. Smernoff, Annandale, Va., 26 (9-3-14); 6. Warp Speed, Neil Murphy, Falls Church, Va., 26.75 (20-1-6); 7. Accomplice, Chuck Coyer, Annapolis, 27 (5-17-5).

Fleet 2

J/30 (18 entries): 1. Blue Moon, Jim Ellis, Annapolis, 6.75 (2-2-1-2); 2. BeBop, Bill Rutsch, 23.5 (1-1-9-13); 3. Summer, Ben duPont, Easton, 25 (4-5-10-6).

PHRF B (13 entries): 1. Airwaves, Dave Wiemer, Baltimore, 7.5 (4-2-1-1); 2. (no name), John White, Severna Park, 11.75 (1-5-3-3); 3. Flying Circus, Jervis Dorton, Columbia, 17 (7-6-2-2).

MORC (14 entries): 1. Mirage, Lewis/Salvesen, Annapolis/Columbia/Edgewater, 10 (2-4-2-2); 2. Rude Awakening, Chuck O'Malley, Annapolis, 15.75 (1-3-4-8); 3. Skylarkn, Bob Dunning, Easton, 20.75 (9-1-8-3).

J/24 (7 entries, protests pending): 1. Bonz, David Eggleston, Cub Hill, 7.75 (3-2-1-2); 2. Icicle, Anthony Flake, (hometown unavailable), 12.75 (5-5-2-1); 3. Dream Girl, Russ Potee, Arnold, 14.75 (2-1-PMS-4).

Fleet 3

PHRF C (7 entries): 1. Cold Duck, Schoolden/Wright, Baltimore, 11.5 (1-1-5-3); 2. Sails Call, Rick Baucom, Davidsonville, 12 (2-2-2-6); 3. Wind-Up Toy, G. Robinson, (hometown unavailable), 13 (3-5-3-2).

Catalina 27 (12 entries; provisional results, protest pending): 1. Finnegan's Wake, John O'Brien, Pasadena, 12.5 (4-1-1-7); 2. Pussycat, Bruce Johnson, Bowie, 15 (3-4-4-4); 3. Swell, Derick Lynch, Arnold, 16 (2-2-2-10).

Cal 25 (6 entries): 1. Alice May, Matt Mayfield, Arlington, Va., 9.5 -- (1-1-4-4); 2. Blades, Dave Wooldridge, Annapolis, 11 (3-2-3-3); 3. Jumpin' Jack Flash, John and Jack Niemczuk, Glen Burnie, 15 (4-3-2-5).

PHRF Nonspinnaker (8 entries): 1. Class, Bob and Patti Polk, Annapolis, 7.75 (2-2-3-1); 2. Spike, Richard Perzynski, Westminster, 8.5 (4-1-1-3); 3. Anser, Jim Troutman, Bethesda, 9.75 (1-3-4-2).

SSA Labor Day Weekend

Severn Sailing Association played host to three classes of racers last Saturday and Sunday, with the Lightning and Star class competitors completing three races, and the Thistle sailors handling two.

The closest competition of the weekend clearly was between Lightning sailors Fred Mertes and Phil Grotheer, who battled it out for the top spots in each race as well as the series overall, with Mertes edging out Grotheer by a quarter-point.

SSA results

Lightning (11 entries): 1. Fred Mertes, Annapolis, 4.5 (1-3-1); 2. Phil Grotheer, Annapolis, 4.75 (2-1-2); 3. Doug Heussler, Annapolis, 9 (4-2-3).

Thistle (9 entries): 1. Mark Saunders, Falls Church, Va., 2.75 (1-2); 2. Rosemary Foltis, Annapolis, 5.75 (5-1); 3. Ken Small, (hometown unavailable), 7 (3-4), and John Quay, College Park, 7 (4-3).

Star (3 entries): 1. Elliott Oldak, Annapolis, 4.75 (2-2-1); 2. Bernadette Klima, Chester, 5.75 (3-1-2); 3. Jonathan Bartlett, Annapolis, 8.75 (1-DNF-DNC).

AYC Wednesday Night Series

The Annapolis Yacht Club's Wednesday Night Series is over for another year.

The Second Half, which began after the Fourth of July and ran through the end of August, went to a seven-race series, enough for a worst-race throwout for everyone, so final scores will be slightly different than the provisionals below.

AYC Wednesday Night Series

Provisional Second-Half Series Results

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.