Baseball* 11-12 boys -- The Maryland Orioles went 5-0 and...

RECREATION ROUNDUP

August 05, 1994|By Steven Kivinski

Baseball

* 11-12 boys -- The Maryland Orioles went 5-0 and won the American Amateur Baseball Congress East Regional Tournament last week in Oakland, N.J.

The Orioles (81-5), who have won 31 straight games, will represent Maryland in the AABC World Series, which begins today in Las Cruces, N.M. The O's open the tournament tonight against the host team, which defeated them in the first round of last year's AABC World Series, 5-4.

Dean Albany's squad, which recently won the National Amateur Baseball Federation World Series in Sylvania, Ohio, opened the tournament by defeating Brooklyn, N.Y., 9-1. Steve Ziegler pitched a three-hitter for Maryland and first baseman Chris Spilker contributed a home run and three RBIs.

In the second game, Gene Kennedy pitched a one-hitter as the Orioles defeated Massachusetts, 17-0.

Kennedy helped his cause with a three-run homer and five RBIs, and Blair Thomas had two hits and two RBIs.

The Orioles advanced to the semifinals by downing Connecticut, 3-1.

Wesley Peters pitched a one-hitter for the Orioles, yielding only a controversial infield hit. "The kid was out by two feet," Albany said. "Even the other team said he was out."

In the semifinals, Kenny Nelson pitched a one-hitter and the O's defeated New York City, 5-0.

Shortstop Alan Strick had two hits and scored two runs for the Orioles, and third baseman Ryan Childs had two RBIs.

The Orioles met Connecticut again in the championship game and won, 10-6.

Spilker pitched five innings of three-hit ball before being relieved by Jacob Skillin.

Spilker helped himself with two home runs, and Derek Dixon had three hits, three runs and two RBIs.

Outfielders Rich Guarnera and Albert Laumann contributed with solid defense, and Eric Lloyd, who played catcher in the absence of Cody Wargo (injured arm), played well throughout the tournament.

Golf

Nearly 100 golfers recently participated in North Arundel Hospital's 12th annual Employee Golf Outing at Bay Hills Golf Club in Arnold.

Players were placed in flights according to their skill levels, and only their front-nine scores were eligible for prizes.

Gene Tawes was the men's Flight A winner after shooting a 34 on the front. Kyu Lee and Sang Han tied for first in Flight B with scores of 42. Victor Doda's 42 earned him first place in Flight C, and Jack Roberts won Flight D with 42.

On the women's side, Kim Keller won Flight A with 46, Susan Tawes won Flight B with a 53, Carla Flemming won Flight C with a 52 and Cindy Palamond won Flight D with a 63.

Al Pietsch, Gene Tawes, Neil Keats and Kevin Murnane recorded the longest drives in the men's division, and Cheryl Otradovec, Kim Stanton, Cheryl Van Kuren, Terri DeCarli and Kim Keller had the longest drives among the women.

Ray McCoy, Mike Jaranko and Kyu Lee were the closest-to-the-pin winners for the men and Kim Staton, Cheryl Van Kuren and A. J. McCabe put it closest to the cup in the women's division.

Basketball

* 14-year-old girls -- The Maryland Waves recently finished 13th at the Amateur Athletic Union National Tournament in Cocoa Beach, Fla.

The Waves went 3-1 in pool play, beating teams from New York, Kentucky and Louisiana.

In the opening round of the double-elimination tournament, the Waves beat the tournament's eighth-seeded Potomac Valley Magic, 66-62.

In Game 2, Maryland lost to the Georgia Magic, 54-51.

Scoring honors in the loss went to Rene Hines with 19. Cara Consuegra, Britney Whitehurst and Heidi Moldenhauer each chipped in eight points.

The next morning, the Waves defeated Ohio's Lake Erie Varsity, 58-57, to earn a "Sweet 16" berth. Hines and Chanelle Carter each scored 14 points for the Waves and Consuegra added 10.

Speed skating

The Pasadena Speed Club skated its way to victory in the Southeastern Regional Speed Skating Championships last week in Winston-Salem, N.C.

Coach Ron Kane's contingent, competing in both the U.S. Amateur Confederation and Junior Olympic categories, brought back 10 first-place plaques, which will hang in the Pasadena Skating Center until next year's regional competition.

Winners of first-place USAC individual medals and plaques included Julie Henley (Primary), Tiffany Palmer (Juvenile) and Ruth Fisher (Freshman). Third-place individual medals went to Katie Magill, Brooks Holman and Nick Holman.

Relay medals and plaques went to the teams of Tiffany Palmer and Brooks Holman, Palmer and Katie Magill and Holman and Justin Scalio. A second-place medal went to the team of Ruth Fisher and Rick Bartley.

Amanda Bathras took first in the Junior Olympic individual girls division while Brandy Baker won the Junior Olympic women's title. Second-place medals went to Mark Benson, Jenny Palmer, Alfred Gough and Wayne Kopecki, and third-place awards were given to Ryan Ritter, Clayton Cruppenink, Karen Petkovsek and T. J. Bathras.

The first-place Junior Olympic relay medals and plaques went to the teams of Jenny Palmer and Chadd Farley and Palmer and Brandy Baker.

All USAC winners will attend the nationals later this month in Lincoln, Neb., and the Junior Olympic champions will attend the Junior Olympic nationals in September in Buffalo, N.Y.

*

Note: You can fax your Anne Arundel recreation results to (410) 783-2518. Please include first and last names of all participants.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.