West River Club runs big boat regatta

SAILING

July 10, 1994|By NANCY NOYES

The West River Sailing Club conducted its annual big boat regatta last weekend.

For the PHRF competitors in last Saturday's race, a meandering 20.7-mile tour of the bay from a start at the mouth of the South River to a finish in the West River provided a nice set of extra bonus points toward High Point scores in the process.

The 47-boat fleet, which included five PHRF splits as well as a multihull class and a separate Triton one-design division, was not so lucky on Sunday, when the scheduled around-the-buoys race had to be abandoned in light to nonexistent wind.

WRSC Summer Regatta

PHRF A-1 (7 starters): 1. Cheers, Tim Bowen, Bowie, 3:05:24 c.t.; 2. Evolution, Wade/deWolfe Syndicate, Seaford, Del., 3:07:11 c.t.; 3. Predator, Steve Kaminer, Washington, 3:08:00 c.t.

PHRF A-2 (6 starters): 1. Mountain Lion Eater, George Prout, Grasonville, 3:03:23 c.t.; 2. Rude Awakening, Chuck O'Malley, Annapolis, 3:05:41 c.t.; 3. Accomplice, Chuck Coyer, Annapolis, 3:08:55 c.t.

PHRF Sport (8 starters): 1. Warp Speed, Neil Murphy, Falls Church, Va., 3:08:13 c.t.; 2. American Express, Fred Arnold, Harwood, 3:12:59 c.t.; 3. Fast Forward, Al Graf, Annapolis, 3:13:44 c.t.

PHRF B (8 starters): 1. Making Waves, Miller/Praley Syndicate, Davidsonville, 3:09:09 c.t.; 2. Bittersweet II, Jeff Chewning, Falls Church, Va., 3:09:33 c.t.; 3. Flying Circus, Jervis Dorton, Columbia, 3:11:28 c.t.

PHRF C (5 starters): 1. Blue Water, Robert Orme, Edgewater, 3:10:42 c.t.; 2. Finnegan's Wake, John O'Brien, Pasadena, 3:11:19 c.t.; 3. Dauntless, Dennis Lojek, Churchton, 3:21:24 c.t.

Multihull (8 starters): 1. The Karis, Michael Ivy, Arlington, Va., 3:27:25 c.t.; 2. Gemini II, Tony Smith, Annapolis, 3:30:57 c.t.; 3. Leading Lady, Michael Beaver, New Cumberland, Pa., 3:32:48 c.t.

Triton (5 starters): 1. Sandpiper, Chris Gordon, Chevy Chase; 2. Overdraft, David Hoyt, Edgewater; 3. Sea-Deuce, Eleanor Holmes, Great Falls, Va.

WRSC Optimist Series

West River Sailing Club has initiated an open Friday evening race series for young Optimist crews ages 6 and 7.

A casual and informal introduction to racing, the weekly events are open to all young sailors, regardless of club membership, and entry is $1 per race.

The only requirement is that parents help rig, launch and recover the boats.

For information, call RC Chairman Joe Chuchla, (410) 721-2318.

U.S. Women's Champs

Diane Burton of Annapolis placed second in the 26-boat single-handed division behind 1992 US Sailing/Rolex Junior Women's Champion Danielle Brennan of New York, in the U.S. Women's Open Championships sailed in Lasers and Ideal 18s at Rochester Yacht Club over June 23-26.

The Annapolis team of Dina Kowalyshyn and Amy Gibbons-Neff was eighth in the 20-boat double-handed division behind winners Cory Sertl and Judy Lawless of Rochester.

Winds were high for the five-race, one-throwout regatta, blowing into the 20s and including some thundersqualls.

AYC Wednesday Series

The First Half of the Annapolis Yacht Club Wednesday Night Series came to a close on June 29 after eight races completed for most of the fleet in the series' 10-week span.

One race was canceled due to thunderstorms, while another was abandoned in light air.

Race 7, on June 22, turned into a drifter, leaving about half the fleet, including all MORC and J/30 starters, unable to make the time limit.

The separately scored Second Half will begin this week and will run through August.

AYC Wednesday Night Series

First Half provisional results

PHRF 1 (21 entries): 1. WOFTAM, Michie/Hartman, Arnold, 21 (2-1-1-1-10-1-2-4); 2. Quintessence, Benjamin Michaelson, Annapolis, 26 (4-6-2-2-2-3-5-2); 3. Infringer, Donald Zinn, Annapolis, 46 (6-3-3-6-8-7-7-6); 4. Moxie, George Collins, Gibson Island, 46.5 (1-2-4-4-11-2-1-DNC).

PHRF 2 (25 entries): 1. Warp Speed, Neil Murphy, Falls Church, Va., 27.5 (4-2-4-1-1-4-4-8); 2. Electra, Andrew Wilson, Manassas, Va., 47.5 (8-6-2-11-8-6-1-6); 3. Accomplice, Chuck Coyer, Annapolis, 59 (11-10-5-7-4-5-5-12); 4. Good Times, Schwartz/Weaver, Randallstown, 60 (5-4-RET-6-2-3-8-5); 5. Yellow Jacket, BS&W Syndicate, Annapolis, 69 (6-3-DNC-3-13-12-3-2).

IMS 2 (11 entries): 1. Hilite, Leonard Eastman, Annapolis, 14.25 (3-1-1-1-2-3-2-2); 2. Uh Oh, C.R. Sonny Smith Jr., Annapolis, 26.75 (4-2-3-5-3-2-1-7); 3. Crescendo, Steve Hiltabidle, Annapolis, 33.5 (5-DNC-4-4-1-4-3-1).

MORC (14 entries): 1. Mirage, David Lewis, Annapolis, 37.25 (8-2-1-4-1-6-DNC-1); 2. A Train, Robert Reeves, Annapolis, 39.75 (2-3-7-1-3-4-DNC-5); 3. Stingray, Valliant/Muller, Annapolis, 47.75 (4-5-2-2-9-1).

J/30 (11 entries): 1. Cannonball, Bill Wallop, Annapolis, 33.5 (8-3-1-2-1-5-DNC-2); 2. Blue Moon, Jim Ellis, Arnold, 36.75 (1-2-RET-3-2-2-DNC-3); 3. Valhalla, Steve Bardelman, Sherwood Forest, 41.75 (7-5-2-6-6-7-DNC-1).

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.