High school seniors honored before graduation at awards ceremony

NEIGHBORS

May 25, 1994|By BONITA FORMWALT

As Glen Burnie High's senior class prepares for graduation, members who have achieved excellence were honored at an awards ceremony yesterday.

Awards were presented in several categories -- outside organizations, memorial awards, services awards, academic, athletic and department awards. A partial list of the awards follows, with the remaining to be published next week.

Congratulations to:

Kenneth A. Green: American High School Math Exam Award; Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

Shuzhou Shen: American High School Math Exam Award.

Wayne C. Welch: Bausch & Lomb Honorary Science Award: Old Crows Award from the local chapter of the Chesapeake Bay Roost; Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

Brian L. Hemphill: George Washington University School of Engineering and Applied Science Medal.

Seth J. Murphy: Bronze Good Citizenship Medal from the Sons of the American Revolution.

Fred J. Davenport: Dr. Richard Solomon Human Relations Award; Peer Counselor Award.

Rachel L. Hamm: Civitan Club of Glen Burnie award; House of Delegates Scholarship; Voice of the News Award; Student Government Citizenship Award; Peer Counselor Award.

Steven D. Mulhollen: Southgate/Oakwood/Horizons/Crain Towers Pharmacy Award; Army Reserve National Scholar Athlete Award; Cross Journalism Award; Peer Counselor Award; Merit Scholarship Award; Rotary Club of Glen Burnie's J. Purnell Johnson Award For Citizenship.

Clara L. Hickerson: Panhellenic Club of Annapolis Merit Award; Long and Foster Award; Voice of the News Award; Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

Laura E. Smith: Jean Bartolomeo Scholarship; Merit Scholarship.

Rebekah L. Buba: Army Reserve National Scholar Athlete Award; Merit Scholarship Award.

Matthew J. Shiring: U.S. Army ROTC Award.

LaTeise D. Crowner: NAACP Scholarship.

Christy L. Jackson: Col. Smith Award For Outstanding VEP Work Study Student.

Colin A. Jordan, III: Col. Smith Award For Outstanding Student in Resource.

Anthony W. Jordon, Jr.: Amy Eveson Huey Scholarship; Ronald C. Bowers Award for Musical Achievement.

Ossai R. Miazad: Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

Cindy L. Naumann: Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award; Award for Perfect Attendance Grades 9 through 12.

Kenneth P. Peterson, Jr.: Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

Jennifer E. Schwabline: Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

Jason A. Passaro: Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

Diane M. Blair: Presidential Academic Fitness Award; Merit Scholarship Award.

House of Delegate Scholarships were presented to Julie A. Nefferdorf, Mandi M. Buckheit, Melissa A. Buckheit and Kristina Puckett.

In addition Student Government Citizenship Awards were presented to the following students who have been active in Glen Burnie High's SGA: Kalyani S. Fernando, Stephanie L. LeCompte, Kevin A. Morgan, Joshua I. Little, Linton D. Pumphrey.

Additional students honored for their work as peer counselors included Tanisha E. Figueroa, Shannon M. Kelly, Valerie D. Ogle, Nakia J. Pitts, Gracy L. Reihl and Gary S. Teal.

Andrea M. Clark and Dezbah A. Jim also received plaques in appreciation of their work as the "Voice of the News" in making morning announcements.

Perfect attendance in grades 9 through 12 garnered awards for two other students: April J. Bauer and Adam C. Brooks.

The top 5 percent of the graduating class was honored with a merit scholarship award. Additional seniors who were honored were Bridget C. Callahan, Kalyani S. Fernando, Dorothy J. King and Tamara A. Kitchner.

*

Second grade teacher Janet Moore and members of the class o brought history to life last week at Point Pleasant Elementary School.

The production, in which children sang, danced and recited their way through a historic time line, grew from the students' enthusiasm, explained Mrs. Moore.

"This year we had studied so many important people and read so many novels based on them that I wanted to do the time line so the children could actually see the chronology of the different people," she said.

G; The program was presented to family members and guests.

*

Just in time for brides, grads and dads, the Kiwanis Club of Gle Burnie is planning a craft show, 9 a.m. to 3 p.m. June 11 at the Glen Burnie Improvement Association's carnival grounds on Post Road.

Artisans can rent a 10-foot-by-10-foot space for $25.

reserve a space call Mary Huey at 766-8128 after 5 p.m.

*

Rippling Woods Elementary School will be recognized for 2 years of commitment to the community at a tree planting ceremony at 7 p.m. tomorrow on the school grounds on Nolfield Road.

Principal Norbert Paga invites parents, students and alumni to join school mascot "Andy The Panda" at the celebration. Photographs highlighting the school's history will be on display.

Entertainment will be provided by the school's chorus and the recorders club. A performance by the High Steppers jump rope club is also planned.

For information, call the school office, 222-6440.

*

The curtain rises on a performance by dancers of the Christian Performing Artists Fellowship at 6:30 p.m. Sunday at the Abundant Life Church, 7305 E. Furnace Branch Road.

Combining their ministry with dance, the ensemble has toured throughout the United States and Russia.

Admission is free. For information, call the church office at 761-9075.

*

There are still tables available for the flea market sponsored by Boy Scout Troop 780 from 8 a.m. to 2 p.m. Saturday at Glen Burnie United Methodist Church, Crain Highway and Second Avenue.

Tables are renting for $10 and can be reserved by calling Donna Arnie at 760-4613.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.