Dunning, White win Chesapeake races

SAILING

May 22, 1994|By NANCY NOYES

Nearly 50 crews sailing in MORC, PHRF C and D, and cruising one-design classes for Catalina 27s, Cal 25s and J/30s met in the 45th annual Spring Race of the Sailing Club of the Chesapeake last Saturday for 6.3-mile contest.

The next day some three dozen entries in PHRF A-0, A-1, A-2 and B chased each other on a couple of courses, the first at 7.7 miles and the second race of the day over 4.6 miles.

The action was especially hot in Saturday's MORC class, when the top five boats all corrected to within a one-minute, eight-second range of one another, with victory going to Bob Dunning and his crew on Skylarkn. First to cross the finish line were two J/29s, the Lewis/Salvesen syndicate's Mirage, correcting to third, and Steve Olinger's Tops Optional, correcting to fifth.

On Sunday, there was plenty of mixing it up on both courses, but the only crew to ace both races was the Infringer bunch headed by Dave and Donald Zinn, sailing in PHRF A-1. Infringer took the gun in both contests and held her lead on corrected time.

Oddly, a number of competitors in Sunday's racing dropped out after the first race; of the PHRF A-1 complement of 14 starters in Race 1, only seven competed in Race 2.

Victory went to John White on his unnamed DB10, which aced the series. Bill Munz and his Vivacious crew, which had placed second in the previous day's J/30 class, and won the first of Sunday's PHRF B races, was among those not starting the

second race.

Sailing Club of the Chesapeake Spring Race

Saturday, May 14

MORC (9 starters): 1. Skylarkn, Robert Dunning, Easton, 1:15:49 c.t.; 2. Stingray, Robert Muller, Annapolis, 1:16:18 c.t.; 3. Mirage, Lewis/Salvesen, Annapolis/Edgewater, 1:16:22 c.t.

PHRF C (3 starters): 1. Blue Water, R. Orme, (hometown unavailable), 1:19:49 c.t.

PHRF D (2 starters): 1. Lotus, A. Schoettle, Washington, 1:30:21 c.t.

Catalina 27 (7 starters): 1. Gusto, John Potvin, Annapolis; 2. Four Little Ducks, Tom Walsh, Annapolis; 3. Finesse, Baxter/Becker, Bowie.

Cal 25 (8 starters): 1. Blade, David Wooldridge, Annapolis; 2. White Cap, Timothy Bloomfield, Chevy Chase; 3. Chicken Little, Charlie Husar, Annapolis.

J/30 (19 starters): 1. Turbo Duck, Bodo von der Wense, Gulph Mills, Pa.; 2. Vivacious, William Munz, Annapolis; 3. Summer, Ben duPont, Rockland, Del.; 4. Twilight Zone, Gary Swangler, Yardley, Pa.; 5. Valhalla, Steve Bardelman, Sherwood Forest.

Sunday, May 15

PHRF A-0 (5 starters): 1. Quintessence, Ben Michaelson, Annapolis, 2.75 (1-2); 2. Sundog, Paul & Kathy Parks, Shady Side, 3.75 (3-1); 3. Dancer, Bill Steitz, Pittsburgh, Pa., 5 (2-3).

PHRF A-1 (14 starters): 1. Infringer, Donald Zinn, Annapolis, 1.5 (1-1); 2. Grayling, Richard Born, Baltimore, 6 (3-3); 3. WOFTAM, Jim Michie, Arnold, 9 (4-5); 4. Jake, Sandy Morse, Washington, 10 (8-2).

PHRF A-2 (11 starters): 1. Uh-Oh, C.R. Smith Jr., Annapolis, 3.75 (3-1); 2. BAM, Gerry Smernoff, Annandale, Va., 4 (2-2); 3. Warp Speed, Neil Murphy, Falls Church, Va., 6.75 (1-6).

PHRF B (6 starter): 1. No Name, John White, Severna Park, 5 (3-2); 2. Yellow Bird, Richard Heintz, West River, 5.75 (1-5); 3.

Vivacious, Bill Munz, Annapolis, 8.75 (1-DNC).

SSA keelboat action

Severn Sailing Association provided some great competition for a substantial group of keelboats, including J/24s, J/22s, Stars, Solings and Tempests, last weekend.

Three races were completed on Saturday, with the regatta coming to a close with two more on Sunday (Tempest sailors completed a four-race series).

SSA Spring Keelboat Regatta

J/24 (15 starters): 1. Animal Farm, Steve Hankin, Annapolis, 10.5 (4-2-1-3-1); 2. Spot, Margaret & Steve Podlich, Annapolis, 17.75 tTC (8-4-3-1-2); 3. Dream Girl, Russ Potee, Arnold, 19.75 (9-1-5-2-3); 4. AJ, Dave & Beth Scheidt, Edgewater, 20 (2-7-2-4-5); 5. Bad News, Mike Colbert, Springfield, Va., 24 (5-3-7-5-4).

J/22 (10 starters): 1. E.B., Jim Hayes, Annapolis, 11.5 (3-1-1-5-2); 2. Sprockets, David Zinn, Annapolis, 16.5 (1-6-7-2-1); 3. Daddy, McChesney/Bellinger, Annapolis, 17.75 (2-2-2-1-PMS); 4. Sundance Jr., Bill Chambers, Fulton, 22 (8-4-3-4-3).

Star (10 starters): 1. Erin, John MacCausland, N.J., 6 (1-3-1-1-1); 2. Pita, Jonathan Bartlett, Annapolis, 9.75 (2-1-2-2-3); 3) No. 7741, John Vanderhoff, Havre de Grace, 16 (3-4-4-3-2); 4. Cameo, Elliott Oldak, Annapolis, 23 (9-2-3-4-5).

Soling (6 starters): 1. Old Glory, Stuart Walker, Annapolis, 8.5 (1-3-1-2-2); 2. Cymru, Tom Davies, Annapolis, 9.5 (2-1-2-4-1); 3. No. 781, Tom Carrico, Annapolis, 13.75 (2-3-2-1-5).

Tempest (5 starters): 1. Blazer, Dave Lavis, Arnold, 4.25 (2-1-1-1); 2. Steamboat Gambler, Ed Hoyt, Annapolis, 9.75 (1-3-2-4); 3. No. 197, John Knechtle, Alexandria, Va., 13 (3-2-3-DNC).

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.