Schloss' Bear Boat weathers rain, wind for PHRF B victory

SAILING

May 15, 1994|By NANCY NOYES

Shearwater Sailing Club's annual St. Brendan Cup Regatta last weekend drew 67 teams for a single contest on Saturday, sailing in eight PHRF splits and one-design starts for Catalina 27s and Tritons, followed on Sunday by a two-race series for 24 MORC and J/30 crews.

Saturday's bigger boats in PHRF A-0, A-1, A-2, B and the new Sport class sailed a 19.3-mile course, while their smaller counterparts in PHRF C, D and Nonspinnaker and the one-design classes contended on a 12.9-mile version. It was a wet, cold day as steady rain drenched the fleet and winds were unpredictable.

"It was ugly all day, cold, wet, and miserable, but when you're close to the front of the pack it doesn't matter," said PHRF B class winner Bonnie Schloss, skipper of the all-female team on Bear Boat.

Coming around the final turning mark in fourth, in a close pack with the Miller/Praley Syndicate's Making Waves and Al Graf's Fast Forward, Schloss said the final leg was a close reach to the finish, so it was a matter of holding on to position.

Len Eastman's Hilite, one of the scratch boats in the class, was way out in front by about five minutes as the first four boats came into the finish, but having calculated the course length and realizing the relative ratings and the time owed by Hilite and the others nearby, Schloss knew she and her crew had won the race.

Sailing aboard Bear Boat were her regular crew, including Phyllis Dorio, Lynn McClaskey, Sandy Gallagher, Nancy Sekira, Cindy Kaufman, Vicky Ehrhardt and Amy Souder.

Sunday was blustery, cold and exciting for close-quarters racing on short courses of 6.1 and 4.5 miles for the J/30 and MORC series. While in the J/30s, Pete duPont and his crew on Summer topped the 14-boat class by handy margins of a minute to 1 1/2 minutes in each race, close racing and a lot of mixing it up was the order of the day in the MORC class.

The top three boats in each race finished within about 20 seconds, and the same three were in the fray each time, with a tie on points going in favor of Bob Muller and his Stingray crew over the Lewis/Salvesen Mirage team, each with a first and a third, and Steve Olinger and his Tops Optional team in second in both races for third overall by a quarter-point.

St. Brendan Cup Regatta Saturday, May 7

PHRF A-0 (6 starters): 1. Moxie, George Collins, Gibson Island, 3:59:23 c.t.; 2. Sundog, Paul & Kathy Parks, Shady Side, 4:01:55 c.t.; 3. Dancer, Bill Steitz, Pittsburgh, 4:08:13 c.t.

PHRF A-1 (11 starters): 1. Moving Violation, Samuel Owings, Annapolis, 3:58:43 c.t.; 2. Yellow Jacket, BS&W Syndicate, Annapolis, 4:04:34 c.t.; 3. Aunt Jean, F.N. Sagerholm, Ocean City, N.J., 4:04:59 c.t.; 4. Infringer, Donald Zinn, Annapolis, 4:05:37 c.t.

PHRF A-2 (11 starters): 1. BAM, G.N. Smernoff, Annandale, Va., 3:57:08 c.t.; 2. Contraire, Steve Schaub, Eldersburg, 4:03:55 c.t.; 3. Stinger, Freitag/Sliter, Chevy Chase/Washington, 4:06:23 c.t.; 4. Lone Wolf, David McClatchy, Lancaster, Pa., 4:07:02 c.t.

PHRF Sport (5 starters): 1. Warp Speed, Neil Murphy, Falls Church, Va., 4:15:24 c.t.; 2. Pneumatic, Matt Frey, Lancaster, Pa., 4:19:04 c.t.; 3. Blonde Attack, Bill Sutton, Arlington, Va., 4:20:40 c.t.

PHRF B (11 starters, protest pending): 1. Bear Boat, Bonnie Schloss, Silver Spring, 4:06:44 c.t.; 2. Hilite, Leonard Eastman, Annapolis, 4:12:03 c.t.; 3. Crazy Ivan, Jeffrey Harris, Edgewater, 4:12:55 c.t.; 4. Making Waves, Miller/Praley, Davidsonville, 4:13:14 c.t.

PHRF C (7 starters): 1. Nepenthe, Joe Botkin, Dagsboro, Del., 3:10:51 c.t.; 2. Babe, Michael Bay, Edgewater, 3:10:54 c.t.; 3. More Harmony, Garte/Stein, (hometown unavailable), 3:14:28 c.t.

PHRF Nonspinnaker (3 starters): 1. Mischief, Bruce Bingman, Arlington, Va., 3:24:51 c.t.

PHRF D (1 starter, 0 finishers).

Catalina 27 (9 starters): 1. Gusto, John Potvin, Annapolis, 3:52:42 e.t.; 2. Chaos, Jack Graham, Baltimore, 3:52:54 e.t.; 3. Finesse, Baxter/Becker, Bowie, 3:54:02 e.t.

Triton (3 starters): 1. Sandpiper, Chris Gordon, Chevy Chase, 3:58:43 e.t.

Sunday, May 8

MORC (9 entries): 1. Stingray, Robert Muller, Annapolis, 3.75 (1-3); 2. Mirage, Lewis/Salvesen, Annapolis/Edgewater, 3.75 (3- 1); 3. Tops Optional, Steve Olinger, Annapolis, 4 (2-2).

J/30 (15 entries): 1. Summer, Pete duPont, Rockland, Del., 1.5 (1-1); 2. Better Mousetrap, Bob Putnam, Greenbelt, 7 (5-2); 3. Twilight Zone, Gary Swangler, Yardley, Pa., 7 (4-3); 4. Wooly Bear, Terry & Ted Rapp, Riverside, N.J., 8 (2-6); 5. Vivacious, Bill Munz, Annapolis, 12 (3-9).

SSA plans Wind Expo

Severn Sailing Association extends an invitation to anyone interested in sailing and one-design racing to attend its Wind Expo and open house from 11 a.m. to 4 p.m. Saturday, at the club, 311 First St. in Annapolis.

During the Wind Expo, sailing demonstrations will be featured, and club members will share their experiences with one-design racing. Refreshments will be served.

For more information, call (410) 269-6744.

SSA Spring Tune-up

May 7-8

Thistle (9 starters): 1. No. 3231, Brent & Mary Barbehenn, Moorestown, N.J., 5.75 (1-2-1-1-1); 2. Bullet, Mark Saunders, Falls Church, Va., 18.75 (5-1-2-2-6); 3. Limulus, Peter & Susan Hale, Annandale, Va., 20 (4-5-4-3-2).

Day Sailer (8 starters): 1. Pied Piper, Foot (hometown unavailable), 7.75 (1-1-1-1-1); 2. Hot Stuff, Hersey (hometown unavailable), 14.75 (3-3-4-2-2); 3. Melody, Curt & Kathy Wagner, Annapolis, 18 (2-5-3-3-3).

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.