Track And Field Top Performances

April 14, 1994

These are the Baltimore area's top track and fiel performances for 1994, according to information provided by coaches:

BOYS

100 meters: Ben Braswell, Mervo, 10.6; Andre Wise, Meade, 10.7; Royston Little, Mervo, 10.8; Kevin McKinney, Old Mill, 10.8; Brandon Larkins, Loyola, 11.0; Jason Smith, Broadneck, 11.1; Mike Cromwell, Aberdeen, 11.1; Sasan Sattari, Broadneck, 11.2; Veruil McDavid, Parkville, 11.4

200 meters: Kevin McKinney, Old Mill, 21.9; Andre Wise, Meade, 22.0; Mike Schmeckpeper, Oakland Mills, 22.4; Ben Braswell, Mervo, 22.6; Willie Walker, Old Mill, 22.7; Jason Smith, Broadneck, 22.7; Brandon Larkins, Loyola, 23.0; Steve Iwanowski, Dulaney, 23.4; Sasa Sattari, Broadneck, 23.5

400 meters: Anthony Stuckey, Mervo, 49.1; James Carter, Mervo, 49.6; Kevin McKinney, Old Mill, 50.2; Dennis Lomax, North County, 51.0; Fardan Carter, Oakland Mills, 51.6; Tariq Galloway, Annapolis, 52.2; Steve Iwanowski, Dulaney, 52.9; Kevin Glass, South River, 53.3; William Barnes, Dulaney, 54.0; Joe Blount, Old Mill, 54.1

800 meters: James Carter, Mervo, 2:00.0; Greg Curtis, Oakland Mills, 2:01.00; Eric Larsen, Oakland Mills, 2:03.8; Jason Reckner, Old Mill, 2:04.4; Garfield Thompson, Mervo, 2:05.0; Steve Kahler, Westminster, 2:05.6; Mahlan Thomas, Mervo, 2:06.0; Danny Zamarripa, South River, 2:07.0; Jere Hartman, Broadneck, 2:07.0

1,600 meters: Joe Leilich, Perry Hall, 4:40.1; Danny Zamarripa, South River, 4:40.4; Steve Kahler, Westminster, 4:40.6; Jason Reckner, Old Mill, 4:41.4; Chris Long, Old Mill, 4:43.4; Geoff Warren, Arundel, 4:43.7; Joe Smith, Parkville, 4:46.0; Bryan Drake, Oakland Mills, 4:52.0; Ron Chapman, Old Mill, 4:52.8

3,200 meters: Michael Curtis, Mervo, 10:18; Joe Smith, Parkville,

10:21.0; Chris Long, Old Mill, 10:23.4; Frank Trimble, Perry Hall, 10:30.4; Jason Reckner, Old Mill, 10:36.4; Ron Chapman, Old Mill, 10:45.0; Jon Carnes, Broadneck, 10:51.8.

110 hurdles: Dante Hudson, Old Mill, 15.3; Mike Pucci, Perry Hall, 15.4; Kyle Walker, Oakland Mills, 15.4; Richard Queen, Old Mill, 15.5; Ted Sanders, Liberty, 15.6; John Pinkosz, North County, 15.8; Bill Ford, Dulaney, 15.9

300 hurdles: Ted Sanders, Liberty, 41.4; Richard Queen, Old Mill, 42.3; John Pinkosz, North County, 42.3; Jeff Mechlinski, Dulaney, 42.5; Tony Fowlkes, North County, 43.0; Dante Hudson, Old Mill, 43.1; Bret Lurz, Perry Hall, 43.8; Bill Ford, Dulaney, 44.6; David Reazin, Westminster, 45.4; Shawn Carrington, Southern-BC, 45.4

400 relay: Mervo (Palmer, Lyttle, Stuckey, Braswell), 41.8; Old Mill, 43.0; Broadneck, 43.7; Meade, 44.8; North County, 45.4; Glen Burnie, 46.1; Oakland Mills, 46.4; South River, 46.5; Westminster, 46.7.

800 relay: Old Mill (R. Queen, D. Hudson, W. Walker, K. McKinney), 1:30.0; Mervo, 1:30.1; Oakland Mills, 1:33.4; Broadneck, 1:33.5; North County, 1:34.8; Westminster 1:39.4; Southern-BC, 1:39.4.

1,600 relay: Mervo (Lyttle, Thompson, Carter, Stuckey), 3:20.4; Old Mill, 3:25.0; South River, 3:33.5; Oakland Mills, 3:33.6; North County, 3:35.5.

3,200 relay: Chesapeake-AA (Daywalt, Miller, Stevens, Stallings), 8:31.2; Old Mill , 8:31.6; Mervo, 8:32.9; Oakland Mills, 8:35.4; Perry Hall, 8:39.2.

Discus: Ian Vair, Dulaney, 159-9; Nate Oliver, Old Mill, 147-5; Jason Wancowicz, Perry Hall, 139-10; Dave Keller, Parkville, 137-4; Arto Vartanian, Broadneck, 137-0; Anthony Washington, Old Mill, 136-0; Mike Jones, Chesapeake-AA, 126-8; Chaz DeGalleford, Perry Hall, 121-4; Ryan Hughes, Oakland Mills, 119; Sae Ro, Old Mill, 116-11

Shot put: Nate Oliver, Old Mill, 49-3;Dave Keller, Parkville, 48-10 1/2 ; Ian Vair, Dulaney, 48-5; Troy Fowlkes, North County, 44-4 1/2 ; Adrian Newman, South River, 44-1 3/4 ; Done Stinespring, Old Mill, 44-1; Arto Vartanian, Broadneck, 43-7 1/2 ; Will Jones, Chesapeake-AA, 42-1 1/2 ; Mike Jones, Chesapeake-AA; 41-11 1/2

Triple jump: Matt Knights, Westminster, 45-6; James Carter, Mervo, 44-0; Todd Singleton, Old Mill, 43-3; Mike Pucci, Perry Hall, 40-9 1/2 ; J.D. Lester, Old Mill, 39-5; William Brown, Glen Burnie, 39-4; Bret Lurz, Perry Hall, 38-11 1/2 ; Kevin Glass, South River, 38-2

Long jump: Dante Palmer, Mervo, 21-10 1/2 ; Matt Knights, Westminster, 20-8 1/2 ; Delvell Johnson, Old Mill, 20-8; Johnyee Trottie, Aberdeen, 20-7; Larry Devilbiss, Westminster, 19-7; Jason Johnson, Perry Hall, 19-4 1/4 ; Dante Hudson, Old Mill, 18-10; Todd Singleton, Old Mill, 18-10; Darrell Stokes, Old Mill, 18-10

High jump: Todd Singleton, Old Mill, 6-6; Delvell Johnson, Old Mill, 6-4; J.D. Lester, Old Mill, 6-0; Damian Moss, Meade, 6-0

Pole vault: David Russell, Perry Hall, 13-6; Eric Voss, Old Mill, 12-0; Paul Day, Chesapeake-AA, 12-0; Chris Turett, Dulaney, 12-0; Jeff Newman, Perry Hall, 11-0; Steve Cadiz, South River, 11-0

...

GIRLS

100 meters: Kenda Johnson, North County, 12.5; Alishia McClinton, Perry Hall, 12.6; Sonya Martin, Glen Burnie, 12.8; Carrie Klimes, Old Mill, 13.1; Katy Koerner, Perry Hall, 13.1; Kim Spencer, Westminster, 13.2; Latashia Holloway, Old Mill, 13.4

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.