Wind in good standing in AYC races

SAILING

October 14, 1993|By NANCY NOYES

The Annapolis Yacht Club's prestigious Fall Series has been blessed by ample wind so far this year as autumn breezes appeared for the second weekend of the series.

Sailing on Saturdays in the three-week series are the biggest boats of the PHRF A-1, A-2 and B divisions, as well as IMS II and III and the J/35s, with 102 entries this year.

Everyone but the J/35s also is vying for overall fleet standing in either IMS or PHRF A-B -- a field of 67 -- over and above the top of his individual class. Scores are calculated not on points earned within an individual class, but on those earned when the entire division is scored as a unit.

This group completed a 9.8-mile windward-leeward course as its second race of the series on Saturday, and the Sunday racers competed on a 7.3-mile version.

Sundays are race days for the PHRF C, MORC and cruising one-design sailors, including Alberg 30s, Cal 25s, J/24s, J/30s and Pearson 30s. This fleet numbers 106 and includes a few who also are competing on one of the Saturday classes by doubling up registrations in PHRF B and MORC, for example.

That's what Chuck O'Malley and his crew on Rude Awakening are doing, and the double duty apparently hasn't hurt their performance. After last weekend's racing, Rude Awakening was first in PHRF B with two bullets (fifth in PHRF fleet overall) and still in second in MORC.

Class leaders in MORC, the Lewis/Salvesen syndicate and crew on Mirage, have two aces already, and O'Malley and company can expect a tough fight in the final week as second through fifth in this class represented only a two-point spread after the second race.

Several other class leaders also are holding double aces, including IMS II's Sandy Morse and his crew on his J/35 Jake; Charlie Scott and Charlie Smith on their J/30 renamed No Magic; Pearson 30 sailor David Sharp and crew on Vahevala; and Alberg 30 leaders Bert Nye and Gary Evans and crew on Sundance.

Scoring in other classes is tight, however, with ties on points occurring for first in J/24s between Russ Potee and crew on Dream Girl and Tony Parker and crew on Bangor Packet, and in the J/35s between Tim Bowen and crew on Cheers and Jeff Todd and crew on Hot Toddy.

AYC Fall Series

Provisional Results

Through Race 2, Oct. 9-10

Saturday fleet

IMS Fleet overall (27 entries): 1. Sugar Too, Brad Parker, Annapolis, 6 (4-2); 2. Fast Track, Yeigh/Jones, Annapolis, 7 (3-4); 3. Gaylark, Kaighn Smith, Bryn Mawr, Pa., 8.75 (8-1); 4. Jake, Sandy Morse, Annapolis, 9.75 (1-9); 5. Hilite, Leonard Eastman, Annapolis, 10 (5-5).

IMS II (14 entries): 1. Jake, Morse, 1.5 (1-1); 2. Crescendo, Stephen Hiltabidle, Annapolis, 7 (5-2); 3. Quintessence, Benjamin Michaelson Jr., Annapolis, 9 (3-6).

IMS III (13 entries): 1. Sugar Too, Parker, 4 (2-2); 2. Fast Track, Yeigh/Jones, 4.75 (1-4); 3. Gaylark, Smith, 5.75 (5-1).

PHRF A-B Fleet overall (67 entries): 1. True North, Mark Fischer, Ruxton, 8 (5-3); 2. Full Cry, Robert Crompton, Coatesville, Pa., 9.75 (9-1); 3. Merrythought, Jack King, Fairfax, Va., 12 (6-6); 4. Bam, Gerry Smernoff, Annandale, Va., 13 (11-2); 5. Rude Awakening, Chuck O'Malley, Annapolis, 14 (4-10); 6. Ramrod, Bert Jabin, Annapolis, 20 (11-9); 7. Woftam, James Michie, Arnold, 22 (15-7); 8. Freedom, Peter Schellie, Annapolis, 23 (8-15); 9. Sundog, Paul & Kathy Parks, Shady Side, 24 (19-5); 10. Flying Circus, Jervis Dorton, Columbia, 25 (7-18).

PHRF A-1 (19 entries): 1. True North, Fischer, 2.75 (1-2); 2. Full Cry, Crompton, 3.75 (3-1); 3. Merrythought, King, 7 (2-5); 4. tie: Sundog, Parks, 12 (8-4) and Ramrod, Jabin, 12 (4-8).

PHRF A-2 (33 entries): 1. Bam, Smernoff, 5.75 (5-1); 2. Second Chance, Allan Lohaus, Columbia, 12 (9-3); 3. Think Fast, Al Holt, Annapolis, 12.75 (1-12); 4. White Lie, Glenn Robbins, Severna Park, 16 (8-8); 5. Neato-Torpedo, Thomas French, Olney, 17 (3-14).

PHRF B (14 entries): 1. Rude Awakening, O'Malley, 1.5 (1-1); 2. Freedom, Schellie, 5 (3-2); 3. Flying Circus, Dorton, 6 (3-2).

J/35 (8 entries): 1. tie: Cheers, Tim Bowen, Bowie, 3.75 (3-1) and Hot Toddy, Jeff Todd, Annapolis, 3.75 (1-3); 3. Aunt Jean, F.N. Sagerholm, Ocean City, N.J., 7 (2-5).

Sunday Fleet

MORC (15 entries): 1. Mirage, Lewis/Salvesen, Annapolis/Columbia, 1.5 (1-1); 2. Rude Awakening, Chuck O'Malley, Annapolis, 6 (2-4); 3. Stingray, Robert Muller, Annapolis, 7 (4-3).

PHRF C (13 entries): 1. Sails Call, Richard Baucom, Davidsonville, 2.75 (1-2); 2. Cold Duck, Schoolden/Wright, Baltimore, 4.75 (4-1); 3. Triple Dee III, Peter Driscoll, Beallsville, 6 (3-3).

Alberg 30 (6 entries): 1. Sundance, Nye/Evans Syndicate, Annapolis/Trappe, 1.5 (1-1); 2. Limerick, Patrick Gorman, Annapolis, 4 (2-2); 3. Second-2-Nun, Harold Gamber, Alexandria, Va., 7 (3-4).

Cal 25 (7 entries): 1. Chicken Little, Charlie Husar, Annapolis, 3.75 (1-3); 2. Riders Up, David Wooldridge, Annapolis, 4.75 (4-1); 3. Jumpin' Jack Flash, Jack & John Niemczuk, Glen Burnie, 5 (3-2).

J/30 (24 entries): 1. No Magic, Scott/Smith, Annapolis/Cambridge, 1.5 (1-1); 2. Sea Biscuit, Dorsey Owings, Millington, 11 (7-4); 3. no respect, Harrison Syndicate, Chester, 13 (11-2); 4. tie: Gunsmoke, Michael McGuirk, Bel Air, 14 (3-11), and Cannonball, Bill Wallop, Annapolis, 14 (9-5).

J/24 (34 entries): 1. tie: Dreamgirl, Russ Potee, Arnold, 4.75 (4-1), and Bangor Packet, Anthony Parker, Washington, 4.75 (1-4); 3. Riff Raff, Fitzgerald/Vosbury, Annapolis/Crownsville, 9 (6-3); 4. Arnold Goes To Hollywood, Jack Van Dalen, Haddonfield, N.J., 11 (3-8); 5. Show Dog, Ben & Carrie Capuco, Annapolis, 14 (12-2).

Pearson 30 (7 entries): 1. Vahevala, David Sharp, Edgewater, 1.5 (1-1); 2. Severn Run, Norman Baldwin, Annapolis, 4 (2-2); 3. Andiamo, Edgar Paglee, Annapolis, 7 (3-4).

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.