Softball* Class B and C men -- There was little for local...

RECREATION ROUNDUP

July 29, 1993|By Mike Nortrup

Softball

* Class B and C men -- There was little for local fans to cheer about at this weekend's Amateur Softball Association's men's Class B and C state tournaments at the Carroll County Sports Complex.

Lehigh, the only Carroll B team, was 0-2.

Wheeler Chrysler-Plymouth, which plays in the Carroll County Men's Softball League, finished third in the C tournament.

It won its first three games before losing to Bill's Towing, of Howard County, which placed second.

Angle Inn, of Dundalk in Baltimore County, then eliminated Wheeler and went on to win the tournament.

Mount Airy Men's League teams Holmes Tire and Photocraft finished sixth and 12th, respectively.

All three locals won berths in the ASA's Labor Day weekend Mid-Atlantic regional championships.

* Carroll County women -- Plunkert Construction, a local team that plays in the Carroll County Women's Softball League, placed second in the Craig's Lady Bullshippers' Mid-Summer Tournament in Shippensburg, Pa., last weekend.

After finishing 2-2 in Saturday's bracket play, it won Sunday's first game, 8-3, over Hershey Park.

Wendy Harmon went 4-for-4 and Shari Winfrey and Sue Smith each added three hits for the winners.

They then topped Cactus Flats, 16-10, before losing to Coors Lite, 10-0.

Plunkert topped Century 21, 10-3, to exit the losers' bracket and led Coors, 3-1, in the fourth inning of the championship game.

But Shippensburg-based Coors scored six in the home fourth to go ahead for good.

Beth Beamer and Cherie Hughes were each 3-for-4 with two RBI for Plunkert and Harmon went 3-for-4.

Swimming

* Central Maryland Swim League -- The brother-sister duo of Jessica and Jason Hedges each won four races as their Taneytown Pool squad topped Crofton Village, 245-214.

Jessica won the 8-under girls 25-meter freestyle, backstroke, butterfly and breaststroke. Jason took the 13-14 boys 100-meter individual medley, 25 freestyle, and the 50-meter butterfly and breaststroke.

Tina Duley took the 15-18 girls 100 individual medley and freestyle, and the 50 breaststroke.

Jason Hedges won the 13-14 boys 100 individual medley plus the 50 freestyle and butterfly.

Kathy Kelly won the 13-14 girls 50 breaststroke and 100 individual medley.

Annie Peiffer took the 11-12 girls 100 individual medley and 50 breaststroke, and Tommy Peiffer won the 11-12 boys 100 individual medley and 50 butterfly.

RTC Jacob Hansbrough won the 8-under boys 25-meter butterfly and backstroke.

Finishing first in the 15-18 girls category were Jessica and Jeni Hansbrough in the 50 backstroke and butterfly, respectively.

Andy Palmer won the 15-18 boys 100 individual medley.

In 13-14 girls events, Betsy Whitaker and Erin Seraydian took the 50 backstroke and butterfly, respectively, and Matt Henline, the 13-14 boys 50 backstroke.

Whitney Palmer and Ashley Cook were first in the 11-12 girls 50 butterfly and 9-10 girls 25 breaststroke, respectively, and Michael Dietrich won the 11-12 boys 50 backstroke.

In 9-10 boys races, Jason Bloom won the 25 backstroke and Ryan Hedges, the 25 breaststroke.

Colin Cook and Matt Davis won the 8-under boys and 6-under boys 25 freestyle, respectively.

Rebecca White, Hillary Kirk, Colin Cook and Jacob Hansbrough won the 8-under 100-meter mixed relay.

Annie Peiffer, Jessica and Angie Hahn, and Whitney Palmer won the 11-12 girls 200-meter relay.

These four youngsters were undefeated in relays this season and have lost only one relay in two years.

Tommy Peiffer, Michael Dietrich, Joshua Hedges and Jason Nicholls were first in the 11-12 boys 200-meter relay.

In the 13-14 boys 200-meter relay, Ben and Jason Davis, Matt Henline and Jason Smith finished first.

Jeni Hansbrough, Jenny Nicholls, Bryan Kelly and Andy Palmer won the 15-18 mixed 200-meter relay.

Boys baseball

* EDRECO Tournament -- Sykesville went 5-1 to win the 9-10 divisional title.

After winning its first three games, Sykesville jumped to a 10-1 lead and hung on to edge Howard County Youth Program, 10-8.

Bryan Hamper went 3-for-4, scoring three runs and driving in three, and Jeremiah Poehlman added a two-run double.

Howard exited the losers' bracket to clobber Sykesville, 19-6, and force a final game.

Chas Loskarn and Perry Sartain each had three hits in the losing cause.

In the finals, Sykesville scored eight first-inning runs and went on to beat Howard County Youth, 9-7.

Andy Slater's two-run single and Hamper's two-run double led ++ the way.

Steve McKenzie went 3-for-4, scoring twice, and Poehlman went 2-for-4.

* Taneytown Junior Keys 11-12 Tournament -- Taneytown ripped Manchester, 11-4, Sunday at the City's Memorial Park to win the event.

The winners were never threatened after jumping to a 7-1 lead in the first two innings.

Winning pitcher Cory Jenkins went all the way, giving up only one earned run and striking out six.

Steve Shelley and Matt Yinger each had two hits and Yinger had two RBI.

After opening with a 13-12 win over New Windsor, Taneytown dropped an 8-5 decision to Manchester, despite a three-run homer by Yinger.

Yinger was named tournament's Most Valuable Player in a coaches' poll.

Taneytown then beat Mount Airy, 7-3.

It exited the losers' bracket and set up the final game by topping Manchester, 4-2.

Yinger hit two doubles and pitched a complete game.

Taneytown's Keith Smith was named outstanding pitcher in the tournament.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.